Ako donútil Igor Matovič svojich partnerov, aby súhlasili s tým, čo vytrvalo kritizovali a odmietali? Jeho stratégia bola jasná a priehľadná: správať sa ako malé decko, hádzať sa o zem, až dokiaľ mu neustúpia. Ukazuje sa, že hra na rozmaznané decko na koaličných partnerov zafungovala. Nakoniec zlyhali všetci okrem ZA ĽUDÍ, ktorí však boli prehlasovaní. Richard Sulík odôvodnil podporu screeningu tým, že aspoň niečo dokázali uhrať. Testovanie tak nebude len cez víkend, ale celých sedem dní, seniori na šesťdesiatpäť rokov môžu ísť do lesa aj bez certifikátu a podobne… Realita je však taká, že v šestnásťčlennej vláde má OĽANO osem členov, takže ak by boli ostatní koaliční partneri principiálny, znamenalo by to pat. Ale v prípade SME RODINA sa to nedá očakávať, takže vo vláde je možné presadiť to iba „silou“. ZA ĽUDÍ prvýkrát po voľbách prešli cez päť percent, zdá sa, že len preto, že sa dokázali vzpriečiť absurdným nápadom Igorka. Toto je však len jedna epizóda, ktorá, bohužiaľ, nebude pokračovať.
Rozkol v ĽSNS vznikol preto, že po novele stanov predsedníctvo už nemá v podstate žiadne kompetencie. Všetky rozhodnutia budú platiť len vtedy, ak ich odobrí predseda. Problém môže nastať, ak bude Marian Kotleba vo väzení. Čo to spraví so stranou? Ako bude fungovať? Pomôže jej to, alebo to bude pre ĽSNS konečná? Je otázne, čo by to spôsobilo, ak by stranu dočasne viedol Milan Uhrík. Vedel by zvýšiť jej koaličný potenciál? Zľakol sa Marian Kotleba, že dvojica Milan Uhrík a Milan Mazurek mu „vyfúkne“ stranu z rúk? Ak sa strana rozdelí, môže to byť pre tento druh typ strany konečná.
Prečo Peter Pellegrini zlyhal pri pokuse o tvorbu širokého petičného výboru? Lebo to robil amatérsky. Takéto veci sa najprv vyjednajú interne a až keď je všetko dohodnuté, tak sa to verejne oznámi. Je krajne prekvapivé, že oslovil KDH, Progresívne Slovensko či Spolu. U nich sa dalo z definície čakať, že to odmietnu. Prečo ich vôbec oslovoval? Je to naozaj len chyba v úsudku? Možno prekvapilo, že dostal košom aj od Tomáša Druckera, teda od Dobrej voľby. Aj keď sa to možno dalo čakať. Uvidíme, ako to nakoniec skončí, ale jasne sa ukázalo, že Peter Pellegrini si nemôže nárokovať na pozíciu prirodzeného lídra opozície.

Pin It on Pinterest

Share This