ZahraničnéNemecko: Parlamentné voľby v Sasku-Anhaltsku presvedčivo vyhrala CDU

Nemecko: Parlamentné voľby v Sasku-Anhaltsku presvedčivo vyhrala CDU

-

Nemecko: Parlamentné voľby v Sasku-Anhaltsku presvedčivo vyhrala CDU

Foto TASR/AP

Magdeburg 7. júna (TASR) – Kresťanskodemokratická únia (CDU) premiéra Reinera Haseloffa zaznamenala v nedeľňajších parlamentných voľbách v nemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko presvedčivé víťazstvo, keď získala 37,1 percenta hlasov, čo je o vyše sedem percent viac ako v roku 2016 (29,8). Vyplýva to podľa agentúry DPA z konečných výsledkov, ktoré v noci na pondelok zverejnila volebná komisia.

Pravicovo-populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) si pohoršila a skončila druhá so ziskom 20,8 percenta hlasov (2016: 24,3).

- reklama -

Ešte väčší prepad zaznamenala tretia strana Ľavica, ktorá získala 11 percent hlasov (16,3), čo je jej najhorší výsledok v Sasku-Anhaltsku od znovuzjednotenia Nemecka v roku 1990.
Debaklom boli voľby pre Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD), ktorá dostala 8,4 percenta hlasov (10,6). Je to nielen najhorší výsledok sociálnych demokratov v tejto spolkovej krajine, ale aj v povojnových dejinách Nemecka.

Zeleným nepomohli rastúce preferencie na spolkovej úrovni a v Sasku-Anhaltsku si polepšili iba o 0,7 percentuálneho bodu (5,9). Do krajinského snemu v Magdeburgu sa prvýkrát po desiatich rokoch dostala so ziskom 6,4 percenta hlasov liberálna FDP.

CDU je dominantnou politickou silou v tejto bývalej východonemeckej spolkovej krajine už celé desaťročia; s výnimkou jedných volieb tam zvíťazila vždy od znovuzjednotenia Nemecka. Pred nedeľňajším hlasovaním však vládla v radoch CDU nervozita, keďže prieskumy predpovedali tesný súboj s protiimigračnou AfD.

- Advertisement -

Premiér Haseloff, ktorý smeruje k tretiemu funkčnému obdobiu, má viacero možností na zostavenie vlády. Môže pokračovať v čierno-červeno-zelenej tzv. kenskej koalícii tvorenej CDU, SPD a zelenými (v roku 2016 išlo o prvé takéto spojenectvo na krajinskej úrovni v Nemecku nazvané podľa farieb symbolizujúcich jednotlivé strany, ktoré zodpovedajú farbám vlajky Kene). Možná by bola aj takzvaná nemecká koalícia pozostávajúca z CDU, SPD a FDP, ako aj tzv. jamajská koalícia zložená z CDU, zelených a FDP. Tesnú väčšinu by mala aj koalícia CDU a SPD.
Haseloff sa k tejto otázke nechcel bezprostredne po skončení hlasovania vyjadriť. Rozhodujúce je podľa neho to, čo je pre jeho spolkovú krajinu dobré. „Nie je dobré, aby sme sa nechali akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť problémami na spolkovej úrovni alebo voľbami do Spolkového snemu,“ povedal Haseloff.

Voľby v Sasku-Anhaltsku boli poslednou veľkou skúškou nálad voličov pred celoštátnymi voľbami vypísanými na 26. septembra. Pre CDU bol zároveň prvé po tom, ako bol Armin Laschet zvolený za jej kandidáta na kancelára. Haseloff sa pritom dlho netajil tým, že za lepšieho kandidáta považuje bavorského premiéra Markusa Södera.

Na voľbách v Sasku-Anhaltsku sa mohlo zúčastniť 1,8 milióna ľudí. Volebná účasť dosiahla 60,3 percenta; pred piatimi rokmi to bolo 61,1 percenta.

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás