fbpx
NázoryZápad nám dováža do obchodov potraviny kategórie odpad, ale...

Západ nám dováža do obchodov potraviny kategórie odpad, ale poľským „fajnotkám“ nedôverujeme už vôbec

-

Západ nám dováža do obchodov potraviny kategórie odpad, ale poľským „fajnotkám“ nedôverujeme už vôbec

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) – Pre spotrebiteľov na Slovensku sú v súčasnosti tromi hlavnými faktormi pri nákupe potravín čerstvosť, kvalita a cena. Zároveň je pre väčšinu spotrebiteľov slovenský pôvod potravín silnou preferenciou, pretože si spájajú slovenské potraviny s kvalitou, čerstvosťou a podporou domácej ekonomiky. Slováci akceptujú aj potraviny českého či nemeckého pôvodu, naopak, silná nedôvera panuje voči poľským potravinám. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre Zväz obchodu SR na reprezentatívnej vzorke dospelej populácie.

Slováci sa vo významnej miere zhodujú na tom, že kúpou slovenských potravín nielenže podporujú slovenské poľnohospodárstvo a ekonomiku, ale znižujú tým aj uhlíkovú stopu. Súčasne viac ako polovica Slovákov vníma slovenské potraviny ako kvalitnejšie v porovnaní so zahraničnými, s čím súvisí aj presvedčenie, že slovenskí výrobcovia dodržiavajú prísnejšie kritériá bezpečnosti.

„Opäť sa ukázalo, že slovenský pôvod potravín je pre ľudí dôležitý. Až tri štvrtiny opýtaných uviedlo, že dávajú prednosť potravinám slovenského pôvodu. A aj spomínaná čerstvosť a kvalita sú primárne naviazané práve na slovenské potraviny, čo iba svedčí o ich vysokej reputácii medzi spotrebiteľmi na Slovensku,“ uviedol k výsledkom prieskumu viceprezident Zväzu obchodu SR Filip Kasana.

Primárnou bariérou, ktorá bráni ľuďom v intenzívnejšom nakupovaní slovenských potravín, je ich vyššia cena. V prieskume to uviedlo percent respondentov. Tiež menší sortiment a nižšia dostupnosť slovenských potravín v predajniach, tieto sú však vnímané ako sekundárne prekážky, spolu s nedostatočným označovaním potravín slovenského pôvodu a tiež s náročnejším identifikovaním pôvodu surovín.

Najvyššiu ochotu priplatiť si za slovenský pôvod potravín deklarujú Slováci hlavne pri mäse a mäsových produktoch. Citlivou kategóriou sú aj vajíčka a mliečne výrobky. Tretina Slovákov je ochotná priplatiť si za slovenskú zeleninu, pečivo, chlieb a ovocie. Napriek vyššej cene a iným prekážkam však viac ako tretina Slovákov vyjadrila záujem o zvýšenie podielu slovenských potravín v rámci svojich budúcich nákupov.

Z výsledkov prieskumu tiež vyplynulo, že okrem potravín slovenského pôvodu, ktoré preferuje 76 percent respondentov, sú akceptovanými aj potraviny českého a nemeckého pôvodu. Naopak, vyššia miera nedôvery, vrátane negatívnych skúseností, sa ukazuje pri potravinách z Poľska, ktorým, rovnako ako potravinám z krajín mimo EÚ, dávajú prednosť iba tri percentá opýtaných.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

5 Komentáre

  1. Ľudia, ktorí zvyknú kupovať potraviny aj v zahraničí, tiež hovoria, že dvojaká kvalita dovážaných potravín je u nás na Slovensku prítomná. A aj v Poľsku sú kvalitné potraviny na ich domácom trhu. Vidim problém hlavne u nás v kontrole dovozov a nenásytnosti firiem, ktoré ten odpad sem dovážajú.

    • Len naivny debil kupuje dobrovolne slovenske potraviny. Ukrainska muka zamiesana so slovenskou, tym padom vsetkypekarenske vyrobky MADE IN SLOVAKIA su jedovate a sposobuju RAKOVINU vdaka vysokemu obsaju pesticidov a insekticidov z ukrainskej psenice.
      A PO DRUHE- slovensko je najskorumpovanejsia republika v EU a ked pride volade kontrola – SOI – a ten kontrolor dostane zplatok, tak napriklad vo vyrobni masla sa zamestnanbec moze rovno pred kontrolormi vysrat do miesaca masla a aj tak dostane certifikat, ze vsetko je v sulade s normami eu !!!!!

  2. Važený, asi neviete že potraviny nekontroluje SOI, ale Štatna veterinarna správa. Hlavne, že dáte „inteligentný komentár“.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás