EkonomikaJ. Richter: M. Krajniak využíva pri svojej práci čoraz...

J. Richter: M. Krajniak využíva pri svojej práci čoraz viac metódu pokus-omyl

-

J. Richter: M. Krajniak využíva pri svojej práci čoraz viac metódu pokus-omyl

Bratislava 15. marca (TASR) – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Milan Krajniak (Sme rodina) využíva pri svojej práci čoraz častejšie metódu pokus-omyl a oklamal svojich voličov. Pre TASR to uviedol jeho predchodca Ján Richter (Smer-SD) pri zhodnotení prvého roka Krajniakovho šéfovania rezortu práce. Exminister síce oceňuje Krajniakovu snahu o udržanie pracovných miest, mal by však podľa neho konečne začať pomáhať aj nezamestnaným.

Richter prvý rok šéfovania svojho nástupcu na ministerstve práce nehodnotí kladne. Podľa neho vedie k likvidácii sociálneho štátu. Exminister Krajniakovi vyčíta, že napriek ťažkej situácii pre pandémiu nového koronavírusu seniorom zobral 13. dôchodky, zmrazil rast minimálnych penzií, pracujúcim zobral minimálnu mzdu 656 eur v roku 2021 a znížil najnižšie garantované platy podľa stupňa náročnosti práce. Zamestnancom podľa Richtera tiež siahol na príplatky za prácu v neštandardnom čase, sťažil pracujúcim prístup k 13. a 14. platu, rodinám zobral obedy zadarmo a zrušil garantovaný vek odchodu do dôchodku vo veku 64 rokov. „Nehovoriac o tom, že minister zlikvidoval sociálny dialóg a postaral sa o schválenie Zákonníka práce, ktorý ide proti pracujúcim,“ dodal Richter.

Exminister naopak ocenil, že Krajniak sa od začiatku snaží podporovať udržanie pracovných miest, pomoc je však podľa neho od začiatku nedostatočná, pomalá, administratívne náročná a prišla neskoro. Ak by bola pripravená kvalitne, podľa Richtera by schéma pomoci nepotrebovala ďalšie rozšírenia a zamestnávateľom či samostatne zárobkovo činným osobám by sa od začiatku lepšie dýchalo. Richter vníma pozitívne aj to, že po kritike na sociálnom výbore začal minister riešiť zhoršujúcu sa situáciu v zariadeniach sociálnych služieb.

- reklama -

Richter upozorňuje, že ľudí bez práce bude každý mesiac podľa ohlasov firiem pribúdať, preto by sa Krajniak mal zamerať aj na pomoc nezamestnaným, a nie len na udržanie pracovných miest. „Najmä po skončení štátnej podpory sa môže stať, že si zamestnávatelia nebudú môcť dovoliť naďalej držať zamestnancov a pristúpia k prepúšťaniu,“ myslí si Richter. Krajniak by preto mal hľadať zdroje na nové projekty v oblasti politiky zamestnanosti, keďže aktuálne dobiehajú tie, ktoré spustil ešte Richter. „Priestor vidím napríklad v zadefinovaní systémových riešení na podporu zamestnanosti v národnom pláne obnovy a odolnosti, čo som zatiaľ z jeho strany nezaregistroval,“ uzavrel Richter.

- Advertisement -
- Advertisement -

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás