EkonomikaAj napriek Borisovej masívnej výstavbe, v prvom štvrťroku sa...

Aj napriek Borisovej masívnej výstavbe, v prvom štvrťroku sa začalo stavať o pätinu menej bytov ako pred rokom

-

Aj napriek Borisovej masívnej výstavbe, v prvom štvrťroku sa začalo stavať o pätinu menej bytov ako pred rokom

Bratislava 4. júna (TASR) – Bytová výstavba sa spomalila, v prvom štvrťroku 2021 sa začalo stavať o pätinu menej bytov ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Stagnácia výstavby nových bytov na Slovensku pokračovala aj v úvode roka 2021. Celkovo sa v 1. štvrťroku 2021 začala výstavba 4100 bytov, čo bolo o 21,4 % menej bytových jednotiek ako v rovnakom období minulého roka. Vývoj ovplyvnili reštrikčné opatrenia v súvislosti s nepriaznivým pandemickým vývojom a čiastočne aj vysoký porovnávací základ. Pred rokom (v 1. štvrťroku 2020) sa začalo stavať viac ako 5200 bytov, čo bolo najviac za obdobie prvého štvrťroka počas posledného desaťročia.

Nárast rozbehu výstavby v medziročnom porovnaní sa prejavil len pri rodinných domoch o 1,5 %. Z celkového počtu začatých bytov tvorili rodinné domy takmer tri štvrtiny.

- reklama -

Celkovo sa na Slovensku v prvých troch mesiacoch tohto roka dokončilo 4485 bytov, v medziročnom porovnaní nastal pokles o 2,2 %. Z regionálneho hľadiska bol najväčší relatívny úbytok dokončených bytov v Banskobystrickom kraji o 51,8 %. Najviac bytov, viac ako štvrtina, sa skolaudovala v Bratislavskom kraji pri medziročnom poklese o 9,4 %. Nárast počtu dokončených bytov zaznamenali štyri kraje, najvýraznejšie Nitriansky kraj (o 49,9 %) a Trenčiansky kraj (o 30,6 %).

Súčasne ku koncu marca 2021 bolo na Slovensku 75.714 rozostavaných bytov, ich počet bol o 3,8 % menší ako pred rokom. Počet rozostavaných bytov v rodinných domoch však medziročne mierne vzrástol o 1,9 % na 49.375.

- Advertisement -
- Advertisement -

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás