KomentáreLadislav Kováčik: Skúsenému Smeru-SD sa podarilo zatriasť vládnou koalíciou....

Ladislav Kováčik: Skúsenému Smeru-SD sa podarilo zatriasť vládnou koalíciou. Budú nakoniec predčasné voľby?

-

Ladislav Kováčik: Skúsenému Smeru-SD sa podarilo zatriasť vládnou koalíciou. Budú nakoniec predčasné voľby?

Po tom, ako Smer-SD priniesol na svojich tlačovkách vážne odhalenia týkajúce sa zasahovania do vyšetrovania a ovplyvňovania orgánov činných v trestnom konaní ľuďmi z koalície, ako aj po tom, ako celá opozícia tvrdo skritizovala nedávne stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek v sídle SIS, dostala sa vládna koalícia do priam bezútešnej situácie, ktorú bude trebárs aj nemožné dať do poriadku.

Robert Fico a jeho Smer-SD opäť potvrdili, že vedia robiť tvrdú a efektívnu opozičnú politiku. Fico aj viacerí jeho spolustraníci sú už ostrieľaní politickí matadori, vedia podrobne a z prvej ruky, ako funguje politika aj štátne orgány, a tak ich matovičovci ani iní predstavitelia koalície nemôžu svojím konaním zaskočiť. Skôr ich môžu pobaviť, prípadne aj „vytočiť“ svojím diletantstvom a amaterizmom.

Obvinenia, ktoré proti koalícii vzniesol predseda Smeru-SD Robert Fico v súvislosti s údajným vytvorením systému udavačov za účelom diskreditácie a likvidácie opozície, sú naozaj mimoriadne vážne. Zatiaľ to však vyzerá, že Smer-SD si tieto obvinenia vie presvedčivo vyargumentovať.

- reklama -

Smer-SD dokonca aj poodhalil oponu toho, čo sa mohlo odohrávať na schôdzke v tzv. pivnici (špeciálnej miestnosti, ktorú nie je možné odpočúvať) v sídle SIS. Na druhej strane, toto si vedel do istej miery domyslieť aj bežný človek s mierne nadpriemernými vedomosťami o politike.

Istotne, že predstavitelia štátu a bezpečnostných zložiek nepreberali teroristický útok ani živelnú pohromu. Rovnako je však zrejmé, že sa nerozprávali iba o histórii, respektíve len o nejakých čisto akademických systémových záležitostiach. Zloženie osôb na stretnutí napovedá, že tu mohla byť reč špecificky aj o prípade väzobne stíhaného exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý vyšiel zo „stajne“ hnutia Sme rodina.

Publicista Peter Tóth, ktorý pomery v tajných službách dôverne pozná, naznačil, že „Kollárov gang“ mienil presvedčiť zvyšok osadenstva stretnutia v pivnici SIS, že za prípadom Pčolinského je akési sprisahanie.

- Advertisement -

Pochopiteľne, do „Kollárovho gangu“ nepatrí napríklad prezidentka Zuzana Čaputová či generálny prokurátor Maroš Žilinka, takže je možné, že išlo o presvedčenie aj týchto vysokopostavených predstaviteľov.

Preto Smer-SD inicioval zasadnutie Národnej rady, kde by sa prípadne aj v utajenom režime mali poslanci dozvedieť o zmysle tajného stretnutia. Vláda sa predsa zodpovedá Národnej rade – a schôdzku v sídle SIS zvolal, ako je známe, premiér Eduard Heger. Je pochopiteľné, že opozícia chcela od neho počuť odpovede.

V posledných dňoch už možno vidíme aj „lastovičky“ naznačujúce, že sa veci začínajú meniť. Vedúci operatívneho oddelenia NAKA Ján Kaľavský, obvinený zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, nebol vzatý do väzby (pričom rozhodnutie súdu bolo oznámené niekoľko hodín po kritickej tlačovke Smeru-SD).

Bývalý šéf NAKA Branislav Zurian (obvinený okrem zneužívania právomocí verejného činiteľa aj z ohrozovania dôvernej, respektíve vyhradenej skutočnosti) prišiel zo zahraničia na Slovensko – a čuduj sa svete, nebol zadržaný ani vzatý do väzby, hoci ešte nedávno mu v jeho neprítomnosti polícia urobila domovú prehliadku a bola pripravená ho zadržať. Zurian podal na polícii vysvetlenie a pustili ho domov.

A zaujímavé to začína byť už aj na politickej aréne. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský z OĽaNO oznámil, že odstupuje. Riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Bartošová, obvinená z korupcie, je práve jeho nominantkou.

Zdá sa, že Smeru-SD sa podarilo touto koalíciou zatriasť tak, že výsledkom môže byť nakoniec aj pád vlády a predčasné voľby. Koalícia naozaj nemá ľudí osobnostne vybavených na zvládanie takýchto kríz. Okrem svojej permanentnej vnútornej krízy tak teraz musí riešiť aj závažné podozrenia a tvrdenia zo strany bojovne naladenej opozície. A to už pre ňu môže byť naozaj fatálne.

Autor: Ladislav Kováčik

Zdroj: napalete.sk

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás