fbpx
ZahraničnéUSA: Bývalý viceprezident Mike Pence sa oficiálne zapojil do...

USA: Bývalý viceprezident Mike Pence sa oficiálne zapojil do boja o Biely dom

-

USA: Bývalý viceprezident Mike Pence sa oficiálne zapojil do boja o Biely dom

BRATISLAVA 6. júna (SITA) – Bývalý americký viceprezident Mike Pence podal potrebné oficiálne dokumenty a pridal sa k rozrastajúcej sa skupine republikánov, ktorí majú záujem uchádzať sa o prezidentský úrad. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Šesťdesiattriročný Pence by mal formálne spustiť kampaň v stredu v Iowe.

Tento krok ho oficiálne stavia proti Donaldovi Trumpovi, s ktorým v rokoch 2017 – 2021 úradoval v Bielom dome. Práve bývalý prezident pritom vedie v prieskumoch verejnej mienky, zatiaľ čo Pence je vo väčšine prieskumov na vzdialenom treťom mieste s podporou v jednociferných číslach.

Bývalý guvernér Indiany a kongresman sa pravdepodobne bude stavať do pozície pokračovateľa konzervatívnej agendy Trumpovej administratívy, no bez nepríjemnej záťaže.

Pence, ktorý sám seba opisuje ako „kresťana, konzervatívca a republikána, v tomto poradí“, bol väčšinu štyroch rokov ako viceprezident lojálnym zástupcom Trumpa. Po útoku Trumpových podporovateľov na Kapitol z januára 2021 sa však od neho dištancoval.

Trump vtedy, okrem iného, tlačil na Pencea, aby zablokoval potvrdenie volebného víťazstva Joea Bidena v Kongrese, a keď sa mu nepodvolil, útočil na neho pre údajný nedostatok odvahy. Niektorí účastníci nepokojov následne pri útoku kričali „obeste Mikea Pencea“ a mnohí Trumpovi lojalisti ho vnímajú ako zradcu.

Bývalý viceprezident sa v marci vyjadril, že Trumpovo podporovanie vzbúrencov „v ten deň ohrozilo moju rodinu a všetkých v Kapitole“.

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65813361

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás