KultúraOčarujúce putovanie SÁNDORA PETŐFIHO

Očarujúce putovanie SÁNDORA PETŐFIHO

-

Očarujúce putovanie SÁNDORA PETŐFIHO

Sándor Petőfi PUTOVANIE SÁNDORA PETŐFIHO CESTOPISNÉ POZNÁMKY A LISTY Z CIEST Z maďarčiny preložila Mária Petrová. Predslov a poznámky Miroslav Bielik Bratislava: Spolok slovenských spisovateľov, 2020, 1. vyd., 168 s., ISBN 978-80-8194-112-2

Keď sa u nás na južnom Zemplíne (a možno aj inde na Slovensku) spomenie meno Sándor Petőfi, každému sa v mysli vyjaví hrdý uhorský (maďarský) vlastenec so zmyslom pre pravdu, spravodlivosť a romantiku. To všetko, samozrejme, hrdinovi cestopisov nepopierame, len málokto však vie, akým človekom bol v skutočnosti tento slávny maďarský básnik slovenského pôvodu – rodený ako Alexander Petrovič. Čítajúc jeho cestopisné poznámky, často som zostala milo prekvapená, akým humorom a ľahkosťou oplývala jeho bytosť. Láska k prírode, k žene i dobrému vínu mu pomáhala preklenúť ťažké časy, plné mútnych dní či myšlienok. Tie však, našťastie, nikdy netrvali pridlho. S ľahkosťou sa vedel preniesť cez prekážky, ktoré mu do cesty posunul nejaký nevľúdny kritik či život sám. Jeho predstavivosť ako „zrkadlá fatamorgány“ odrážala všetko v priezračnom, hodvábnom opare, ktorý sa ladne vznášal nad zemou.

Cestopisné poznámky a listy z ciest akoby otvárali pred čitateľom tajnú a básnikom objavenú cestu, na ktorú by sa, hádam, každý rád vydal. Najideálnejšie v spoločnosti samého autora. Alebo ako tichý pozorovateľ, znášajúc hrkotavé zvuky kolies, ako aj nádherné obrazy, ktoré citlivo odkrývajú dušu tohto veľkého bás- nika. Celé dielo je popretkávané snovou poéziou, víziami a opis- mi nadprirodzene krásnej prírody, ktorú Petőfi tak veľmi obdivoval a miloval. Pravda, okrem jednej ľúbeznej devy, pre ktorú jedinú jeho srdce – ako slávik – spievalo nepretržite. A ktorej krásna duša sa ani opísať nedala, iba ak „namočením pera do samého slniečka“.

- reklama -

Cestopisné poznámky a listy z ciest odkrývajú pred nami tú časť osobnosti Petőfiho, ktorá zatiaľ zostala mnohými čitateľmi jeho básní nepovšimnutá. Nadovšetko milovaná sloboda dávala básnikovi možnosť vzlietnuť nad všetky úchvatné scenérie a obrazy duše, aby sa s nadobudnutým očarením vrátili opäť na zem a do srdca, ktoré „hlboké a búrlivé ako more“ naďalej búši cez jeho básne a myšlienky – až dodnes. Putovanie Sándora Petőfiho odporúčam ako skvelé čítanie pre všetkých, ktorí chcú autora spoznať a priblížiť sa mu, cez jeho ľahučké ťahy štetcom – perom, preklenujúcim „samo čelo Pána Boha“ v hlbokom precítení slobody, vášne a lásky.

Silvia Gelvanicsová, vyšlo pre Literárny týždenník

- Advertisement -
- Advertisement -

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás