ZahraničnéVo veku 68 rokov zomrela česká herečka Libuše Šafránková

Vo veku 68 rokov zomrela česká herečka Libuše Šafránková

-

spot_img

Vo veku 68 rokov zomrela česká herečka Libuše Šafránková

Praha 9. júna (TASR) – Vo veku 68 rokov zomrela česká herečka Libuše Šafránková, známa ako Popoluška z filmovej rozprávky Tři oříšky pro Popelku. Informovala o tom v stredu na svojej webovej stránke televízia CNN Prima News, pre ktorú to potvrdil herečkin syn Josef Abrhám ml.

Herečka v minulosti bojovala s rakovinou, pripomína CNN Prima News. Minulý rok odstúpila z natáčania pripravovanej filmovej rozprávky Mamánek.

Šafránková sa narodila 7. júna 1953 v Brne. Od detstva chodila na dramatické krúžky a študovala na brnianskom konzervatóriu. Pred kamerou sa po prvý raz objavila vo veku 17 rokov vo filmovej adaptácii románu Boženy Němcovej Babička.

Neskôr sa predstavila v rozprávkach Princ a Večernica (1978), Soľ nad zlato (1982), vo filmoch Vrchní, prchni! (1981), Obecná škola (1991), Báječná léta pod psa (1997), Všetci moji blízki (1999) i v komédii Vesničko má středisková (1985).
Z

a svoju rolu v snímke Kolja (1996) režiséra Jana Svěráka získala Šafránková Českého leva.
V rámci osláv 97. výročia vzniku niekdajšieho Česko-Slovenska 28. októbra 2015 na Pražskom hrade jej udelili medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Profil zosnulej českej herečky Libuše Šafránkovej, legendárnej Popolušky:

Libuše Šafránková sa narodila v Brne 7. júna 1953. Od detstva chodila na dramatické krúžky, v roku 1971 absolvovala brnianske konzervatórium. Už počas štúdia účinkovala v činohre Štátneho divadla Brno a v roku 1971 si zahrala Barunku v štvordielnom filme režiséra Antonína Moskalyka Babička.

Vzápätí po skončení konzervatória zamierila do Prahy, kde získala angažmán v Divadle Za branou. Po ročnom pôsobení v tomto divadle nastúpila v roku 1972 do ďalšieho pražského divadla Činoherní klub. V roku 1992 spoločne so svojím manželom Josefom Abrhámom opustila Činoherný klub a na krátky čas – od 1. augusta 1992 do 31. júla 1994 – sa stala členkou činohry Národného divadla v Prahe.

Herečka, pre ktorú bol charakteristický jemný dievčenský vzhľad a kultivovaný prejav, režiséri od začiatku často a radi obsadzovali do rozprávok. Srdcia miliónov divákov doma aj v zahraničí si získala najmä ako Popoluška v rozprávke režiséra Václava Vorlíčka Tri oriešky pre Popolušku (1973), ktorá bola v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v Zlíne za rozprávku storočia.

Známe a obľúbené boli tiež rozprávky Princ a Večernica (1979), Soľ nad zlato (1982) a filmy Můj brácha má prima bráchu (1975) alebo Tretí princ (1983).

Svoj komediálny talent naplno a s veľkým úspechom predviedla vo filmoch Slavnosti sněženek (1983) alebo Vesničko má středisková (1985). V tejto legendárnej komédii režiséra Jiřího Menzla stvárnila postavu nevernej manželky Jany, ktorá podvádza žiarlivého manžela.

Úspešne sa predviedla aj v komédii Jan Svěráka Obecná škola (1990), kde si zahrala po boku Zdeňka Svěráka. Zažiarila tiež v snímke režiséra Jana Svěráka Kolja (1996), keď za svoju rolu získala Českého leva. Vo filme Báječná léta pod psa (1997), ktorý vznikol podľa predlohy spisovateľa Michala Viewegha, zasa stvárnila zložitú charakterovú postavu v jej 30-ročnom životnom období. Účinkovala aj vo filmovom debute slovenského režiséra Martina Mináča a scenáristu Jiřího Hubača Všetci moji blízki (1999).

Obľúbená herečka sa v roku 2013 zhostila aj ďalšej veľkej filmovej roly, keď zažiarila v snímke Donšajni. Jej životnú lásku vo filme stvárnil slovenský herec Martin Huba.

V roku 2008 vyhrala Libuše Šafránková anketu Českej televízie „Hvězda mého srdce“ o najobľúbenejšieho herca a herečku. V roku 2015 jej prezident Miloš Zeman udelil vysoké štátne vyznamenanie medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás