TV VVVIDEO: Miroslav Kamenský: Západ na Ukrajine prehráva, prevahu nad...

VIDEO: Miroslav Kamenský: Západ na Ukrajine prehráva, prevahu nad Ruskom má iba na papieri

-

VIDEO: Miroslav Kamenský: Západ na Ukrajine prehráva, prevahu nad Ruskom má iba na papieri

Tridsiate druhé vydanie Diskusie na palete s geopolitickým analytikom Miroslavom Kamenským. V úvode nadväzuje na myšlienku moderátora, ktorý konštatuje, že ohniská vojnových konfliktov a nestability vo svete sa množia ako huby po daždi. Vojna na Ukrajine, izraelsko-palestínsky konflikt, ale aj najnovšie dianie v Červenom mori v súvislosti útokmi jemenských húsíov sú podľa neho dôsledkom poprepájaného sveta a navzájom súvisia. Podotkol, že kým ukrajinský štátny prevrat v roku 2014, nazývaný Majdan a organizovaný Spojenými štátmi, Západ prezentoval ako demokratický vývoj v krajine, podobné udalosti v rovnakom roku v Jemene, spojené so zvrhnutím vlády, ktoré západným politikom nevyhovovali, označili za terorizmus. Jemen sa zároveň stal terčom západných sankcií. Následne osvetľuje okolnosti, ktoré predchádzali dnešným atakom jemenských radikálov v Červenom mori.

Podľa neho za nimi v skutočnosti stojí Irán, ktorý jemenských radikálov podporuje v boji proti Izraelu, rovnako ako v Sýrii podporuje iránske revolučné gardy a v Libanone hnutie Hizballáh. Húsíovia útočia raketami na obchodné lode, čoho výsledkom je, že 85 percent lodí sa začalo vyhýbať Červenému moru a volia náhradnú trasu, ktorej absolvovanie trvá zhruba o dva týždne dlhšie, v dôsledku čoho sa finančné straty rátajú na miliardy dolárov. Jemenčania chcú útokmi prinútiť svetové spoločenstvo, aby prestalo podporovať Izrael. Súhlasil s moderátorom, že konflikt v Červenom mori odhalil krehkosť medzinárodného obchodu a vzájomne previazaných ekonomických vzťahov globálneho sveta, keďže prerušenie či zdržanie prepravy tovarov má za následok napríklad kolaps výroby vo viacerých krajinách EÚ.

Je však prevedčený, že konflikt bude mať negatívny vplyv aj na Izrael, keďže spôsobuje veľké problémy v jeho zásobovaní počas aktuálnej vojny palestínskym Hamasom. Napriek západnej pomoci – najmä zo strany USA – nemá také teritoriálne a hospodárske možnosti, aby dlhodobo zvádol súčasnú kritickú situáciu. Je totiž obkolesený 300-miliónovým arabským svetom, ktorý je k nemu nepriateľský. Môže tak výrazne obmedziť izraelskú ofenzívu v Pásme Gazy. Hovorí, že vývoj bude zrejme podobný ako na Ukrajine, kde Západ prehráva svoju zástupnú vojnu s Ruskom, keďže 30-krát väčšie HDP oproti Ruskej federácii má iba na papieri. A s tým sa nedá vyhrať skutočná vojna. Rusko v nej totiž bojuje reálnymi zbraňami, reálnou muníciou a používa reálne palivo. Nazdáva sa, že medzinárodné vojenské konflikty budú pribúdať, pretože na čele mnohých štátov a globálnych inštitúcií stoja zločinci. Svet sa podľa neho v mnohom zásadne zmení.

Video:

Zdroj: Diskusia na palete

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás