ZahraničnéVláda Fialu si prijala programové vyhlásenie: Vraj je to...

Vláda Fialu si prijala programové vyhlásenie: Vraj je to dobrý program pre budúcnosť Česka

-

Vláda Fialu si prijala programové vyhlásenie: Vraj je to dobrý program pre budúcnosť Česka

Praha 6. januára (TASR) – Vláda českého premiéra Petra Fialu vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí schválila programové vyhlásenie nového vládneho kabinetu. Budúcu stredu 12. januára s ním predstúpi so žiadosťou o podporu pred Poslaneckú snemovňu. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.


      Oficiálny text programového vyhlásenia má vláda predstaviť do konca týždňa. Vychádza z programovej časti koaličnej zmluvy, ktorú zástupcovia koalícií Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátov a Starostov s nezávislými podpísali vlani 8. novembra.


      Ako konštatuje iDNES.cz., so získaním dôvery v Poslaneckej snemovni by vláda ČR nemala mať budúci týždeň problém, pretože sa opiera o väčšinu 108 poslancov z 200.


      „Je to dobrý program pre budúcnosť Českej republiky,“
vyhlásil vo štvrtok predseda Pirátov Ivan Bartoš. „Ja i kolegovia predstavíme kľúčové veci, s ktorými vláda žiada o dôveru,“ povedal ešte v stredu predseda českej vlády Petr Fiala. 


      Programové vyhlásenie vlády ČR podľa ministra práce a sociálnych vecí Mariana Jurečku počíta s dôchodkovou reformou, ktorej prvá etapa má byť prijatá do konca roku 2023. V pláne je i schválenie minimálnej výšky dôchodkov.


      Dokument, na ktorom sa predstavitelia vlády dohodli počas utorka a stredy, obsahuje podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva Vlastimila Válka i nový odstavec o koronavírusovej epidémii. „Definovali sme, že covid považujeme za niečo, čo sa nepodarí zlikvidovať jednou očkovacou dávkou. Systém je potrebné nastaviť tak, aby nedochádzalo k vlnám a k zmenám,“ povedal minister.


      Čo sa týka zahraničnopolitických otázok, Fialov kabinet akcentuje transatlantické väzby a ľudskoprávnu problematiku, približuje portál ČT24. Takisto sa zdôraznňujú nadštandardné vzťahy so Slovenskom, záujmom je i zachovanie dobrých vzťahov s Britániou a revízia stykov s Ruskom a Čínou. Cieľom novej vlády je tiež od roku 2023 umožniť Čechom žijúcim v zahraničí hlasovať vo voľbách korešpondenčnou formou.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás