TV VVTK predsedu vlády SR R. Fica a ministra pôdohospodárstva...

TK predsedu vlády SR R. Fica a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR R. Takáča

-

spot_img

TK predsedu vlády SR R. Fica a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR R. Takáča

AGRO: Fico riešil na agrorezorte vysoké ceny, kvalitu a dostupnosť slovenských potravín

BRATISLAVA 9. apríl (SITA) – Za jednu z najvýznamnejších vecí, ktorú riešil predseda vlády Robert Fico na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spolu s ministrom Richardom Takáčom bola pozornosť vysokým cenám potravín. „My sme zákonom, kde sme oslobodili od odvodov prvovýrobcov, znížili tlak, ktorý je na prvovýrobcov a veľmi som privítal, že táto schéma bola schválená v EK. Pomoc v podobe oslobodenia od odvodov sme natiahli do 30. júna a predpokladám, že ho potiahneme až do konca roka 2024. Záleží nám na tom, boj za nižie ceny potravín berieme vážne,“ uviedol Fico. Premiér zároveň doplnil, že spolu s podporou poľnohospodárov a prvovýrobcov tiež teraz komunikujú aj s obchodnými reťazcami a pripravujú zákon, ktorý bude stanovovať podmienky pre reťazce. „Stále platí, že Ministerstvo financií SR bude robiť správy, kde bude vidieť produkty, ktoré vylietavajú zbytočne hore a budeme vedieť definovať, prečo to tak je. A agrorezort môže nájsť so spracovateľmi a výrobcami dôvody,“ konštatoval Fico.

K téme kvality potravín Fico pripomenul, že pred niekoľkými rokmi urobili spoločné stretnutie premiérov na Slovensku a upozornili na dvojaký štandard potravín medzi krajinami západnej a strednej Európy. „Nejaký čas sa to trochu vyrovnávalo a zdá sa mi, že znova sa dostávame do toho istého problému. Bude treba znova spustiť aj tento proces. Nemáme dôvod byť občanmi druhej kategórie v EÚ,“ povedal Fico.

Pri otázke, ako dostať čo najviac slovenských potravín do školských jedálni a vôbec celkovo do nášho prostredia, premiér Fico povedal, že pomerne veľa si sľubujeme od novelizácie zákona o verejnom obstarávaní. „My sa ešte pokúsime pri schvaľovaní tohto zákona v parlamente dať do zákona ešte ďalšie kritéria a parametre, aby tá obec ,ktorá nakupuje potraviny pre jedálne čo najviac nakúpila zo slovenských produktov,“ dodal Fico a doplnil, že najlepšou cestou čo môže urobiť vláda je propagácia slovenských produktov na štátnych podujatiach.

„Je nepochopiteľné, že na stoloch vlády SR vidíme minerálky a produkty z iných krajín. Máme napríklad vína ocenené v zahraničí. Veď na to sme tu, na to je tu štátna reprezentácia, aby sme sa sústredili predovšetkým na výrobky tohto typu. Pre niekoho to môže byť maličkosť, ale keby sme zmobilizovali na lokálpatriotizme ľudí na Slovensku, tak vieme podstatne zvýšiť objem produktov vyrábaných na Slovensku, ktoré by sa dostali do obehu. Toto je téma, ktorej budeme venovať veľkú pozornosť,“ priblížil Fico

Na záver premiér Fico ešte informoval, čo zdedili na ministerstve. „Viem, že to neradi počúvate, my hovoríme iba o jednom údaji, že sme dostali najhoršie verejné financie. Ale čo to boli za kreténi, čo robili, pokiaľ išlo o peniaze pre poľnohospodárov, tak tomu ja nerozumiem. Nič nemíňali a v podstate máme problém, a to meškajúce platby. Oni nič nerobili. Toto je to dedičstvo, ktoré musíme naprávať a o to je to pre nás náročnejšie,“ zhodnotil Fico.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás