fbpx
ZahraničnéVyjadrenie: Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka na konferencii...

Vyjadrenie: Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka na konferencii Nadalovej siete na Malte

-

Vyjadrenie: Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka na konferencii Nadalovej siete na Malte

Valletta 9. mája (TASR) – Konštruktívna spolupráca, koordinácia odborných postupov pri riešení globálnych justičných problémov, efektívne zdieľanie informácií, boli hlavnými cieľmi 14. konferencie siete prokurátorov alebo rovnocenných inštitúcií pri najvyšších súdoch členských štátov Európskej únie (Nadalova sieť), ktorá sa konala v dňoch 3. až 5. mája 2023 na Malte.

- reklama -

Slovenskú republiku na konferencii zastupoval generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka a jeho námestník Jozef Sedlák. Svoje zastúpenie na podujatí malo vyše 30 krajín, vrátane všetkých krajín Vyšehradskej štvorky.

Úvodom sa účastníkom prihovorila generálna prokurátorka Malty a aktuálna predsedníčka Nadalovej siete Victoria Buttigiegová, ako aj maltský minister spravodlivosti Joncathan Attard.

Prvou nosnou témou tohto ročníka bola Ochrana údajov a boj proti finančnej kriminalite, ktorej sa venoval generálny prokurátor Švajčiarka Stefan Bläter a podpredseda Eurojustu Bostjan Skrlec.

Druhá téma, Trestné právo životného prostredia, priniesla okrem iného diskusiu k dôležitosti posilnenia účinnosti trestného práva v oblasti životného prostredia, k zavedeniu nových kategórií environmentálnym trestných činov, či zriadeniu špecializovaných útvarov v tejto oblasti.

„Pri súčasných globálnych problémoch je pre mňa nesmierne dôležité, že po rokoch má vedenie prokuratúry Slovenskej republiky na tomto fóre osobné zastúpenie,“ povedal po konferencii generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka.

Nadalova sieť funguje už 14 rokov a je pomenovaná na počesť jedného zo zakladajúcich členov Jeana Louisa Nadala, generálneho prokurátora pri Kasačnom súde vo Francúzsku, ktorý bol jej prvým predsedom. Sieť spája vedúcich prokurátorov z celej Európskej únie.

Na aktuálnom zasadnutí valné zhromaždenie Nadalovej siete schválilo aj kategóriu tzv. pozorovateľov a partnerov z krajín mimo Európskej únie. Predmetom diskusií na konferenciách siete sú témy, ktoré sa týkajú významných oblastí zločinu, legislatívneho vývoja, či aktualizácie novovzniknutej judikatúry. Záujmom je aj podpora spolupráce v oblasti vzdelávacích iniciatív.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás