TV VVVIDEO: Richard Takáč: My sme vyhrali voľby, opozícia s...

VIDEO: Richard Takáč: My sme vyhrali voľby, opozícia s nami nebude kývať

-

VIDEO: Richard Takáč: My sme vyhrali voľby, opozícia s nami nebude kývať

Tridsiate tretie vydanie Diskusie na palete s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richardom Takáčom. Na úvod rozhovoru konštatoval, že nová vláda “maká na 110 percent” a podobne ako jeho kolegovia v kabinete Roberta Fica našiel svoj rezort v horšom stave, ako predpokladal. Uskutočniť návrat štátu, zdecimovanom počas predchádzajúceho volebného obdobia, do normálu bude podľa neho veľmi náročné. Aktuálne opozičné protivládne protesty považuje za súčasť prezidentskej kampane Ivana Korčoka. Dotkol sa aj obštrukcie zo strany politickej opozície v parlamente, ktorá zámerne blokuje rokovanie pléna a prakticky znemožňuje prijímanie zákonov. Súhlasil s moderátorom, že riešením by bola rázna zmena rokovacieho poriadku. “My sme tie voľby vyhrali, máme väčšinu v parlamente, máme zostavenú funkčnú vládu, tak poďme vládnuť! Nemôžeme nechať opozíciu s nami kývať,” povedal.

V ďalšej časti interview sa venoval témam súvisiacim s agrorezortom. Zdôraznil, že súčasná vláda považuje oblasť pôdohospodárstva za jednu z nosných a podstatných, pričom hlavnou úlohou je zvyšovanie potravinovej bezpečnosti a sebestačnosti. Za negatívum označil fakt, že obchodné reťazce ponúkajú iba 40 percent slovenských potravín. Riešiť túto situáciu bude o to ťažšie, že kabinet prebral vedenie štátu s najhorším stavom verejných financií za posledných 30 rokov. Napriek tomu sa podarilo pre sektor pôdohospodárstva vyčleniť druhú najvyššiu sumu v období uplynulých dvoch desaťročí. Dodal, že poľnohospodári a potravinári dostali dotáciu 76 miliónov eur a prijali sa aj ďalšie opatrenia. Ministerstvo bude prioritne podporovať poľnohospodárov rozširujúcich výrobu a zvyšujúcich zamestnanosť.

Zvyšovanie produkcie domácich potravín, ktoré sú spravidla mimoriadne kvalitné, pôjde ruka v ruke s vytváraním tlaku na obchodné reťazce, aby ich umiestňovali na svoje pulty a neuprednostňovali zahraničné produkty. Podľa ministra má vedenie rezortu k dispozícii účinné nástroje, ktorými to vie dosiahnuť. Vysvetlil tiež, čo si predstavuje pod požiadavkou, aby boli obchodné reťazce solidárne. Keďže dva roky počas pandemických opatrení “ryžovali” na úkor menších obchodov, ktoré museli byť zatvorené, očakáva od nich, že svoj dlh voči občanom a štátu vrátia v podobe krokov v prospech zákazníkov a slovenských dodávateľov – napríklad v oblasti cien potravín. Naznačil, že ich obchodné marže sú neúmerne vysoké. V prípade, že tak neurobia, štát prijme príslušné opatrenia, ktoré sa reťazcov citeľne dotknú. Cieľom je nastaviť vyvážené vzťahy medzi štátom, potravinármi, poľnohospodármi a obchodnými reťazcami.

Spomenul aj otázku dovozu lacných agrokomodít z Ukrajiny a možného členstva tejto krajiny v Európskej únii. Zdôvodnil, prečo vláda zakázala import 14 komodít z Ukrajiny, likvidujúci našich poľnohospodárov a potravinárov. EÚ musí podľa neho nájsť v tejto veci spoločné riešenie, pretože problém sa dotýka aj iných členských krajín únie. Priznal, že problémom v pôdohospodárskom sektore, podobne ako v iných oblastiach ekonomiky, je nedostatok pracovných síl. Dodal, že vláda chce riešiť aj nedostatok odborných škôl, je to však dlhodobý proces, ktorého prvé výsledky sa prejavia možno až o desaťročie. Na záver sa venoval problematike dostupnosti potravín na vidieku, v obciach s menej ako 500 obyvateľmi, v ktorých zanikajú malé obchody. Téma tzv. potravinových púští je súčasťou programového vyhlásenia vlády a možností, ako túto problematiku riešiť, je podľa ministra viacero.

Video:

Zdroj: Diskusia na palete

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás