fbpx
TV VVVIDEO: Minister práce E. Tomáš sa vyjadril k trinástym...

VIDEO: Minister práce E. Tomáš sa vyjadril k trinástym dôchodkom

-

VIDEO: Minister práce E. Tomáš sa vyjadril k trinástym dôchodkom

SOCIÁLNE: Budúcoročné trináste penzie budú o niečo nižšie, rodičovský dôchodok čaká zásadná zmena

BRATISLAVA 7. novembra (SITA) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí rokuje s rezortom financií, aby všetci dôchodcovia popri trinástom dôchodku dostali do konca tohto roka aj jednorazový paušálny príspevok. Na tlačovej besede to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD). „O tom budeme informovať neskôr,“ povedal. Pôjde o rovnakú sumu pre všetkých poberateľov dôchodkov.

Video:

Penzisti podľa Tomáša dostanú v decembri budúceho roka trinásty dôchodok v priemernej sume daného typu dôchodku. V prípade starobných dôchodcov však nepôjde o priemernú sumu dôchodku ku koncu tohto roka, ale o priemernú sumu starobného dôchodku za celý tento rok. Nepôjde tak o trinástu penziu vo výške približne 640 eur, ale v sume zhruba 606 eur. Do zákona sa dá pritom poistka, aby poberatelia sirotských, invalidných či vdoveckých dôchodkov dostali trinásty dôchodok najmenej v sume 300 eur. Nestane sa tak, že by týmto osobám výška trinástej penzie oproti tomuto roku klesla.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí však ruší vyplácanie rodičovského dôchodku v súčasnej podobe. Keďže samotný rodičovský dôchodok je podľa Tomáša zakotvený v Ústave SR a nemožno ho zrušiť, súčasná vláda jeho aktuálnu podobu nahradí tým, že deti budú môcť prispieť svojim rodičom na dôchodku dvomi percentami z ich dane z príjmov. Táto zmena sa má zaviesť už od 1. januára budúceho roka.

Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov v budúcom roku dosiahnu 799 miliónov eur. Suma 310 miliónov eur ide už v súčasnosti na vyplácanie trinástych penzií, ďalších 315 miliónov eur rezort práce ušetrí na zrušení trinástych dôchodkov v súčasnej podobe a sumu 50 miliónov eur našla vo svojom rozpočte Sociálna poisťovňa. Podľa Tomáša tak zostáva nájsť už len 124 miliónov eur.

Maximálna suma trinástej penzie v tomto roku dosahuje 300 eur, dostanú ju poberatelia dôchodku vo výške 268,88 eura a nižšie. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 268,89 eura do 963,32 eura sa suma trinásteho dôchodku znižuje až do minimálnej sumy 50,01 eura. Najnižší trinásty dôchodok vo výške 50 eur dostanú v novembri tohto roka poberatelia, ktorí dostávajú dôchodok v sume 963,33 eura a vyššie.

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky 

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Takže protiústavné rodičovské dôchodky budeme naďalej platiť my všetci. Čo dostanú tisíce druhoradých bezdetných seniorov, ktorí počas svojho aktívneho života odvádzali vyššie dane štátu, nepoberali žiadne sociálne dávky, čo považovali vždy za svoj prorodinný príspevok? Takže naďalej po Kaníkovi tu necháte už druhú skupinu druhoradých seniorov. Deti predsa môžu pomáhať svojim rodičom zo svojimi zdanenými finančnými prostriedkami.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás