KomentáreKauza Mýtnik a Jozef Brhel–ide tu o politický proces?

Kauza Mýtnik a Jozef Brhel–ide tu o politický proces?

-

Kauza Mýtnik a Jozef Brhel–ide tu o politický proces?

Advokáti obvineného podnikateľa Jozefa Brhela Robert Kaliňák a Michal Mandzák mali prednedávnom tlačovú besedu, na ktorej proces s ich klientom popísali ako politický. Poukázali pritom aj na dva nezávislé znalecké posudky, ktoré podľa nich preukazujú Brhelovu nevinu.

Brhel – podnikateľ aj politik

Jozef Brhel je na Slovensku dlhodobo známou postavou. Podnikať začal už v 90. rokoch minulého storočia, pričom svoje pôsobenie postupne rozšíril do rôznych sektorov vrátane IT, energetiky a obranného priemyslu.

Do portfólia firiem, kde Brhel má – respektíve mal -podiel, patria energetické spoločnosti RJ Development, AlterEnergo, Pow-en, ENE-TEP a Comenerg, ako aj IT firmy Sevitech, DWC Slovakia a Vupex. Okolo roku 2018 sa Brhel začal z firiem Sevitech a DWC Slovakia sťahovať. Časopis Trend to vtedy spájal s Brhelovou potrebou zbaviť sa povesti vplyvného oligarchu v pozadí strany Smer-SD.

Brhel sa stal známym aj vďaka svojmu pôsobeniu v politike. V rokoch 1994-1998, teda v období tretej Mečiarovej vlády, zastával funkciu štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva. Neskôr pôsobil aj ako poslanec Národnej rady SR za HZDS. V roku 2003 patril k skupine poslancov okolo Vojtecha Tkáča, ktorá Mečiarovu stranu opustila a založila subjekt s názvom Ľudová únia. Koncom toho istého roku sa Brhel z vážnych rodinných dôvodov svojho poslaneckého mandátu vzdal.

Bol „akcionárom“ Smeru?

Jozef Brhel zvykne byť spomínaný ako vplyvný človek v pozadí strany Smer-SD. Liberálny časopis Týždeň v roku 2015 upozornil na to, že Brhelove firmy počas vládnutia Roberta Fica v rokoch 2006-2010 a 2012-2015 získali štátne zákazky na minimálne 271 miliónov eur.

Milan Krajniak vo svojej knihe Banda zlodejov (vyšla v roku 2015) uvádza, že Brhel mal byť v roku 1999 účastníkom schôdzky, na ktorej sa oligarchovia dohodli s Robertom Ficom a Fedorom Flašíkom o rozdelení vplyvu v novej strane Smer a prostredníctvom nej neskôr aj na Slovensku. Bolo to v čase, keď ešte bol Brhel poslancom za HZDS. Krajniak tvrdí, že potom, ako sa v roku 2006 Smer dostal k moci, dosadil každý z oligarchov svojich ľudí do mocenských pozícií.

V čase, keď Krajniakova kniha vyšla, malo v Smere podľa autora pôsobiť päť mocenských skupín. Brhel mal tvoriť jednu skupinu s Robertom Kaliňákom, Jánom Počiatkom a Petrom Kažimírom.

Ako „akcionára“ Smeru spomínal Brhela Jaroslav Haščák v Gorile. Bohumil Hanzel, ktorý patril k spoluzakladateľom Smeru, tvrdil, že videl notársky overenú kópiu zmluvy, v ktorej sa mali podeliť kandidátku Smeru Fico a viacerí podnikatelia vrátane Brhela.

Stretnutia v hoteli Hilton

Brhel je spolumajiteľom hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave. Podľa výpovede bývalého novinára a príslušníka SIS Petra Tótha mala z tohto hotela úzka oligarchická skupinka ľudí riadiť štát. Na schôdzkach sa mali zúčastňovať predseda Smeru Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Výboh, Norbert Bödör a majiteľ Váhostavu Juraj Široký. Prítomný na nich mal byť aj samotný Brhel.

Hotel Hilton vybudoval Juraj Široký, ktorý sa priznáva k jeho spoluvlastníctvu. Ďalšia tretina patrí Brhelovi a tá zvyšná Rusovi Evgeny Gabovovi, ktorý má údajne biznisovo blízko k Výbohovi.

Kauza Mýtnik

Kauza Mýtnik, v ktorej je obvinený aj Brhel, sa týka korupcie a machinácií pri verejnom obstarávaní na Finančnej správe. Kľúčovými svedkami v tejto kauze sú podnikateľ Michal Suchoba a bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze. Obaja sú v kauze zároveň medzi obvinenými.

V kauze Mýtnik prebehli tri policajné akcie (označené ako Mýtnik I. II. a III.), v rámci ktorých bolo pôvodne obvinených 21 osôb. Dvom z nich boli neskôr obvinenia zrušené. K 16. februáru 2022 tak bolo v kauze obvinených 19 osôb, z toho deväť z nich sa v plnej miere priznalo k trestnej činnosti a ďalšia osoba sa priznala čiastočne. Vyšetrovanie kauzy je rozdelené na 11 rôznych trestných konaní. (Pričom v šiestich z nich ešte k 16. februáru prebiehalo vyšetrovanie.)

Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka obstarania majetku zo strany štátu neefektívnym a nehospodárnym spôsobom. Mala byť vytvorená legalizačná schéma, ktorej zmyslom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných subjektov. S podozrením zo spáchania týchto činov majú súvisieť aj dva korupčné skutky, pričom jeden z nich sa má týkať obstarávania majetku na Finančnej správe SR.

Jozef Brhel je v kauze obvinený z toho, že spolu s Michalom Suchobom mali manipulovať tendre na Finančnej správe tak, aby zákazky získala spoločnosť Allexis či ďalšie dopredu vybraté spoločnosti.

Brhel krátko po svojom obvinení – 1. februára 2021- pricestoval na Slovensko z Kanárskych ostrovov. Hoci sa sám prihlásil na polícii, Špecializovaný trestný súd o niekoľko dní nato (5. februára) rozhodol, že podnikateľ pôjde tak do útekovej, ako aj kolúznej väzby.

V súvislosti so svojím obvinením v kauze Mýtnik strávil Jozef Brhel vo väzbe približne desať mesiacov. Väčšinu tohto času bol kvôli psychickým problémom hospitalizovaný v trenčianskej vojenskej nemocnici.

Posudky hovoria v prospech Brhela

Obhajcovia Jozefa Brhela Robert Kaliňák a Michal Mandzák v marci tohto roka na tlačovej besede prezentovali dôvody, prečo sa domnievajú, že proces s ich klientom možno označiť ako politický.

Mandzák a Kaliňák tvrdia, že nevinu ich klienta preukazujú už dva nezávislé znalecké posudky. Ide jednak o posudok piatich nezávislých certifikovaných znalcov a ďalej aj o posudok vypracovaný Slovenskou technickou univerzitou. Tieto posudky podľa nich vyvracajú závery posudku prokuratúry, ktorý mal vypracovať človek bez znaleckého certifikátu.

Posudok Slovenskej technickej univerzity podľa obhajcov jednoznačne potvrdil, že IT spoločnosť Allexis nespôsobila štátu škodu, ale naopak, priniesla mu zisk.

Obhajcovia ďalej poukazujú na to, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa Brhelovi neumožnil naštudovať si vyšetrovací spis. Odvolávajú sa pritom na zákon, podľa ktorého nemôže byť podaná obžaloba, pokým sa obžalovaný nemôže oboznámiť so spisom.

Námietka zaujatosti voči Hrubalovi

Ďalšou výhradou obhajcov k procesu s ich klientom je údajná zaujatosť predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Jána Hrubalu, ktorý má rozhodovať v kauze Mýtnik. Mandzák navrhol, aby sa Hrubala v tomto prípade sám vylúčil. To Hrubala odmietol a zároveň ho nevylúčil ani Špecializovaný trestný súd, ktorý túto námietku riešil. Definitívne má v tejto veci rozhodnúť až Najvyšší súd.

Hrubala má byť podľa obhajcov zaujatý aj z dôvodu, že Mandzák zastupuje sudcu ŠTS Michala Trubana v disciplinárnom prípade, ktorý inicioval práve Hrubala spolu s predsedom Súdnej rady Jánom Mazákom.

Obhajcovia ďalej poukazujú aj na to, že kauza Jozefa Brhela súvisí s bývalými vládami pod vedením strany Smer-SD. Je pritom známe, že sudca Hrubala sa v minulosti opakovane vyjadroval k predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a zároveň je aj faktom, že Fico opakovane kritizoval sudcov vrátane Hrubalu.

Treťou výhradou voči predsedovi ŠTS je fakt, že Hrubala bol známy ako kritik bývalého predsedu Najvyššieho súdu a exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Mandzák sa pritom s Harabinom kamaráti.

Mandzák a Kaliňák tiež nedávno upozornili, že v kauze Mýtnik hrozí nadkvalifikácia niektorých skutkov. Poukázali pritom na návrh dohody o vine a treste s konateľkou firmy Allexis Janou Rovčaninovou. Tá bola pôvodne stíhaná spolu s Jozefom Brhelom. V prípade, že by táto dohoda bola schválená, znamenalo by to podľa Brhelových obhajcov uznanie viny za skutok, ktorý nie je trestným činom.

Ladislav Kováčik

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás