ROZHOVORYVýber z rozhovoru Moniky Beňovej pre HNonline

Výber z rozhovoru Moniky Beňovej pre HNonline

-

spot_img

Výber z rozhovoru Moniky Beňovej pre HNonline

Autor: Katarína Šelestiaková/Hospodárske noviny

Výber z rozhovoru europoslankyne Moniky Beňovej (SMER – SD), ktorý poskytla pre Hospodárske noviny.

Matovičovi vyčíta, že priniesol do politiky vlnu vulgarizmov.
O Pellegrinim si myslí, že úsmev sa rýchlo opozerá.
Je vraj rozdiel, že Pellegrini sa vidí ako líder, a Fico chce byť líder.

Prečo má opozícia s očkovaním a nosením rúšok problém?
Nemyslím si, že je to problém len u nás, vychádzam aj z toho, že sme predvčerom mali v Bruseli stretnutie predsedov delegácií a aj tam jednoznačne zaznievalo, že očkovanie by nemalo byť povinné a že skôr treba informovať o výhodách očkovania. Toto je taká celoeurópska doktrína, nerobiť to nasilu. Za seba poviem úprimne, myslím si, že učitelia, zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb, ale aj ľudia vo vyššom veku, rizikoví, by mali byť očkovaní povinne. U nás v strane prevláda opačný názor, ale rešpektujem to.

Nejde len o názor, ale vaši stranícki kolegovia protestujú, vyzývajú ľudí, aby nemali rúška a podobne. S týmto ste stotožnená?

Moji kolegovia protestujú aj vyzývajú na protesty proti vláde, nie proti očkovaniu a rúškam, ale proti zlej sociálnej a ekonomickej situácii v krajine.

No mnohí si ešte pamätáme bilbordy Smeru, že ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu a podobne…
Áno, aj my, keď sme v roku 2002 začínali, tak sme boli v opozícii a aj vtedy bol koalično-opozičný súboj celkom prirodzený, a áno, aj vtedy sa hovorilo, že Mikloš kradol, Dzurinda kradol, ale nikdy nebol vulgarizmus v takom rozsahu, ako ho vidíme dnes, či už priamo v pléne alebo v statusoch Igora Matoviča.

Predsa len smerák Ľuboš Blaha a jeho spôsob robenia politiky tiež nie je práve korektný.
Netvrdím, že čiastočne nenaskočil na túto vlnu, ale nie je to Ľuboš Blaha, kto tento spôsob komunikácie priniesol do vysokej politiky. Tým bol práve Matovič.

Podľa exministra Eduarda Kukana robí Blaha Slovensku hanbu. Sama ste sa vyjadrili, že ho budete pozorne sledovať. A že veríte, že ako podpredseda pochopí, že nereprezentuje seba, ale celú stranu, a podľa toho má voliť aj slovník.
Čítala som si jeho posledné statusy a ak prehliadnem, že je niekedy zbytočne sarkastický alebo cynický, lebo zas toľko vulgarizmov tam nie je ako v statusoch súčasného ministra financií Matoviča, tak je to jeho spôsob komunikácie. Ja by som to tak možno nenapísala, ale obsahovo sú tam veci, o ktorých nemôžem povedať, že by som s nimi úplne nesúhlasila.

A nie je Blahova prezentácia v rámci Smeru taktika, ako prilákať iný typ voliča?
Je to možné, veď každý sa snažíme získať pozornosť nejakej skupiny voličov. Stále si však myslím, že mnohí, ktorí sledujú Ľuboša Blahu, nie sú voličmi Smeru. Naozaj si to myslím, najmä pri niektorých statusoch, ktoré sú veľmi ostré, tam vidím prienik s voličmi iných strán, ktorí Smer nikdy nebudú voliť. Ľuboš Blaha si vybral túto cestu, je s ňou spokojný, priniesla mu nakoniec slušný počet hlasov do Národnej rady a je to jeho marketing.

Ste verná Smeru už roky, neľutujete, že ste neodišli s Petrom Pellegrinim?
Nie, vôbec to neľutujem. A veľmi zazlievam Petrovi Pellegrinimu spôsob, akým zo strany odišiel.

Adresovali ste mu dokonca slová ako pokrytectvo, zbabelosť, útek pred zodpovednosťou či papalášizmus.
Áno, aj na tom stále trvám, hoci v tom čase v tom bolo veľa emócií, lebo som bola tehotná a tehotné ženy sú trochu emočne nabité. No mne sa zdalo naozaj pokrytecké a zbabelé, že odišiel v čase, keď bol známy výsledok volieb. Mohol ísť do súboja o post predsedu strany a on namiesto toho zo strany utiekol. To bolo také signifikantné nakoniec pre celú jeho doterajšiu politickú kariéru.

A v strane ste o jeho odchode vopred nevedeli? Novinári Pellegriniho plánovaný odchod riešili už mesiace…
Mala som vtedy iné starosti, ako sa hovorí. Sledovala som v médiách len jeho vyjadrenia v zmysle, že nie je spokojný, ale to som často nebola ani ja. No nikdy by som to neriešila týmto spôsobom. A s ľuďmi ako Žiga a Raši, ktorých som ešte ja uvádzala do funkcií ako generálna manažérka strany, ani jeden z nich nikdy nevystúpil s kritikou. Ak to teda porovnám so sebou, ako často som veľa vecí kritizovala, a oni zrazu zo dňa na deň vyhlásia, že si zakladajú novú stranu. To bolo nezrelé a takto to v normálnych demokraciách nefunguje.

Prekvapuje vás, že Hlasu tak prudko narástli preferencie?
To ma neprekvapuje, pretože vždy je tu čaro nového. Bez debaty je Peter sympatický líder, poznám to z domu, moja dcéra má tiež jamky v lícach a tiež som namäkko, keď sa na mňa usmeje. No čím dlhšie sú na scéne, tým viac vidíme, že tam chýba obsah, nie sú presne vymedzení, vyhranení. Chýba im reálna politika a je to len kopírovanie politiky Smeru pred dvadsiatimi rokmi. A je to už vidieť aj na tom, že im postupne klesajú preferencie, lebo chýba obsah a líderstvo. Úsmev sa rýchlo opozerá a v časoch, aké žijeme, očakávajú voliči silného lídra a jasný obsah.

Kto je lepší líder, Robert Fico či Peter Pellegrini?
Podľa mňa je lepší líder Fico, lebo má politiku v krvi. Hoci ho nemusia mať radi, môžu si o ňom myslieť čokoľvek, ale on sa narodil s DNA politika. Pellegrini nemá túto DNA politika, je to taký fajn „chalaň“, ktorému však vždy urobil niekto cestu niekam. A teraz si zrazu musí tu cestu robiť sám. A je vidieť rozdiel medzi Pellegrinim a Ficom, kde Fico, hoci je starší o 15 rokov, si proste sadne do auta a robí mítingy, stretnutia, tlačovky, on proste pre tú politiku žije. Pellegrini skôr žije pre svoj obraz v politike. Nemyslím to v zlom, len hovorím otvorene, že Peter sa chce vidieť ako líder a Robo je prirodzený líder. A to sú dve rozdielne veci.

Fica ste tiež vtedy nešetrili. Povedali ste, že „všade vidí len zradcov a nepriateľov a sedí sám, schovaný kdesi namiesto toho, aby sa postavil k situácii čelom a ponúkol riešenie“. Naznačili ste, že nie je v dobrej zdravotnej kondícii, fyzickej, ale prinajmenšom ani v psychickej. Zmenil sa odvtedy?

Áno, zmenil sa úplne, zásadne. Za ten rok a pol od posledných volieb je to zas ten Fico, ktorého si pamätáme z roku 2000. Má obrovskú energiu, fokusuje sa na prácu, na politiku, má dobrý tím, má dobrých podpredsedov. Aj oni sami sú veľmi aktívni. Takže áno, prešiel si naozaj významnou katarziou, nebola preňho vôbec jednoduchá vo všetkých oblastiach, ktoré som vtedy spomínala. A možno je fajn, že som vtedy o tom tak otvorene hovorila, keďže sme zostali my dvaja, ktorí sme v Smere najdlhšie. Je iné, ak to poviem ja a nezbalím pri tom kufre. Možno to tiež bolo preňho​ motivujúce, aby sa nad sebou zamyslel a vrátil sa do pozície skutočného lídra.

Zmenil sa aj váš vzťah s Robertom Ficom? V minulosti tam bola istá animozita.
Vzťah je taký istý, ja si poviem svoje, on si povie svoje, prežujeme si to, čo si povieme, a opäť sa stretneme. Sú veci, na ktoré nemáme rovnaký názor, a sú zas témy, na ktorých sa zhodneme. A tie, na ktorých sa zhodneme, sú zásadnejšie, a myslím si, že to funguje tak, ako to má fungovať.

No Robert Fico už dlhšie hovorí, že nebude volebným lídrom strany. Ako to chcete v Smere riešiť?
No, neviem si to predstaviť a nemyslím si, že by bolo dobré, ak by nebol volebným lídrom. Rozhodol sa, že zostáva v politike, je predsedom strany a vidím tú chybu, ktorá sa stala vo voľbách 2020, keď lídrom a predsedom strany bol niekto iný. Videli sme to v prípade Radičová verzus Dzurinda, alebo Pellegrini verzus Fico. Keď túto tému otvoríme na sneme, tak budem tlačiť na to, aby bol volebným lídrom strany.

A vy? Nechceli by ste byť takou Ficovou Šofranko?
Je to nepoctivé voči voličom. Pani Mária Šofranko bola riadny fail, ale dobre, u Matoviča sme na to zvyknutí. A nemyslím si, že toto by mal byť cieľ Smeru, je to úplne iná strana, inak etablovaná, so štruktúrami, nemôžeme si povedať, že dáme teraz len tak niekoho za nového volebného lídra.

Má ešte Robert Fico na to, aby viedol Smer k dobrému volebnému výsledku?
Áno, má na to určite energiu a silu. Po katarzii, ktorou si prešiel, má na to, aby to zvládol.

Mal by podľa vás z postu guvernéra abdikovať?
Je to dvojsečná zbraň. V súčasnej situácii, keď na vás môžu čokoľvek vytiahnuť, tak všetci by mali abdikovať? Príde mi to absurdné, ak si spomeniete aj na to, čo všetko sa hovorilo o pánovi prezidentovi Andrejovi Kiskovi, akým podvodom sa dostal k pozemkom aj k tomu, akým spôsobom financoval svoju volebnú kampaň. Tak ak sme na neho netlačili, aby odstúpil, tak prečo máme tlačiť na Petra Kažimíra?

„Nikto nehovorí o tom, že by do toho bol zapletený priamo niekto z vedenia Smeru,“ vraveli ste nedávno. Okrem Kažimíra sa v spisoch objavujú aj mená ako Pellegrini či Žiga. Takže sa to už týka aj Smeru, nie?
Sú to bývalí kolegovia a nechcem byť úplne sarkastická, že o mŕtvych len dobre, ale oni musia vedieť, čo vykonali a čo nie. Ja som mala na mysli skôr Fica a Kaliňáka, ktorí boli pod najväčšou paľbou, proti ktorým boli vedené najväčšie útoky. A pokiaľ viem, tak nikto zo spolupracujúcich obvinených, lebo nemám rada slovo kajúcnik, nepovedal, že by niesli úplatky Ficovi alebo Kaliňákovi.

Prečo má Smer okrem vás, samozrejme, tak málo výrazných žien političiek?
Pretože u nás to na rozdiel od sociálnodemokratických strán v západnej Európe nikdy nebola téma.

Zdroj: https://slovensko.hnonline.sk/11077950-monika-benova-pre-hn-fico-si-presiel-katarziou-a-zmenil-sa-chcem-aby-bol-lider-smeru

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás