fbpx
ZahraničnéV Holandsku protestovali ekoblázni: Policajti ich brali jedného za...

V Holandsku protestovali ekoblázni: Policajti ich brali jedného za druhým

-

V Holandsku protestovali ekoblázni: Policajti ich brali jedného za druhým


Holandsko: Polícia zadržala v Haagu stovky klimatických aktivistov

Amsterdam 27. mája (TASR) – Stovky klimatických aktivistov zadržala v sobotu holandská polícia v Haagu po tom, čo zablokovali diaľnicu, ktorá sa nachádza neďaleko sídla tamojšieho parlamentu i premiéra Marka Rutteho. Na proteste proti klimatickej a energetickej politike sa zúčastnilo podľa odhadov organizátorov viac než 3000 ľudí. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Aktivisti zo skupiny Extinction Rebellion zablokovali diaľnicu A12 už po siedmy raz. Tentokrát však policajti zakročili voči demonštrantom, z ktorých sa niektorí navzájom pripútali reťazami, skôr, než to bolo počas minulých protestných akcií. Nasadili voči nim i vodné delá, uviedla agentúra ANP s tým, že nemierili priamo do účastníkov, ale ponad nich.

Podľa holandského servera Algemeen Dagblad bolo zatknutých takmer 1600 ľudí, pričom 40 z nich bude aj trestne stíhaných.

Radnica v Haagu protestujúcich vopred upozornila, že blokovanie diaľnice je zakázané. Demonštranti kritizovali vládne prideľovanie dotácií spoločnostiam, ktoré využívajú fosílne palivá.

Globálne hnutie Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu), ktoré vzniklo v Británii, využíva pravidelne nenásilné spôsoby občianskej neposlušnosti, aby upriamilo pozornosť na požiadavky prijať efektívnejšie kroky v súvislosti s bojom proti klimatickým zmenám.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás