TV VVVIDEO: PELLEGRINI: Budúci prezident odmieta snahy prehliadať zásluhy Červenej armády pri...

VIDEO: PELLEGRINI: Budúci prezident odmieta snahy prehliadať zásluhy Červenej armády pri oslobodzovaní Slovenska a snahy poľudšťovať fašistický režim

-

spot_img

VIDEO: PELLEGRINI: Budúci prezident odmieta snahy prehliadať zásluhy Červenej armády pri oslobodzovaní Slovenska a snahy poľudšťovať fašistický režim

BRATISLAVA 8. mája (SITA) – Zvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD) si pripomenul 79. výročie Víťazstva nad fašizmom a ukončenie druhej svetovej vojny pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Vo svojom príhovore pripomenul, že Európa žije takmer 80 rokov v mieri, pričom jednotlivé štáty sa dokázali vyrovnať s tragickou minulosťou a vytvorili nový mierový koncept spolupráce postavený na idei humanizmu, tolerancie a demokracie, ktorá odmieta xenofóbiu, rasizmus a utláčanie menšín. Koncept okrem iného garantuje hranice, územnú celistvosť a vytvára mierovú spoluprácu medzi národmi.

„Tieto hodnoty by sme nedokázali napĺňať bez tých, ktorí oslobodzovali našu vlasť. Sú to príslušníci Červenej armády, ako aj iných národov, naši otcovia a dedovia, ktorí hrdinsky nasadzovali svoje životy za našu slobodu a mnohí z nich sa už k svojim rodinám nikdy nevrátili,“ povedal a vyzval k tomu, aby sme na nich všetkých boli hrdí a vďační za ich hrdinské činy. Súčasne odmietol akúkoľvek snahu prekrúcať historickú pravdu a priblížil, že aktuálne existuje snaha prepisovať dejiny a hovoriť len o tom, čo sa hodí vzhľadom na vojnu na Ukrajine.

„Pravda je len jedna. Preto odmietam snahy nespomínať a prehliadať zásluhy Červenej armády pri oslobodzovaní našej vlasti a rovnako odmietam snahy poľudšťovať fašistický režim a bagatelizovať fakty o obetiach v koncentračných táboroch. Treblinka, Buchenwald, Oswienčim, ale aj Sereď sú morálnym výkričníkom pre nás súčasníkov, aby sa dejiny v tejto hrôzostrašnej podobe už nikdy neopakovali,“ uviedol. Podľa Pellegriniho sú pripomienkou, aby sme nezlyhali ako generácia, ktorá svojou pasivitou dopustila genocídu národov po celej Európe.

Popri tom však pripustil, že 79 rokov bez vojny spôsobilo istú devalváciu samotného mieru. „Veľakrát ho berieme ako samozrejmosť, niečo čo je navždy dané a nikdy sa to nezmení. Pri tomto pamätníku chcem jasne vyzvať, aby sme rinčanie zbraní nahradili mierovými rokovaniami, pokiaľ nebude neskoro a celá situácia sa nevymkne z rúk. Poďme hovoriť o prímerí, o mierových scenároch, aktivizujme diplomaciu a zbrane vnímajme ako posledné krajné riešenie,“ tvrdí budúci prezident.

Európa si dnes pripomína 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila. Keďže v čase, keď dokument vstúpil do platnosti, bol v Moskve pre časový posun už nasledujúci deň, v Rusku a niektorých postsovietskych štátoch si koniec bojov na európskom kontinente pripomínajú 9. mája. Bezpodmienečnú kapituláciu pritom nemecká branná moc podpísala už 7. mája 1945 vo francúzskom Remeši. Sovietsky zväz však následne tvrdil, že jeho zástupca na akte nemal potrebné právomoci, preto trval na opakovaní celej veci.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás