fbpx
TV VVTB R. Fica a R. Takáča: Téma: Pripravovaný Národný...

TB R. Fica a R. Takáča: Téma: Pripravovaný Národný parky Podunajsko ohrozí našu potravinovú sebestačnosť a život v regióne

-

TB R. Fica a R. Takáča: Téma: Pripravovaný Národný parky Podunajsko ohrozí našu potravinovú sebestačnosť a život v regióne

NRSR: Smer-SsD nepodporí vznik Národného parku Podunajsko

- reklama -

Bratislava 18. mája (TASR) – Opozičný Smer-SSD nepodporí v Národnej rade (NR) SR vznik Národného parku Podunajsko. Predseda strany Robert Fico to vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii. Upozornil, že vznik národného parku na tomto území by mohol spôsobiť regiónu viac škody než úžitku a ohroziť aj potravinovú sebestačnosť krajiny.

„K prijatiu zákona by malo prísť až po odbornej diskusii so všetkými zainteresovanými a so všetkými, ktorí majú nejaké záujmy v danom prostredí. Stala sa klasika, ochranári v NR SR obišli akékoľvek procesy a návrh zákona je predložený v NR SR,“ uviedol. Zdôraznil potrebu ochrany životného prostredia, apeloval pritom na vyváženosť a sledovanie záujmov nielen jednej skupiny ľudí. Tvrdí, že predložený návrh nie je riadne odkonzultovaný.

Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč podotkol, že vznik národného parku sa týka zhruba 1000 hektárov ornej úrodnej pôdy. Na jednej strane sa to podľa jeho slov dotkne potravinárov a pestovateľov napríklad koreňovej zeleniny. Hovorí o ohrození potravinovej sebestačnosti. Na druhej strane poukázal na výpadky na daniach pri využívaní pozemkov na tomto území. Vyčíslil ho zhruba na 600.000 eur ročne. Takáč poukázal aj na nesúhlas dotknutých organizácií v regióne.

Národný park Podunajsko, ktorý by mal vzniknúť na juhozápade Slovenska, by mal mať približne 21.042 hektárov. Vyhlásený by mal byť na území zasahujúcom do okresov Bratislava II, Bratislava IV, Bratislava V, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky, predovšetkým v hraniciach existujúcich chránených území. Išlo by o prvý národný park nížinného typu a stal by sa tak desiatym národným parkom na Slovensku. Mal by nadviazať na existujúce národné parky v Rakúsku a Maďarsku.

Ešte bývalé vedenie ministerstva životného prostredia ubezpečovalo, že pripravovaný národný park počíta aj so zachovaním poľnohospodárstva. Vtedajší štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča sa v tejto súvislosti ešte v marci stretol v Dunajskej Strede so zástupcami Agrárnej komory Slovenska.

Ak sa Vám video nespustí, tak neskôr doplníme z Youtube

Video na Youtube:

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás