TV VV(video) Robert Fico v Sobotných dialógoch: Koho by podporil...

(video) Robert Fico v Sobotných dialógoch: Koho by podporil Smer v prezidentských voľbách?

-

(video) Robert Fico v Sobotných dialógoch: Koho by podporil Smer v prezidentských voľbách?

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) – Deficit štátneho rozpočtu by mal byť v roku 2024 nižší ako v aktuálnom roku, no zároveň platí, že sa nebude siahať na dosiahnutý sociálny štandard. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy to uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Nechcel zachádzať do detailov, no zdôraznil že rozpočet napĺňa ciele dohodnuté s Európskou komisiou, a tiež podľa Fica spĺňa i konsolidačné ciele. Zdôraznil, že po voľbách dostali do rúk najhoršie verejné financie v eurozóne.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizuje, že 13. dôchodok v budúcom roku bude vyplatený. Podľa Fica tiež ostane zachovaný rodičovský dôchodok v takej podobe, v akej je upravený v legislatíve. Uviedol to v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy. Na otázku o daňovej asignácii dvoch percent z dane skonštatoval, že nik z ministrov mu neavizoval plány na zmenu.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) prezradil, že sa pracuje na novelizácii kódexov týkajúcich sa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) aj Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Uviedol to v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy. Dodal, že komunikujú s Európskou komisiou, keďže nechcú, aby z týchto zmien vyplynuli pre Slovensko problémy. Na otázku moderátorky, či ŠTS ostane zachovaný, priamo neodpovedal. „Uvidíme,“ povedal s tým, že nerobia nič, čo by v minulosti už neavizovali.

Na margo ÚŠP Fico uviedol, že urobia všetky kroky pre to, aby Daniel Lipšic neostal v pozícii špeciálneho prokurátora. Premiér však zdôraznil, že pôjde o kroky v súlade so zákonom. Uviedol tiež, že v koalícií bolo viacero variantov týchto zmien, podotkol, že majú svoj vlastný. Ten podľa Fica zahŕňa napríklad Lipšicov odchod z postu špeciálneho prokurátora, úpravu postavenia takzvaných „kajúcnikov“, a tiež posuny v trestných sadzbách. Predseda vlády dúfa, že tieto úpravy sa do parlamentu dostanú ešte v decembri. Potvrdil aj vyjadrenia ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) o zmenách v zákone na ochranu oznamovateľov.

Fico sa tiež vyjadril, že do spôsobu nominovania riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) zasiahnuť nechcú. Doplnil, že nevie, či poslanec strany Smer-SD a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar plánuje ašpirovať na tento post, no dodal, že podľa neho by bol ako šéf SIS perfektný.

Ak by predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini kandidoval za prezidenta Slovenskej republiky, strana Smer-SD by jeho kandidatúru podporila. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Zdôraznil, že dohoda s ostatnými koaličnými stranami na prezidentskom kandidátovi zatiaľ nebola a nemôže za ne hovoriť. Podotkol, že ak by sa Pellegrini stal prezidentom, Hlas bude musieť hľadať nového predsedu, no zdôraznil, že Hlas-SD je svojbytná strana a jeho (Fica, pozn. SITA) do toho nič nie je.

Svoju poznámku na sneme Smeru o zmene politickej mapy po prezidentských voľbách Fico vysvetlil tým, že jestvujú malé politické strany, ktoré sa hlásia k ľavici a má ambíciu integrovať ich do Smeru. Zdôraznil však, že nehovorí o Hlase.

V rámci relácie tiež uviedol, že je za zachovanie priamej voľby prezidenta. Podotkol ale, že by možno bola vhodná diskusia o posilnení právomocí hlavy štátu.

Audio záznam z RTVS: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1134/2195700

Zdroj: YT

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás