DomáceTransparency International sa nemôžu zmieriť s výhrou Pellegriniho

Transparency International sa nemôžu zmieriť s výhrou Pellegriniho

-

spot_img

Transparency International sa nemôžu zmieriť s výhrou Pellegriniho

BRATISLAVA 8. apríla (SITA) – Slovensko si zvolilo prezidenta s netransparentnou kampaňou. Na výsledok prezidentských volieb tak reagovala nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Dodáva, že víťaz tohtoročných volieb Peter Pellegrini (Hlas-SD) mal dokonca najmenej transparentnú kampaň za posledné roky. Organizácia zároveň za bezprecedentný krok označila, že Pellegrini ani v závere kampane neukázal peniaze potrebné na jej splatenie. Podľa TIS to vnáša ďalšie pochybnosti o „čistote“ jej financovania. Tvrdí, že štát zároveň nebol schopný zabrániť zakázaným plateným kampaniam od tretích strán vrátane „podpásových“ antikampaní.

„Pravidlá kandidátom dovoľujú vkladať finančné prostriedky na transparentný účet len do začiatku moratória. Pellegrini má stále na účte iba 250-tisíc eur od svojej strany Hlas-SD, čo stačí maximálne na pokrytie jeho volebných bilbordov. Podľa našich prepočtov a odhadov viedol víťaz volieb citeľne nákladnejšiu kampaň, ako priznával a je silný predpoklad, že zákonný polmiliónový limit prekročil,“ napísala TIS na sociálnej sieti. Organizácia zároveň zhodnotila, že kampaň je neštandardne úverovaná, najmä zo strany veľkých bilbordových spoločností, ktoré Pellegrinimu umožnili „zakryť“ ozajstné výdavky a taktiež oddialiť ich splatenie. Ministerstvo vnútra pripúšťa možnosť dodatočného prevodu financií na účet v prípade, ak na ňom kandidát nemá dostatok finančných prostriedkov na uhradenie faktúry. TIS sa však pýta, či je takýmto spôsobom možné „obísť“ polovicu predvolebnej kampane.

„Priestor pre manipulácie a prelomenie limitu ešte väčšmi zvyšuje, že Pellegrini kampaň ukryl v prostredí blízkej mediálnej agentúry, vďaka čomu nevidno jej dodávateľov a nákupné ceny. Doteraz zároveň nepoznáme ani jedného darcu tejto kampane. Dokonca ani samotný Pellegrini nebol ochotný uviesť, či a koľko do kampane investoval z vlastných zdrojov,“ informuje organizácia. TIS zároveň upozornila, že „podpásovej“ kampani musel dva dni pred druhým kolo prezidentských volieb nakoniec čeliť aj sám Pellegrini. Líder hnutia Slovensko Igor Matovič rozpútal antikampaň počas moratória, keď na ňu Pellegrini ani médiá nemohli reagovať.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. Tansparency international je taká transparentná, ako objasnenie vraždy Valka, alebo Kuciaka. Je to Americká politická mimovládka. Dúfam, že bude označená ako „AGENT“.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás