EkonomikaZamestnanosť v 1. štvrťroku medziročne klesla o 4,8 %

Zamestnanosť v 1. štvrťroku medziročne klesla o 4,8 %

-

Zamestnanosť v 1. štvrťroku medziročne klesla o 4,8 %

Bratislava 4. júna (TASR) – Zamestnanosť v 1. kvartáli tohto roka medziročne klesla o 4,8 %. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Pokles zamestnanosti sa dotkol väčšiny odvetví slovenskej ekonomiky.

Podľa Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS) bol počet pracujúcich za prvé tri mesiace tohto roka okolo 2,5 milióna ľudí. „Sezónne očistená celková zamestnanosť dosiahla 2.508.400 osôb a oproti koncu minulého roka (voči 4. štvrťroku 2020) sa znížila o 0,7 %,“ podotkli štatistici.

Miera zamestnanosti, vyjadrujúca podiel pracujúcich z celkového počtu obyvateľstva, sa medziročne znížila o 2,8 % na 73 %.

- reklama -

Úrad však upozornil, že vo výberovom zisťovaní pracovných síl boli od roku 2021 vykonané zásadné zmeny metodiky vyplývajúce zo zmien v legislatíve EÚ, v dôsledku ktorých údaje od roku 2021 nie sú kompatibilné s údajmi za predchádzajúce obdobia a nie je možné ich teda porovnávať v časovom rade. „Za účelom zabezpečenia aspoň hlavných charakteristík zmien trhu práce boli prepočítané do maximálnej možnej miery na novú metodiku len základné medziročné indexy, nie však absolútne hodnoty v 1. štvrťroku 2020, či staršie dáta VZPS,“ podotkli štatistici.

Celkovo z 19 sledovaných odvetví dôsledky pandémie v podobe úbytku pracujúcich pocítili v 12 odvetviach. Sprísnené opatrenia sa výrazne prejavili na poklese zamestnanosti v službách, ktoré tvorili viac ako 60-percentný podiel z celkovej zamestnanosti. Najväčší dosah pocítili v ubytovacích a stravovacích službách, kde sa počet pracujúcich znížil takmer o jednu tretinu (o 32,2 %), v umení, zábave a rekreácii o 27 % a v ostatných činnostiach s poklesom o 25,4 %. Nárast počtu pracujúcich sa prejavil relatívne najviac v odvetviach – dodávka elektriny a plynu, v činnostiach v oblasti nehnuteľností a v informáciách a komunikácií.

„Odvetvím, ktoré zamestnáva najvyšší počet pracujúcich, je priemysel (680.000 osôb), počet pracujúcich v ňom medziročne klesol o 6,2 % (v priemyselnej výrobe o 7,3 %),“ vyčíslili štatistici. Pokles zamestnanosti bol aj v poľnohospodárstve o 18,6 %. Naopak, počet pracujúcich sa zvýšil v stavebníctve o 3,3 %.

- Advertisement -

Miera zamestnanosti takisto klesla medziročne vo všetkých krajoch. Najnižšia úroveň miery zamestnanosti bola v krajoch východného Slovenska, v Prešovskom (67,4 %) a v Košickom kraji (66,3 %).

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás