Top udalosťUSA: Najvyšší súd v Colorade zakázal Trumpovi v štáte...

USA: Najvyšší súd v Colorade zakázal Trumpovi v štáte kandidovať na prezidenta

-

USA: Najvyšší súd v Colorade zakázal Trumpovi v štáte kandidovať na prezidenta

BRATISLAVA 20. decembra (SITA) – Najvyšší súd v americkom štáte Colorado rozhodol, že tam bývalý prezident Donald Trump nemôže na budúci rok kandidovať na prezidenta. Sudcovia v pomere 4 ku 3 odkazujúc na zriedkavo používaný dodatok ústavy rozhodli, že exprezident nie je vhodný kandidát, pretože sa zapojil do povstania v Kapitole Spojených štátov pred takmer tromi rokmi. Rozhodnutie sa týka len marcových primárok, keď si republikánski voliči vyberú svojho kandidáta na prezidenta, ale mohol by ovplyvniť aj všeobecné voľby v Colorade neskôr v novembri. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Trumpova kampaň na rozhodnutie súdu reagovala s tým, že je protidemokratické a odvolá sa voči nemu. Rozhodnutie, ktoré platí len pre Colorado, pre odvolanie pozastavili až do budúceho mesiaca.

Je to vôbec po prvý raz, čo sa tretia sekcia 14. dodatku americkej ústavy použila na diskvalifikáciu prezidentského kandidáta. Sekcia sa týka diskvalifikácie z funkcie za povstanie alebo vzburu.

Podobné pokusy o vyradenie Trumpa z hlasovania v štátoch New Hampshire, Minnesota a Michigan boli neúspešné.

Republikáni na rozhodnutie reagovali s rozhorčením, obvinili z neho konkurenčnú Demokratickú stranu a pohrozili, že sa aj ďalší stiahnu z hlasovania.

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67768873

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás