NázoryVeci Verejné Romana Michelka: Byť kajúcnik sa vyplatí!

Veci Verejné Romana Michelka: Byť kajúcnik sa vyplatí!

-

spot_img

Veci Verejné Romana Michelka: Byť kajúcnik sa vyplatí!

Ako funguje súčasný systém usvedčovania nepohodlných ľudí? Politické zadanie je jasné. Netreba sa snažiť, netreba pátrať, vypočúvať, hľadať dôkazy. Na usvedčenie nepohodlných nominantov predchádzajúcej garnitúry stačí jediné: svedectvá profesionálnych udavačov, takzvaných kajúcnikov. Už je všeobecne známe, že najväčší zlodeji a podvodníci sa stretali s Matovičom ešte za minulej vlády, keď oni kradli a on bol v opozícii. Asi vtedy nastala dohoda o ich beztrestnosti a v podstate možnosti „zakopávať“ si nakradnutý majetok, ak budú správne svedčiť.

Ako to funguje, ukazuje príklad zločinca Ľudovíta Makóa, ktorý žije v Dubaji. V destinácii, kde roky ukladal svoj majetok. Tieto tvrdenia viacerých médií nikto z kompetentných nepoprel. Naopak, prokurátor tento týždeň pripustil, že môžu byť pravdivé. Pripomeňme, že Makó je nielen kľúčový svedok, ktorý do radu udáva ľudí ako Bödör, Kováčik, Brhel či Pčolinský…, Makó je v prvom rade zločinec (už to môžeme povedať bez podmienečného spôsobu, priznal sa). Ako šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy figuroval na výplatnej páske bödörovcov. Platili mu 10-tisíc eur mesačne. Bol členom ich zločineckej skupiny, ktorá vydierala podnikateľov. Okrem toho zrejme vyberal výpalné aj mimo tejto skupiny. Ako šéf daňovej kriminálky.

Keď na neho udrela NAKA, s čím zjavne rátal, už pred tým si podmienky spolupráce pravdepodobne dohodol s Matovičom, s ktorým sa stretával aj v čase, kedy páchal zločiny. Po zmene garnitúr začal okamžite spolupracovať. Udal Lučanského, Slobodníka, Beňu, Kováčika, Gašpara, Pčolinského, Brhela, bödörovcov… Z nebezpečného zločinca sa stala užitočná krysa. Aspoň z pohľadu vyšetrovateľov a prokuratúry. Za odmenu ho pustili z väzby. Stíhaný je na slobode. Je však zvrátené, aby mohol zločinec a kľúčový svedok cestovať. A zdržiavať sa v Emirátoch. Teda v krajine, o ktorej je známe, že vydáva podvodníkov ich materským krajinám len veľmi neochotne. Ak je pravda, že Makó sa zdržiava v Dubaji, možnosti jeho monitorovania sú obmedzené. A naopak. O niečo širšie sú možnosti Makóa zmiznúť z dohľadu úradov. Možno by sa dalo akceptovať, že Makó sa z bezpečnostných dôvodov zdržiava na neznámom mieste v niektorej z krajín EÚ – pod dozorom polície. No pri Dubaji by bezpečnostné argumenty pôsobili komicky. Slovom, režim, v ktorom si užíva luxus „kajúcnik“ Makó, pôsobí nehorázne. Prokurátor by mal vysvetliť, či je pravda, že stíhaný zločinec a svedok Makó sa často zdržiava v Emirátoch. A prečo mu to umožnili.

Ďalšou témou, ktorá by nás mala znepokojovať, sú mierne tresty pre zločincov, ktorí pristúpili na spoluprácu s prokuratúrou. Dva príklady: Beňa a Čech. Bývalý zástupca riaditeľa SIS Beňa bol pôvodne podozrivý z korupcie a vydierania, začo mu hrozil mimoriadne vysoký trest (25 rokov). Čech bol podozrivý z rozsiahlej korupcie na Finančnej správe.Obaja po dohode s prokurátorom vyviazli so symbolickými trestmi. Teda s podmienkou.

Iste, obaja mohli rátať so zmiernením trestu. Za priznanie viny, spoluprácu s vyšetrovateľmi a ochotu svedčiť proti vplyvným postavám korupčných schém. Lenže – podmienečné tresty vyzerajú nespravodlivo. Hlavne pri Beňovi, ktorý dokázal preplávať od hroziaceho trestu 25 rokov k prekvalifikovaniu skutku, kde stačil podmienečný trest.

No a bonus na záver: Beňo sa priznal, že zobral najmenej 20-tisíc eur. Ten najmenší možný trest, ktorý sa za takých okolností dáva, je dvojnásobok korupčnej sumy. A koľko dostal Beňo? Najprv bol návrh na 7-tisíc, neskôr ho predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala zvýšil na 14-tisíc eur. To je absolútny výsmech!

Strana ZA ĽUDÍ končí. Otázne je, ako dopadne strana v koalícii. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková chce byť účastná koaličných rád, keďže kontroluje sedem poslancov. Igor Matovič nesúhlasí. Čo nastane ďalej? Vieme, že Richard Sulík jasne deklaroval, že ak odíde strana ZA ĽUDÍ, odchádza z koalície aj strana SaS. Nedajme sa oklamať! Teraz sa nehrá o stratu ústavnej väčšiny, ide o rozpad jednoduchej väčšiny. Len mediálny mainstream Vám to nepovie. Zakomplexovanosť Veroniky Remišovej, strach o svoj post a odhodlanie hájiť ho akýmikoľvek podlými prostriedkami môžu nakoniec koalíciu definitívne pochovať. Aspoň niečo dobré tak môže Remišová pre Slovensko urobiť.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás