ZahraničnéTURECKO: Parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

TURECKO: Parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

-

TURECKO: Parlament ratifikoval vstup Švédska do NATO

ANKARA 24. januára (SITA/AP) – Tureckí zákonodarcovia v utorok večer ratifikovali členstvo Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Za protokol o pristúpení severskej krajiny do aliancie hlasovali v pomere 287:55, pričom členovia vládnucej strany uviedli, že tvrdší postoj Švédska voči kurdským militantom bol kľúčom k získaniu súhlasu Turecka. Ratifikácia vstúpi do platnosti po jej zverejnení v úradnom vestníku, čo sa očakáva pomerne rýchlo. Jediným členským štátom NATO, ktorý neratifikoval pristúpenie Švédska, momentálne zostáva Maďarsko.

„Dnes sme o krok bližšie k tomu, aby sme sa stali plnohodnotným členom NATO,“ napísal švédsky premiér Ulf Kristersson na platforme X, predtým známej ako Twitter. Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan túto správu privítal a povedal, že ak bude Švédsko v aliancii, bude „bezpečnejšie a silnejšie“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dlho odďaľoval ratifikáciu švédskeho členstva v NATO a obvinil Štokholm, že je príliš mäkký voči kurdským militantom a iným skupinám, ktoré považuje za bezpečnostné hrozby. Predtým tiež spájal ratifikáciu so snahami Ankary nakúpiť americké stíhačky.

Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a predvlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli minulého roka stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás