ZahraničnéUSA, ktoré majú neporiadok vo vlastnom volebnom systéme, kritizujú...

USA, ktoré majú neporiadok vo vlastnom volebnom systéme, kritizujú Hongkong za volebnú reformu

-

spot_img

USA, ktoré majú neporiadok vo vlastnom volebnom systéme, kritizujú Hongkong za volebnú reformu

Spojené štáty, kde súčasný volebný systém mal v rozľahlej krajine zmysel pred 200 rokmi, keď jediným dopravným prostriedkom boli kone, na ktorých volitelia prinášali výsledky z jednotlivých štátov do hlavného mesta a riadia sa ním dodnes, sú „pohoršené“ nad reformou volebného systému iného štátu.

Keďže v USA desaťročia nie je vôľa volebný systém prispôsobiť dnešnej dobe a prakticky sú z hľadiska počtu voliteľov ignorované „malé“ štáty, len potvrdzuje nezmyselnosť volebného systému tzv. „najväčšej demokracie sveta“, kde výsledok môže skončiť, že kandidát z menším počtom hlasov z celých Spojených štátov, môže vyhrať voľby. Stačí si získať veľké štáty. A títo idú kritizovať volebné systémy iných…

USA kritizovali návrh volebnej reformy v Hongkongu

      Washington 6. marca (TASR) – Spojené štáty v piatok kritizoval čínsky návrh na reformu volebného systému v Hongkongu, informovala agentúra AFP.


      Opatrenia navrhované Čínou „sú priamym útokom na autonómiu Hongkongu, jeho slobody a demokratické procesy“, povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.


      V prípade, že osobitný volebný výbor v Hongkongu dostane nové právomoci, bude môcť priamo vymenúvať časť poslancov hongkonského regionálneho parlamentu a rozhodovať, kto doň môže kandidovať. To znamená, že môže zabrániť opozičným politikom dostať sa do parlamentu.


      „Tieto opatrenia v prípade schválenia drasticky oslabia demokratické inštitúcie Hongkongu,“ povedal Price.


      Reforma podľa neho porušuje ústavu Hongkongu, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1997. Británia vtedy toto územie vrátila Číne.
      „Čínsku ľudovú republiku (ČĽR) žiadame, aby dodržiavala svoje medzinárodné záväzky a povinnosti a konala v súlade so základným zákonom Hongkongu,“ povedal Price. Spojené štáty podľa jeho slov „stoja pri obyvateľoch Hongkongu“.


      Európska únia v piatok čínsku vládu takisto varovala, aby neprijala reformu volebného systému v Hongkongu, ktorú považuje za porušenie politickej plurality a základných slobôd.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. Politika USA sa roky rokuce drzi zasady: „Nepozeraj na to, co MY robime, rob len to, co ti MY povieme!“

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás