fbpx
ZahraničnéVATIKÁN: Pápež vyzval Rusko, aby sa vrátilo k čiernomorskej...

VATIKÁN: Pápež vyzval Rusko, aby sa vrátilo k čiernomorskej obilnej dohode

-

VATIKÁN: Pápež vyzval Rusko, aby sa vrátilo k čiernomorskej obilnej dohode

BRATISLAVA 30. júla (SITA) – Pápež František v nedeľu vyzval Rusko, aby sa vrátilo k čiernomorskej obilnej iniciatíve. Dohoda, ktorú vlani sprostredkovali Turecko a Organizácia Spojených národov (OSN), umožňovala vývoz potravín z ukrajinských čiernomorských prístavov a zmierňovala dopad vojny na Ukrajine na svetové zásoby potravín. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Hlava katolíckej cirkvi v nedeľu vyzvala veriacich, aby sa neprestávali modliť „za utrápenú Ukrajinu, kde vojna ničí všetko, aj obilie. A to je vážna urážka Boha, pretože obilie je od neho dar na nakŕmenie ľudstva a plač miliónov hladných bratov a sestier stúpa do neba“. „Vyzývam mojich bratov, orgány Ruskej federácie, aby sa obnovila čiernomorská iniciatíva a obilie sa mohlo bezpečne prepravovať,“ dodal pápež.

Pápežovu výzvu privítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje denník The Guardian. „Reakcia svetových náboženských vodcov na ruský raketový teror a ničenie ukrajinských poľnohospodárskych produktov je mimoriadne dôležitá na ochranu celého sveta a najmä národov Afriky a Ázie, ktoré najviac trpia hrozbou hladu, potravinovou krízou. Ukrajina je a bude garantom svetovej potravinovej bezpečnosti,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Zároveň poznamenal, že kľúčové je teraz zastaviť ruský teror a plne prijať mierový plán.

Moskva od kľúčovej iniciatívy odstúpila 17. júla s odôvodnením, že jej bránia v primeranom vývoze vlastných potravín. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že hlavný cieľ dohody, a teda dodávky obilia krajinám v núdzi, sa nepodarilo zrealizovať. Po odstúpení Rusko spustilo sériu útokov na obilné zásoby v kľúčových ukrajinských mestách vrátane Odesy a podľa britskej veľvyslankyne pri OSN Barbary Woodward zničilo 60-tisíc ton obilia, čo by stačilo na nakŕmenie 270-tisíc ľudí na rok.

Putin medzičasom sľúbil africkým krajinám obilie zadarmo. OSN varovala, že to nevyváži odstúpenie Ruska od iniciatívy.

https://edition.cnn.com/europe/live-news/russia-ukraine-war-news-07-30-23/index.html


https://www.theguardian.com/world/live/2023/jul/30/russia-ukraine-war-live-drones-damage-moscow-buildings-in-early-morning-attack-putin-says-he-does-not-reject-peace-talks#top-of-blog

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás