NázoryVzťahy medzi Ruskom a Čínou vstupujú do novej éry

Vzťahy medzi Ruskom a Čínou vstupujú do novej éry

-

Vzťahy medzi Ruskom a Čínou vstupujú do novej éry

Rusko a Čína vydali spoločné vyhlásenie o prehĺbení globálneho partnerstva a strategickej spolupráci v nadväznosti na včerajšie stretnutie svojich delegácií v Kremli.

V dokumente sa uvádza, že rusko-čínske vzťahy komplexného partnerstva a strategickej interakcie vstupujú do „novej éry“, dosahujúc „najvyššiu úroveň vo svojej histórii“ s pokračujúcim rozvojom vďaka neustálemu úsiliu oboch strán.

Moskva a Peking zdôrazňujú, že ich vzťahy nie sú blokom ani konfrontáciou a „nie sú namierené proti tretím krajinám“. Podobne „nepodliehajú vonkajším vplyvom a vykazujú vitalitu a pozitívnu energiu.“ Tvrdia, že pokusy nahradiť všeobecne uznávané princípy a normy medzinárodného práva poriadkom, založeným na jedných pravidlách, „sú neprijateľné“.

Na základe dohôd, dosiahnutých medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom strany navrhujú:

  • Vždy zabezpečte, aby bilaterálne vzťahy napredovali na správnej ceste
  • poskytovať silnú vzájomnú podporu základným záujmom druhej strany, najmä suverenite, územnej celistvosti, bezpečnosti a rozvoju,
  • Priebežne prehlbovať a rozširovať praktickú spoluprácu v procese modernizácie pre spoločný rozvoj a prosperitu
  • podporovať vzájomné porozumenie a zbližovanie medzi národmi oboch krajín a neustále posilňovať sociálny a občiansky základ medzigeneračného priateľstva
  • Podporovať multipolárny svetový poriadok, ekonomickú globalizáciu a demokratizáciu medzinárodných vzťahov, ako aj podporovať rozvoj svetového riadenia spravodlivejším a racionálnejším spôsobom

Neexistuje žiadna „najvyššia demokracia“

Rusko a Čína zdôrazňujú, že každý štát má svoje vlastné historické, kultúrne a národné charakteristiky a že „má právo zvoliť si vlastnú cestu rozvoja bez potreby „najvyššej demokracie“.

„Strany sú proti tomu, aby jeden štát vnucoval svoje hodnoty druhému, kreslil ideologické línie, vytváral falošný príbeh o údajnej opozícii medzi demokraciami a autokraciami a využíval demokraciu a slobodu ako zámienku a politický nástroj na vyvíjanie tlaku na ostatných,“ zdôrazňuje sa v texte a poznamenáva, že ruská vláda prikladá veľký význam a bude študovať Čínsku globálnu civilizačnú iniciatívu.

Moskva zopakovala svoj záväzok voči princípu „jednej Číny“, uznala, že Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou Číny a vyhlásila, že „je proti nezávislosti Taiwanu v akejkoľvek forme“ a pevne podporuje kroky Pekingu na ochranu štátu, územnej suverenity a integrity.

Strany sa dohodli, že budú diskutovať o konaní výročných stretnutí s cieľom zintenzívniť policajnú spoluprácu a budú vykonávať aj pravidelné spoločné námorné a letecké hliadky. Na druhej strane posilnia vzájomnú dôveru medzi ozbrojenými silami oboch krajín.

Ešte užšie energetické partnerstvo

Obe krajiny budú pokračovať v konsolidácii vzájomne výhodnej spolupráce vo finančnom sektore, ktorá zahŕňa zabezpečenie plynulosti platieb medzi ekonomickými subjektmi oboch krajín. V tejto súvislosti sa dohodli na podpore väčšieho používania národných mien v dvojstrannom obchode, investíciách, pôžičkách a iných obchodných a hospodárskych transakciách.

Podobne Moskva a Peking majú v úmysle dosiahnuť „ešte užšie energetické partnerstvo“ a podporiť svoje spoločnosti pri realizácii projektov energetickej spolupráce v oblasti ropy, plynu, uhlia, elektriny, jadrovej energie a ďalších.

Čína a Rusko budú spoločne chrániť medzinárodnú energetickú bezpečnosť (vrátane cezhraničnej kritickej infraštruktúry), stabilitu výroby energie a dodávateľských reťazcov. Zaviazali sa tiež, že budú podporovať spravodlivú energetickú transformáciu.

Výzvy pre medzinárodnú bezpečnosť

Čína a Rusko vyzývajú medzinárodné spoločenstvo, aby sa aktívne podieľalo na globálnom riadení bezpečnosti a opätovne zdôrazňujú, že je potrebné intenzívne pracovať na aktualizácii a zlepšení globálnej bezpečnostnej architektúry, aby bola „odolnejšia voči kríze“.

„Konfliktom medzi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, ktorí majú osobitnú zodpovednosť za udržanie mieru a stability vo svete, by sa malo zabrániť čo najviac“, zdôrazňuje dokument.

Okrem toho oba národy podporujú myšlienku jednotného globálneho frontu v boji proti terorizmu pod ústrednou koordinačnou úlohou OSN. V tejto súvislosti sú Peking aj Moskva za objektívne, nestranné a profesionálne vyšetrenie výbuchov plynovodu Nord Stream.

Krajiny zdôrazňujú, že „v jadrovej vojne nebudú víťazi a že preteky v zbrojení sa nikdy nesmú rozpútať“. Preto vyzývajú všetky jadrové mocnosti, aby účinne znížili riziko jadrovej vojny a akéhokoľvek ozbrojeného konfliktu medzi štátmi, ktoré vlastnia jadrové zbrane.

Čína a Rusko tiež vyjadrili znepokojenie nad „zintenzívnením globálneho úsilia USA o protiraketovú obranu“ a rozmiestnením jeho prvkov v rôznych regiónoch sveta spolu s rozvojom vysoko presných nejadrových zbraní na odzbrojenie a iné strategické použitie.

„Strany vyzývajú Spojené štáty, aby prestali podkopávať medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť a globálnu strategickú stabilitu a zabezpečili si tak jednostrannú vojenskú výhodu,“ uviedli obe krajiny.

Moskva a Peking sú proti pokusom niektorých krajín „premeniť vesmír na arénu ozbrojenej konfrontácie“. V tejto súvislosti zdôrazňujú, že je potrebné začať rokovania o dohode, ktorá zabráni rozmiestneniu zbraní vo vesmíre, použitiu sily proti vesmírnym cieľom a zabezpečí zabránenie pretekom v zbrojení vo vesmíre.

Dialóg je najlepším spôsobom riešenia krízy na Ukrajine

Obe strany pripomínajú, že sa musia dodržiavať ciele a zásady Charty OSN, ako aj dodržiavanie medzinárodného práva.

„Na vyriešenie ukrajinskej krízy je potrebné rešpektovať oprávnené obavy všetkých krajín v oblasti bezpečnosti a zabrániť vzniku stretov medzi blokmi“, ako aj ukončiť kroky, ktoré prispievajú k eskalácii konfliktu, pričom zopakovali, že dialóg je najlepším spôsobom riešenia krízy.

Čína a Rusko „naliehajú na ukončenie všetkých krokov, ktoré prispievajú k eskalácii napätia a predlžovaniu nepriateľských akcií, aby sa zabránilo ďalšiemu zhoršovaniu krízy až do jej prechodu do nekontrolovateľnej fázy“ a stavajú sa proti jednostranným sankciám.

Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás