fbpx
NázoryVTIP ŠÉFA NATO STOLTENBERGA ?

VTIP ŠÉFA NATO STOLTENBERGA ?

-

VTIP ŠÉFA NATO STOLTENBERGA ?

Skutočnosť, že Ukrajina sa kedykoľvek stane členom NATO, poukazuje na scenár tretej svetovej vojny, píše Martin Jay, oceňovaný britský novinár, ktorého 30 ročná kariéra zahŕňala prácu pre CNN, Euronews, The Sunday Times, BBC, DW, Al Jazeera a Reuters. V roku 2016 získal zlatú medailu Elizabeth Neuffer Foundation press award, ktorú udeľuje OSN v New Yorku.

- reklama -

Skutočnosť, že Ukrajina sa kedykoľvek stane členom NATO, poukazuje na scenár tretej svetovej vojny. Stratil šéf NATO rozum alebo sa plán Američanov vymyká spod kontroly?

Takže NATO teraz plánuje urobiť z Ukrajiny člena, alebo aspoň to je rétorika jeho generálneho tajomníka, ktorý to nedávno oznámil. Vzhľadom na to, že samotnou podstatou toho, čo sa týka vojny na Ukrajine, je členstvo v tejto 31-člennej obrannej organizácii, zdá sa byť nevhodné, aby Stoltenberg urobil takéto oznámenie najmä vzhľadom na to, že Maďarsko by takúto myšlienku aj tak vždy vetovalo.

Čo sa teda skutočne skrýva za touto najnovšou „správou“? Tu je päť spôsobov ako interpretovať tému vstupu Ukrajiny do NATO. Zapnite si bezpečnostné pásy.

Správy, ktoré sa nemajú brať vážne. Mohol by Stoltenberg len blafovať?  Vzhľadom na nedostatočný pokrok alebo bojové víťazstvá Ukrajiny je celkom možné, že sa obáva zmeny mediálneho pokrytia a potrebuje dať novinárom kosť na žuvanie, aby ich odvrátil od spravodajstva „Ukrajina prehráva vojnu“. A tento člen NATO by to určite robil niekoľko týždňov až pokým by ukrajinské jednotky utrpeli porážku v Bachmute, ktorý pomaly preberá Rusko. Hoci ani jedna strana nepovažuje toto mesto za „cenu“, napriek tomu je ohromujúcim ukazovateľom morálky ukrajinských síl, ktoré utrpeli ťažké straty a vždy bude témou negatívnej diskusie pre západných novinárov – alebo pre tých niekoľkých, ktorí sa aspoň rozhodnú informovať o stratách Ukrajiny.

Príprava vojsk NATO na boj na UkrajineJe celkom možné, že členovia NATO a jeho šéf  teraz už panikária, keď sa zdá, že viac ako 100 miliárd dolárov, poskytnutých Ukrajincom za posledný rok zmizlo z hľadiska vybavenia bojiska bez akéhokoľvek skutočného pokroku v teréne; a tiež, že jarná ofenzíva, ktorú Ukrajina pripravuje  s pravdepodobným zameraním  na Krymský most a strategické mestá ako Mariupol, je v plnom prúde. Príprava, ktorá je veľmi riskantná.

Aby Ukrajina dosiahla pokrok, ofenzíva musí byť odvážna a tento herný plán „všetko alebo nič“ znepokojuje NATO, pretože v prípade ťažkých strát zatlačí Západ do kúta spôsobom, akým to vysvetľujú svojim voličom (najmä s americkou volebnou kampaňou, ktorá sa má začať koncom leta). Veci sú také zúfalé, že Stoltenbergov plán B je, aby jednotky NATO – pravdepodobne z východoeurópskych krajín, ktoré môžu stratiť najviac – boli poslané na Ukrajinu? A že tento príbeh členstva v NATO je trik na prípravu Západu na tento scenár, ako keby NATO bolo bezprostrednou súčasťou Ukrajiny, takže teoreticky by platil článok 5 a bolo by automatickým procesom poslať tam viac vojakov NATO?

Poľskí žoldnieri

Príprava na vyslanie žoldnierov neonacistických skupín do Európy. Táto myšlienka by mohla byť kompromisom ísť na plný plyn v otázke členstva v NATO a vyslať vojakov na Ukrajinu. Namiesto toho, zvážili by západné krajiny preskúmanie svojich vlastných neonacistických skupín a ich vyslanie na neformálnom základe s maximálnym vierohodným popretím, že ide o oficiálnu politiku? Nie je to také pritiahnuté za vlasy, ako sa zdá. V Spojenom kráľovstve v roku 2011 bezpečnostné služby poskytli plnú podporu mladým Líbyjčanom, aby tam cestovali a bojovali so skupinami al-Káidy proti Kaddáfímu, tak prečo by nedovolili skinheadom cestovať na Ukrajinu vo veľkom počte, aby bojovali proti Rusom pri zachovaní ich sociálneho zabezpečenia? Výhody doma?

Zabezpečte, aby sa nemohli uskutočniť žiadne mierové rokovania. Jedným zo scenárov nočnej mory pre Západ, najmä pre Spojené štáty, je, že Zelenskyj nemôže dodržať svoju stranu dohody a pokúsi sa ukončiť vojnu. NATO a Spojené štáty by to jednoznačne radi vylúčili, lenže ako to urobiť bez toho, aby to spôsobilo príliš veľa recidív? Oznámenie členstva v NATO ako stimul po skončení vojny. Tento naratív je však pre ukrajinského prezidenta príliš ťažký na to, aby ho prehltol vzhľadom na straty, ktoré denne znáša a sľuby, že vojenská technika prinesie ovocie,  ale časom. Zdá sa, že je to čistý, rýchly a šikovný spôsob ako vylúčiť akékoľvek mierové rozhovory medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Čistý úder.

Panika nastala po tom, keď Zelenskyj kontaktoval Čínu, aby sprostredkovala mier. Problém s prvým plánom na zabezpečenie zablokovania mierových rozhovorov medzi USA a Ruskom je zjavne ten, že upriamuje pozornosť na iné superveľmoci alebo hlavnú – teda na Čínu, aby zintenzívnila svoju činnosť. Pre Bidenovu administratívu a šéfa NATO musí byť neuveriteľne frustrujúce, keď si koncom februára v novinách prečítali, že Zelenskyj otvorene žiada čínskeho premiéra, aby prišiel na Ukrajinu a „zavolal“ mu. S touto výzvou tu nemôžu byť žiadne „sivé“ oblasti.Zelenskyj chce, aby Čína sprostredkovala mierovú dohodu, pretože vie, že je nemožné, aby to urobili jeho vlastní sponzori a takzvaní spojenci.

To samo o sebe môže jasne vysvetliť určitú panickú reakciu USA, ktorú pocítil aj šéf NATO a oba tieto tábory už hľadia aj na scenáre typu „keď h….. padne, tak na toho najmenšieho.“

Zdroje: Strategic Culture Foundation, Contro

preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. O čom píše? Všetci hovoria, vrátane Zelenskeho, že ua sa stane členom NATO až po vyhrati vojny. Nie ukončení, ale vyhrati. Teda nikdy, načo tu riešite možnosti, keď šéf ua jasne deklaroval, že sa tak nikdy nestane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás