fbpx
DomáceZurian: „Ku Koščovi chodil na obedy Lipšic so Slobodníkom...

Zurian: „Ku Koščovi chodil na obedy Lipšic so Slobodníkom a Pčolinským. Mal k nemu asi blízko, ja určite nie“

-

Zurian: „Ku Koščovi chodil na obedy Lipšic so Slobodníkom a Pčolinským. Mal k nemu asi blízko, ja určite nie“

Do médií nedávno unikol realizačný návrh z dielne NAKA, podľa ktorého pripravovali vzniesť obvinenie piatim vysoko postaveným policajtom vrátane bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana, šéfa bratislavských operatívcov Jána Kaľavskeho či šéfky vyšetrovacieho tímu inšpekčnej služby Diany Santusovej, ktorá vyšetrovala ovplyvňovanie výpovedí kajúcnikov. Následne Úrad inšpekčnej služby (ÚIŠ), vyšetrovateľov predbehol a štyroch z nich obvinil z marenia spravodlivosti a zneužitia právomocí.

Bývalý šéf NAKA Branislav Zurian tento týždeň uviedol, že o návrhu na jeho stíhanie a zaradenie do údajnej zločineckej skupiny čítal v médiách a celého prípadu ostal prekvapený. Povedal to v rozhovore pre Hospodárske noviny.

„Toľko klamstiev na pár listoch papiera. Neveril som vlastným očiam, že si niekto môže takto vymýšľať. Za svojej policajnej praxe som sa s takýmto neprofesionálne spracovaným realizačným návrhom nestretol,“ hodnotí prácu vyšetrovateľov NAKA bývalý riaditeľ tejto inštitúcie Zurian.

Tvrdí, že s osobami, s ktorými má tvoriť danú skupinu nie je v žiadnom vzťahu. „S Jánom Kaľavským som mal pracovný vzťah, keď som bol riaditeľom NAKA. Pani Santusovú som videl trikrát v živote. Keď prišla ako vyšetrovateľka po Jána Kaľavského, potom služobne v mojej bývalej kancelárii a poslednýkrát, keď som bol vypovedať na Úrade inšpekčnej služby k záznamu, ktorý som napísal po rozhovore s Kaľavským. Zvyšné dve osoby vôbec nepoznám.“

Médiá informovali, že hlavou tejto „skupiny“ má byť podnikateľ a bývalý SIS-kár Peter Košč, ktorý býva označovaný ako „pán X“. Zurian v rozhovore pre HN podotkol, že ani s Koščom sa nepozná. „Viem, že existuje. Stretli sme sa asi štyrikrát za celé tri roky, čo som pôsobil na Policajnom prezídiu v Bratislave. Dôvody stretnutia však spresním pred orgánmi činnými v trestnom konaní, keďže som podal v súvislosti s týmito udalosťami trestné oznámenie. Podľa mojich informácií však k nemu domov na obedy chodil nemenovaný súčasný prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ten mal k nemu asi blízko, ja určite nie.“

Branislav Zurian následne konkretizoval o ktorého prokurátora špeciálnej prokuratúry ide. „Podľa mojich informácií chodil na obedy k Petrovi Koščovi súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic spoločne s dnes už bývalým riaditeľom Národnej jednotky finančnej polície Bernardom Slobodníkom a budúcim šéfom tajnej služby Vladimírom Pčolinským. U Petra Košča sa Lipšic s týmito osobami stretával s Dušanom Kováčikom. Veď nech povedia títo ľudia, čo Lipšic od Kováčika požadoval,“ nechal sa počuť Zurian a doplnil, že Lipšic by mal vysvetliť, čo riešil u Petra Košča s Dušanom Kováčikom.

 

Zurian o vydieraní Hegera a vzťahu Matovič – Makó

Koncom mája tohto roku Zurian pre médiá prehovoril aj o hlavnom kajúcnikovi posledného obdobia Ľudovítovi Makóovi. Uviedol, že od bývalého prvého námestníka SIS Borisa Beňu dostal informáciu, že prostredníctvom riaditeľa národnej lotériovej spoločnosti Tipos premiéra Hegera (OĽaNO) vydierali, aby Ľudovít Makó mohol získať miesto v SIS.

Eduard Heger na to reagoval s tým, že toto tvrdenie považuje za čistý nezmysel a je pripravený o tom vypovedať aj pred orgánmi činnými v trestnom konaní.

Po tom, ako Zurian odišiel z pozície šéfa NAKA podal trestné oznámenie na bývalého príslušníka SIS a dnes kajúcnika Borisa Beňu. V trestnom oznámení uviedol, že Beňa mal v minulosti vyzradiť, že kajúcnik a bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó pracuje pre Slovenskú informačnú službu.

Exšéf NAKA okrem toho naznačil, že bývalý predseda vlády Igor Matovič chcel Makóa ešte pred jeho obvineniami dostať z vysokej funkcie na Finančnej správy pod patronátom Ministerstva financií vtedajšieho ministra Eduarda Hegera. „Povedal mi, že premiér Matovič potreboval Makóa bez problémov a v tichosti bez kriku dostať z funkcie od Eduarda Hegera z KU FS, a tak ich požiadal, aby ho zobrali do SIS. Neskôr mal ísť robiť do Budapešti. že bol taký barter, aby dobrovoľne uvoľnil miesto riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy,“ citovali v máji zo Zurianovho trestného oznámenia Topky.sk a televízia Markíza.

Zdroj: hlavnespravy.sk

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás