DomáceZomrel politológ a politický filozof profesor Jozef Lysý

Zomrel politológ a politický filozof profesor Jozef Lysý

-

spot_img

Zomrel politológ a politický filozof profesor Jozef Lysý

Túto smutnú správu priniesol Filozofický ústav SAV na sociálnej sieti Facebook:

🧠 OPUSTIL NÁS PROFESOR JOZEF LYSÝ! 🧠

👉 Filozofický ústav SAV si Vás s hlbokým zármutkom dovoľuje informovať, že dňa 30. júna 2024 nás navždy opustil politológ a politický filozof profesor PhDr. Jozef Lysý, CSc., priateľ, kolega a učiteľ mnohých z nás. 😢

👉 Správa o jeho predčasnom úmrtí nás hlboko zasiahla.

👉 Profesor Lysý (1950) pedagogicky pôsobil ako univerzitný učiteľ na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, na Masarykovej univerzite v Brne, na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach alebo na Vysokej škole sociálnych a politických vied v Kolíne. Vedecky pôsobil najmä na Ústave politických vied SAV v Bratislave.

👉 Profesor Lysý takmer pol storočie v slovenskom akademickom prostredí rozvíjal svoju lásku k dejinám politickej filozofie a filozofii dejín a stal sa významným predstaviteľom slovenskej politickej filozofie, ktorý nestratil teoretický filozofický nadhľad a úspešne sa vyhýbal ideologickým zjednodušeniam.

👉 Jozefa Lysého za univerzitného profesora vymenoval prezident SR Andrej Kiska v roku 2016.

👉 Profesor Lysý sa zaoberal systémami myslenia o politike od najstarších čias až po súčasnosť, zvláštnu pozornosť venoval problémom modernej politiky v liberálne obmedzenej i organizovanej forme, dvom krízam modernity a v nich kríze verejných autorít vrátane Slovenska, zvlášť skúmal otázku dôvery, filozofické aspekty dejín politickej filozofie, politickú etiku, teóriu demokracie, zaujímal sa o rekonštrukciu sociálnych a humanitných vied a vzdelávaniu v Európe v procese jej integrácie.

👉 Profesorovi Jozefovi Lysému, len pred niekoľkými dňami udelila spoločnosť Prometheus, združenie svetských humanistov, čestný titul Humanista roka 2024 za významnú dlhodobú vedeckú a pedagogickú činnosť, za cieľavedomé dlhodobé vytváranie podmienok a priestoru pre kultivovanú výmenu názorov a rešpekt k názorom iných, za obhajobu práva všetkých ľudí na šťastný a dôstojnejší život, za propagáciu i obhajobu humanistických hodnôt na Slovensku. 🇸🇰

👉 Rodine a blízkym vyjadrujeme našu úprimnú sústrasť. 🙏

👉 ČESŤ JEHO PAMIATKE!

Zdroj:

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás