NázoryVeľká päťka amerických výrobcov zbraní profituje z ukrajinského konfliktu...

Veľká päťka amerických výrobcov zbraní profituje z ukrajinského konfliktu a zvyšovania cien Pentagonu

-

spot_img

Veľká päťka amerických výrobcov zbraní profituje z ukrajinského konfliktu a zvyšovania cien Pentagonu

Konflikt na Ukrajine sa stal veľkým prínosom pre americkú veľkú päťku obranných dodávateľov, zvýšil ich zásoby a zvýšil ich zisky. Pred prijatím posledného balíka vo výške 61 miliárd USD schválil Kongres USA štyri ukrajinské výdavky v celkovej výške 113 miliárd USD od začiatku konfliktu vo februári 2022.

Leví podiel na celej výdavkovej iniciatíve, čiže 61,8 miliardy dolárov (54,7 %), pripadol ministerstvu obrany USA, ktoré udelilo svojim hlavným dodávateľom nové lukratívne zmluvy. 

Podľa správy Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) za rok 2023 však 61,8 miliardy dolárov stále slabne v porovnaní s takmer biliónovým rozpočtom Pentagonu, ktorý predstavuje približne 40 % vojenských výdavkov krajín po celom svete.

Americká veľká päťka obranných dodávateľov, menovite Lockheed Martin, RTX (predtým Raytheon), Boeing, Northrop Grumman a General Dynamics, sa zdala byť pripravená na požehnanie ešte pred spustením ruskej špeciálnej vojenskej operácie.

V januári 2022 poprední americkí dodávatelia zbraní chválili zhoršujúci sa stav globálneho mieru a bezpečnosti ako obchodnú príležitosť pre svojich investorov a zamestnancov. Generálny riaditeľ spoločnosti RaytheonGregHayes uviedol, že potenciálny vojenský konflikt na Ukrajine a napätie v ázijsko-pacifickej oblasti vytvárajú „príležitosti pre medzinárodný predaj“.

„Plne očakávam, že z toho budeme mať nejaký úžitok ,“ poznamenal Hayes. Generálny riaditeľ Lockheed James Taiclet zo svojej strany predpovedal, že obrana Pentagonu v hodnote 740 miliárd dolárov bude v roku 2023 naďalej rásť v dôsledku zvyšujúcej sa nestability.

Veľká päťka skutočne zaznamenala v prvom roku ruskej špeciálnej operácie pôsobivý rast zásob. Podľa Quincy Institute for Responsibile Statecraf vzrástla hodnota akcií v Lockheed Martin, RTX, Boeing, Northrop Grumman a General Dynamics v priemere od februára 2022 do februára 2023 o 12,78 %.

Think tank zistil, že ich akcie v priemere prekonali S&P 500 o 17,82 %, kompozitný index NASDAQ o 23,88 % a DowJones Industrial Average o 12,71 %.

K 26. aprílu majú akcie Lockheed Martin hodnotu 461,29 USD, čo predstavuje 12,71% nárast od začiatku nepriateľských akcií. 28. novembra 2022 vyvrcholila na úrovni 496,23 USD. Spoločnosť dodáva Ukrajine protitankové strely Javelin, mobilné delostrelecké rakety HIMARS a rakety protivzdušnej obrany PAC-3, ako aj ďalšiu muníciu a rakety. Tržby spoločnosti za dvanásť mesiacov končiacich 31. marca 2024 boli 69,6 miliardy USD, čo je o 5,28 % viac ako v roku 2022.

Akcie General Dynamics zaznamenali nárast z 227,98 USD (22. februára 2022) na 284,41 USD (26. apríla), čo predstavuje nárast o 24,75 %. Vyvrcholila na 295,18 dolára 5. apríla a potom čelila miernemu klesajúcemu trendu, ktorý niektorí spájali s tým, že Rusko úspešne vyradilo hlavné bojové tanky M1A1 Abrams dodávateľa obrany v špeciálnej vojenskej operácii. Ukrajina mala v tichosti stiahnuť svoje Abramsy z frontovej línie, aby sa vyhla rastúcej hrozbe zo strany ruských bezpilotných lietadiel. Celoročný príjem spoločnosti za rok 2023 bol 42,3 miliardy USD, čo je o 7,3 % viac ako v roku 2022.

V predvečer konfliktu boli akcie RTX Corporation na 98,12 USD; potom sa 11. apríla 2022 zvýšila na 104,27 USD a odvtedy zaznamenala sériu vzostupov a pádov. Od októbra do apríla však stúpla o 45,3 %, čo bolo zjavne spôsobené kombináciou izraelského a ukrajinského nepriateľstva. RTX je známa výrobou Stingerov, pokročilých rakiet vzduch-vzduch stredného doletu (AMRAAM), MIM-104 Patriots a munície protivzdušnej obrany, používanej ukrajinskou armádou v bojovej zóne. V januári bol vybraný dodávateľ obrany na výrobu 1 000 amerických rakiet Patriot na vybavenie európskych členských štátov. RTX vykázala v roku 2023 tržby vo výške 68,9 miliardy dolárov, čo je o 3 % viac v porovnaní s rokom 2022.

Akcie spoločnosti NorthropGrumman začali rásť zo 409,67 USD 22. februára 2022 až na 480,45 USD k 26. aprílu, čo predstavuje skok o 17,28 %. Dodávateľ dodal ukrajinským jednotkám rôzne druhy vojenského vybavenia vrátane automatických kanónov a munície Bushmaster a údajne aj lietadiel RQ-4 GlobalHawk. Tržby spoločnosti NorthropGrumman sa v roku 2023 zvýšili o 7 % na 39,3 miliardy USD v porovnaní s 36,6 miliardami USD v roku 2022.

Akcie Boeingu boli pred konfliktom na úrovni 201,48 USD. V máji a opäť v septembri 2022 prudko klesli; potom sa odrazili a 11. decembra 2023 dosiahli 264,27 USD. K 26. aprílu klesli na 167,22 USD. Boeing sa stále úplne nezotavil z neúspecho, spôsobených pandémiou COVID. Aby toho nebolo málo, nedávny šesťtýždňový audit Federálneho úradu pre letectvo (FAA) výroby lietadla Boeing 737 Max odhalil množstvo problémov. Americký dodávateľ obrany je známy tým, že Ukrajine dodáva bomby malého priemeru, odpaľované zo zeme. Boeing zarobil v roku 2023 príjmy vo výške 77,7 miliardy USD, pričom toto obdobie skončilo s čistou stratou 2,2 miliardy USD. Dodávatelia

 

Dodávatelia predražujú ceny Pentagonu, aby viac zarobili.

Je toho viac, čo ohlásili dodávatelia obrany USA a ako sa na prvý pohľad zdá. Demokratickí zákonodarcovia začiatkom tohto roka spustili poplach kvôli „nafukovaniu“ cien pre Pentagon zo strany Veľkej päťky, aby ďalej zvýšili svoje zisky. 

Bernie Sanders, starší senátor Spojených štátov za Vermont, ukázal prstom najmä na RTX Corporation, ktorá zvýšila ceny svojich rakiet Stinger „sedemnásobne od roku 1991“, vďaka čomu Pentagon zaplatí viac ako 400 000 dolárov za výmenu každej rakety, odoslanej na Ukrajinu. „Dokonca aj vzhľadom na infláciu a vylepšenia raketovej technológie je to poburujúce zvýšenie ceny,“ zdôraznil americký zákonodarca vo svojom februárovom príspevku pre Atlantic.

V máji 2023 CBS News zverejnila výsledky šesťmesačného vyšetrovania toho, čo možno opísať len ako zvyšovanie cien zo strany amerických dodávateľov obrany.“ Médiá odhalili, že Pentagon prepláca takmer všetko od radaru, rakiet a helikoptér až po matice a skrutky. A čo je horšie, tento znepokojujúci trend sa začal dlho pred ukrajinským konfliktom.

Podľa Sandersa „veľký podiel viny nesie aj Pentagon“:

„Ministerstvo obrany je už desaťročia sužované plytvaním, podvodmi a zlým finančným riadením. Ministerstvo obrany v skutočnosti zostáva jedinou federálnou agentúrou, ktorá nemôže prejsť nezávislým auditom – požiadavka federálneho zákona od začiatku 90. rokov,“ zdôraznil senátor.

V roku 2023 ministerstvo obrany zlyhalo pri šiestom audite po tom, čo podľa zákonodarcu nedokázalo plne zodpovedať za 63 % svojich aktív v hodnote 3,8 bilióna dolárov. Preto nie je prekvapujúce, že dodávatelia obrany bežne predražujú Pentagon a tým amerických daňových poplatníkov  takmer o 40 % až 50 %, tvrdil.

Aby sa veci ešte viac skomplikovali, podiel z týchto neočakávaných ziskov tečie späť politikom USA cez lobistické skupiny výrobcov zbraní. Podľa OpenSecrets minula Veľká päťka takmer 140 miliónov dolárov na lobovanie u federálnej vlády v roku 2023.

Demokrati vyjadrili obavy, že americký vojensko-priemyselný komplex teraz riadi iba päť korporácií, ktoré využívajú svoj monopol na získavanie obrovských ziskov.

Z nejakého dôvodu Bernie Sanders a podobne zmýšľajúci demokratickí progresívci stále schvaľujú vojnové úsilie Bidena na Ukrajine, čím prispievajú k cyklu násilia a číreho ťaženia peňazí.

Gospa News

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás