ZahraničnéZacharovová: Navaľnyj v skutočnosti pracoval pre USA

Zacharovová: Navaľnyj v skutočnosti pracoval pre USA

-

spot_img

Zacharovová: Navaľnyj v skutočnosti pracoval pre USA

Moskva/Brusel 10. júna (TASR) – Rusko vo štvrtok poukázalo na rýchlosť, s akou Washington odsúdil zaradenie regionálnych štábov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného na zoznam extrémistických organizácií. Podľa hovorkyne ruskej diplomacie Marije Zacharovovej rýchla reakcia USA súvisí s tým, že tento väznený kritik Kremľa „v skutočnosti pracoval pre USA“.

Zacharovovej vyjadrenie súvisí s verdiktom súdu v Moskve, ktorý v stredu oznámil, že Navaľného politické organizácie zaradil medzi „extrémistické“ skupiny.

Spojené štáty tento verdikt odsúdili, označili ho za obzvlášť znepokojujúci a uviedli, že ide o súčasť modelu obmedzovania základných práv v Rusku. USA zároveň zopakovali svoju výzvu na okamžité prepustenie Navaľného z väzenia.

Zacharovová vo štvrtok ráno v rozhlasovom rozhovore vysielanom na YouTube kanále Soloviov Live uviedla, že reakcia Spojených štátov „ukázala rozsah zasahovania USA do ruských záležitostí“.

Verdikt moskovského súdu odsúdila vo štvrtok aj EÚ. Podľa nej ide o doposiaľ najvážnejší prejav úsilia ruskej vlády o potlačenie nezávislej politickej opozície a vyšetrovania korupcie v Rusku.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell vo svojom vyhlásení vydanom v mene 27 členských štátov EÚ uviedol, že zámerom tohto kroku Moskvy je „vylúčiť vplyv siete politických štruktúr Navaľného pred septembrovými voľbami do Štátnej dumy“ i v ďalšom období.

Spomínaná sieť regionálnych štábov pomohla zorganizovať a implementovať stratégiu inteligentného hlasovania. V rámci nej sú voliči vyzývaní, aby v rôznych druhoch volieb vždy hlasovali za tých kandidátov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou porazia kandidátov spojených s Kremľom.

Agentúra AFP pripomenula, že ruská Štátna duma nedávno prijala zákon, ktorý zakazuje kandidovať vo voľbách členom i sponzorom organizácií a združení označených súdmi za „extrémistické“, čím de facto z boja o priazeň voličov vyradila Navaľného, jeho politických súputnikov i sympatizantov a aktivistov.

Ruské úrady už pred niekoľkými týždňami na základe predbežného rozhodnutia zakázali činnosť Navaľného regionálnym štábom, ktoré založil pre potreby svojej kampane pred poslednými prezidentskými voľbami, a výrazne obmedzili aktivity jeho Fondu boja proti korupcii (FBK).

Navaľnyj a jeho spojenci označili tento proces za politicky motivovaný. Obvinenia z extrémizmu vnesené prokuratúrou odmietajú a tvrdia, že ide o pokus o potlačenie politickej opozície voči vládnucej strane Jednotné Rusko pred septembrovými parlamentnými voľbami.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás