Kultúra​Na Silvestra sa narodil významný slovenský sochár, ktorého diela...

​Na Silvestra sa narodil významný slovenský sochár, ktorého diela určite poznáte

-

​Na Silvestra sa narodil významný slovenský sochár, ktorého diela určite poznáte

​​Predstaviteľ realisticko-formalisickej línie v slovenskom sochárstve, národný umelec, Laureát štátnej ceny Klementa Gottwalda Ján Kulich (* 31. december 1930, Zvolenská Slatina – † 15. marec 2015, Bratislava) je autorom celej rady významných umeleckých diel, ktoré môžete nájsť po celom Slovensku. Vytvoril komorné plastiky, skulptúry, medaily, plakety, keramika,  práce do architektúry, mince, kresby. Kulich čerpal najmä z národno-revolučných, ale aj kresťanských motívov.

Je autorom súsošia Pamätník duklianskych hrdinov na Dukle, spolupracoval na vytvorení Slavína, ďalej je autorom pomníka kpt. Jána Nálepku v Stupave, pamätníka SNP v Partizánskom, Jánošíka v Terchovej, Pamätníku SNP v Bratislave, plastiky generála Ludvika Svobodu vo Svidníku, Pamätník Janka Kráľa v Zlatých Moravciach, Laca Novomeského v Senici a napokon sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade. Je taktiež autorom portrérov Ľ. Fullu, A. Moyzesa, R. Pribiša, V. Hložníka, Petra Matejku, M. Rúfusa, M. Kukučína, T. Vansovej, K. Plicku;  jedným z popredných česko-slovenských medailérov (zobrazil množstvo významných dejateľov z histórie – štúrovcov, T. Vansovej, Š. Krčméryho, L. Jégého, J. Čajaka) a taktiež autor plakiet s podobizňami tak Danteho, ako aj Gustáva Husáka či Kolomana Sokola.V rodnej Zvolenskej Slatine vznikla tiež Galéria Jána Kulicha. Osobne sa zasadil a mal určujúci podiel na vybudovaní novej budovy a súboru ateliérov VŠVU na Drotárskej ulici v Bratislave.

Ako uvádza Galéria Jána Kulicha:

Narodil sa 31. decembra 1930 vo Zvolenskej Slatine. V roku 1946, ako 16 ročný, začal študovať na Akadémii výtvarných umení v Prahe v medailérskej špeciálke u prof. Otakara Španiela. Po úspešnom ukončení štúdií bol prijatý na AVU na umeleckú ašpirantúru 1951 – 1954) u spomínaného profesora. V tejto náročnej forme vzdelávania patrí k priekopníkom  vyššej odbornej a umeleckej prípravy našich výtvarníkov.

Sochár, portrétista, tvorca viacerých komorných i monumentálnych prác a popredný medailér, pôsobil dlhé roky ako profesor a rektor VŠVU v Bratislave, kde získal veľa ocenení, vrátane národného umelca.  Vo svojej tvorbe nadviazal na tvorivý realizmus vo svete, za čo bol často kritizovaný, ale ukázalo sa, že svet uznáva jeho kvality a vie ich aj oceniť.

Celoživotnou trvalou témou sú pre umelca Jána Kulicha tradície ľudovej kultúry a histórie, jej významné osobnosti, ale aj osobnosti spoločenského a kultúrneho života svetového významu. Bol bytostne presvedčený o tom, že všetko, čo vytvoril, patrí Slovensku a svojou tvorbou dokázal, aké je krásne a duchovne bohaté. 

V tvorbe medailí patrí Ján Kulich k svetovej špičke, ako o tom svedčia ocenenia Medzinárodnej federácie medailérov – FIDEM a záujem o jeho tvorbu v Taliansku, kde mu v roku 2005 udelili cenu Medzinárodnej Akadémie Il Convivio, vo Francúzsku, v Nemecku, v Rusku, Japonsku a v ďalších štátoch.

Ján Kulich zomrel 15. marca 2015 v Bratislave. 10. júla 2015 bola otvorená v jeho rodisku vo Zvolenskej Slatine Galéria Jána Kulicha, ktorá prezentuje tvorbu sochára širokej verejnosti. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás