fbpx
ZahraničnéVojna so Spojenými štátmi by bola podľa čínskeho ministra...

Vojna so Spojenými štátmi by bola podľa čínskeho ministra obrany „neúnosná katastrofa“

-

Vojna so Spojenými štátmi by bola podľa čínskeho ministra obrany „neúnosná katastrofa“

BRATISLAVA 5. júna (SITA) – Vojna so Spojenými štátmi by bola pre svet „neúnosná katastrofa“. Vo svojom prvom významnom prejave po nástupe do úradu to povedal čínsky minister obrany. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Generál Li Šang-fu na bezpečnostnom samite povedal aj, že „niektoré krajiny“ v Ázii zintenzívňujú preteky v zbrojení. Svet je však podľa neho dostatočne veľký pre Čínu aj USA a obe veľmoci by mali hľadať spoločnú reč. Vyjadril sa tak na Dialógu Šangri-La v Singapure, ktorý je jediným výročným bezpečnostným stretnutím v ázijsko-tichomorskom regióne.

Spojené štáty však predtým upozornili na „nebezpečné“ manévre čínskeho torpédoborca v blízkosti americkej vojnovej lode v Taiwanskom prielive. Americké námorníctvo v sobotu informovalo, že čínsky torpédoborec plával „nebezpečným spôsobom“ v blízkosti americkej vojnovej lode, keď spolu s kanadskými plavidlami plávala Taiwanským prielivom. Čína, naopak, obe krajiny skritizovala za „úmyselné vyvolávanie rizika“, no USA a Kanada reagovali, že sa plavili tam, kde to umožňuje medzinárodné právo.

Li, ktorý sa stal ministrom obrany v marci, zároveň obvinil USA z „mentality studenej vojny“ s tým, že to podľa neho „výrazne zvyšuje bezpečnostné riziká“. Vo svojom prejave uviedol, že Čína nedovolí, aby námorné hliadky USA a ich spojencov boli „zámienkou na uplatňovanie hegemónie v oblasti plavby“. Na otázku o incidente v Taiwanskom prielive odpovedal len, že krajiny mimo regiónu zvyšujú napätie.

Peking pritom odmietol žiadosť USA o priame vojenské rozhovory na protest proti sankciám, ktoré uvalili na generála Liho v roku 2018 v súvislosti s nákupom zbraní z Ruska.

Americký minister obrany Lloyd Austin Čínu na singapurskom samite pokarhal za odmietnutie rozhovorov.

https://www.bbc.com/news/world-asia-china-65803311

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás