fbpx
DomáceVLÁDA: Vietnamskú národnosť formálne uznali ako národnostnú menšinu v...

VLÁDA: Vietnamskú národnosť formálne uznali ako národnostnú menšinu v SR

-

VLÁDA: Vietnamskú národnosť formálne uznali ako národnostnú menšinu v SR

BRATISLAVA 7. júna (SITA) – Vietnamskú národnosť formálne uznali ako národnostnú menšinu v SR. Vyplynulo to z návrhu z dielne ministerstva spravodliovsti, ktorý dnes schválila vláda s pripomienkou. Cieľom je umožniť zapájanie zástupcov tejto komunity do participatívnych procesov, do poradných a expertných orgánov, ako je Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny rady, a vytvoriť do budúcna priestor pre ich začlenenie do programov finančnej podpory kultúry národnostných menšín.

Ako sa uvádza v predloženom materiáli, v zmysle stanoviska Slovenskej akadémie vied spĺňa vietnamská národnosť formálne predpoklady uznania za národnostnú menšinu. Vietnamská komunita má záujem zúčastňovať sa participatívneho procesu pri správe vecí týkajúcich sa národnostných menšín, rozvíjať svoju kultúru a sprístupňovať ju širokej verejnosti a podporovať etnickú identitu u mladých ľudí. Žiadajú tiež o začlenenie zástupcu vietnamskej menšiny do Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

BRATISLAVA 7. júna (SITA) – Uznesenie vlády SR, ktorým dnes bola uznaná vietnamská komunita žijúca v SR za národnostnú menšinu, je pre Vietnamcov žijúcich na Slovensku historickým okamihom. Umožní im výraznejšie zapájať sa do verejného života a súčasne rozvíjať svoju kultúru, jazyk a identitu. V tlačovej správe o tom informovala Vietnamská komunita na Slovensku. Ako ďalej komunita vysvetlila, toto rozhodnutie umožní začleniť jej zástupcov do Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. V sčítaní obyvateľov, domov a bytov sa v roku 2021 k vietnamskej národnosti prihlásilo 2793 obyvateľov SR. Vietnamskú národnosť ako ďalšiu národnosť si uviedlo ďalších 489 obyvateľov.

„Vítame rozhodnutie vlády SR, ktoré nám dáva práva a povinnosti, ktorými disponujú aj iné národnostné menšiny na Slovensku. Vietnamci a Vietnamky na Slovensku sú aktívnymi občanmi, chodia voliť, pracujú a podnikajú či reprezentujú Slovensko aj v zahraničí,“ uviedol predseda Vietnamskej komunity Phuong Vo s tým, že zároveň chcú rozvíjať svoju kultúra a sprístupňovať ju širokej verejnosti. „Preto veríme, že bude nasledovať aj druhý krok, a to podpora našej kultúry prostredníctvom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“ dodal Vo. Prekladateľ z vietnamského jazyka Viet Nguyen pokračoval s tým, že početná vietnamská komunita žije na Slovensku už takmer 70 rokov a v súčasnosti je etablovaná tretia generácia, ktorá je plne integrovaná v spoločnosti. „Vietnamci žijúci na Slovensku zdieľajú spoločnú identitu, jazyk, kultúru a tradície,“ dodal Nguyen. Vietnamská komunita organizuje aj mnoho podujatí a v súčasnosti na Slovensku funguje viacero organizácií, ktoré podporujú kultúru či obchodnú spoluprácu. Príkladom je Deň Vietnami, ktorého cieľom je priblížiť vietnamskú kultúru.

„Väčšiny Slovákov sa toto rozhodnutie nedotkne. Ale pre vietnamskú komunitu žijúcu na Slovensku je to veľký miľník. Uznanie vietnamskej komunity nie je o politike, ale o prijatí a spoločnom priateľstve medzi našimi komunitami. Signál, ktorý dnes vyslala vláda SR, umožňuje prehĺbenie vzťahov vietnamskej diaspory so Slovákmi a Slovenkami, a tiež interkultúrny dialóg našich detí,“ vysvetlila vizuálna umelkyňa Kvet Nguyen a dodala, že je to aj gesto, ktoré ukazuje, že Slovensko nie je homogénnou krajinou, ale naopak, že je otvorené rôznorodosti kultúr.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás