fbpx
DomáceVo veku nedožitých 72 rokov po ťažkej chorobe zomrela...

Vo veku nedožitých 72 rokov po ťažkej chorobe zomrela herečka Milka Zimková

-

Vo veku nedožitých 72 rokov po ťažkej chorobe zomrela herečka Milka Zimková

ÚMRTIE: Vo veku nedožitých 72 rokov po ťažkej chorobe zomrela herečka Milka Zimková

BRATISLAVA 31. mája (SITA) – Vo veku nedožitých 72 rokov zomrela v utorok 30. mája po ťažkej chorobe herečka Milka Zimková. Na svojej stránke o tom informoval RTVS. Zimková bola jednou z najvýraznejších postáv strednej hereckej generácie, spisovateľka a autorka skvelých monodrám. Milka Zimková sa narodila 1. augusta 1951 vo východoslovenskej obci Okružná. Po absolvovaní základnej školy navštevovala gymnázium v Prešove, v rokoch 1969-1975 študovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, po jej skončení pôsobila ako herečka v Divadle pre deti a mládež v Trnave.

Od roku 1975 pracovala v slobodnom povolaní a v rámci divadla jedného herca sa venovala divadelnému žánru monodrámy. Pre svoje vystúpenia si písala vlastné scenáre. Ako herečka sa zviditeľnila najmä stvárnením hlavnej postavy v kultovom filme Pásla kone na betóne, nakrútenom podľa jej rovnomenného knižného debutu z roku 1980, odmeneného Cenou Ivana Kraska. Neskôr prišli filmové scenáre …kone na betóne, Veľká noc a Bez slov. Medzi jej knižné publikácie patria Pásla kone na betóne, No a čo, Bez slov, NO a TO! alebo sama so všetkými, ale aj Šarišsko-slovenský slovník z okolia Prešova.

Milka Zimková má na svojom konte niekoľko ocenení. Cenu Ivana Krasku (1981), hlavnú cenu za film Pásla kone na betóne na Medzinárodnom filmovom festivale v Moskve (1983), v tom istom roku získala cenu za najlepší ženský herecký výkon na Festivale Československého filmu, zároveň v roku 1983 získala titul Osobnosť roka. V roku 1997 získala Cenu za najlepší herecký výkon na Festivale Európskych filmov vo francúzskom Saint-Etienne za film …kone na betóne, v roku 2001 dostala Cenu za knihu roka – Poviedky bez slov, ale aj Cenu Medzinárodnej poroty na Medzinárodnom festivale Divadla jedného herca v poľskej Vroclave v roku 2006.

Milku Zimkovú si dnes pripomenie RTVS vo vysielaní spravodajskej :24 a tiež vo vysielaní Dvojky.

17:30 hod. – relácia Interview s Milkou Zimkovou na RTVS :24

18:00 hod. – Anjeli strážni s Milkou Zimkovou na Dvojke

20:30 hod. – Kone na betóne na Dvojke

https://www.rtvs.sk/novinky/osobnosti/327724/zomrela-legendarna-milka-zimkova-mala-71-rokov

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

2 Komentáre

  1. Bože jedna z mála výnimočných slovenských herečiek. Človek s veľkým Č . Nebola mimo toho ,čo vo svojich filmoch a vystúpeniach popisovala. Na rozdiel od nenażraných politikov. Česť jej pamiatke. Bude nám chýbať.

  2. kde sa na ňu hrabu dnesny rychlokvasni pseudoherci ak o Kemka, Polnišova, Morova, Stanke, Pauhoufova a iné vygrcky hereckych akademii?????

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás