TV VVTB premiéra R. Fica po stretnutí s ministerkou Z....

TB premiéra R. Fica po stretnutí s ministerkou Z. Dolinkovou

-

spot_img

TB premiéra R. Fica po stretnutí s ministerkou Z. Dolinkovou

ZDRAVOTNÍCTVO: V Prešove by mohla vyrásť nová vojenská nemocnica

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) – V Prešove by mohla vyrásť nová vojenská nemocnica. Premiér Robert Fico to uviedol po kontrolnom dni na Ministerstve zdravotníctva SR. O tejto téme by už túto stredu mohla rozhodovať vláda. Ako priblížila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková pôjde o materiál, ktorého obsahom bude zmene zriaďovateľa nemocnice v Prešove. Tej pritom hrozia problémy vo forme exekúcie. Aj s nimi by jej mohlo pomôcť Ministerstvo obrany SR. „Bude to moderná nemocnica, výhodou je, že na toto má rezort obrany peniaze,“ uviedol stručne k téme premiér.

Dolinková zároveň potvrdila, že jej rezort pracuje aj na projekte novej štátnej univerzitnej nemocnice a v priebehu týždňa až dvoch by ho chcela predstaviť. Už tento mesiac by tak podľa nej mohla vláda prijať v tejto veci konečné rozhodnutie. Ministerka potvrdila aj pokračovanie projektov financovaných z plánu obnovy v Martine a v Banskej Bystrici. Predseda vlády ju v tejto súvislosti vyzval, aby napredovanie prác osobne kontrolovala. Dolinková sa vyjadrila aj k medializovanému dodatku podpísaného s nemocnicou v Spišskej Novej Vsi. Zariadenie patrí pod finančnú skupinu Penta.

Ministerka odmietla akúkoľvek kritiku. „Ak by to nebolo v poriadku, nikdy by sme taký dodatok nepodpísali,“ zhodnotila. Nemocnica v Spišskej Novej Vsi podľa nej z plánu obnovy nielen rekonštruuje a modernizuje ale aj stavia novú budovu. Práve v prípade výstavby sa dodatkom zosúladili podmienky s inými projektami, napríklad v Martine. Hrubá stavba tu musí byť hotová do 30. júna roku 2026 a finálne zariadenie do konca roku 2028.

ZDRAVOTNÍCTVO: Rezort zdravotníctva finalizuje podmienky ďalšieho oddlženia slovenských nemocníc

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) – Slovenské nemocnice čaká už šiesta vlna oddlžovania. Ako po kontrolnom dni na Ministerstve zdravotníctva SR uviedol predseda vlády Robert Fico, tie pred sebou tlačia dlh v objeme takmer jednej miliardy eur. Na tento rok je na oddlženie vyčlenených 191 mil. eur, ako však zdôraznil premiér, vláda ho schváli iba vtedy, ak ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková predloží aj dostatočný zoznam systémových opatrení na zastavenie tvorby dlhu.

Šéfka rezortu zdravotníctva priblížila, že práve dnes rokuje na ministerstve rozpočtová rada, ktorá bude schvaľovať podmienky oddlženia. Tie by následne mala schváliť vláda a potom by sa mohli začať postupne uvoľňovať prvé finančné prostriedky. Ako však zdôraznila Dolinková, tieto zdroje nemôžu byť použité na exekúcie. Tie sa pritom týkajú nielen bratislavskej a prešovskej fakultnej nemocnie, ale hrozia aj univerzitnej nemocnici v Košiciach.

O peniazoch na tento účel chce ešte rokovať s rezortom financií. S Ladislavom Kamenickým bude podľa vlastných slov rokovať aj o dofinancovaní rezortu. Dolinková potvrdila uzatvorenie zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a malými a strednými nemocnicami združenými v Asociácii nemocníc Slovenska a taktiež oznámila, že by tento týždeň mali byť podpísané aj zmluvy poisťovní s ambulantným sektorom, netýkajú sa však celého roka.

ZDRAVOTNÍCTVO: Fico si chce posvietiť na zmluvy štátnej VšZP, hovorí o jej rozkrádaní

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) – Štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) čakajú kontroly. Predseda vlády Robert Fico po kontrolnom dni na Ministerstve zdravotníctva SR uviedol, že výslovne požiadal ministerku Zuzana Dolinkovú, aby prostredníctvom príslušných kontrolných orgánov urobila dôsledný audit toho, čo sa dialo vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni po roku 2020. Premiér hovoril o rozkrádaní štátnej poisťovne.

„Bez ohľadu na to, o kom sa bavíme, každá jedna zmluva, ktorá bola podpísaná, musí byť zauditovaná, do akej miery bola výhodná alebo nevýhodná a ak je to zmluva, ktorá niečim smrdí, treba ju vypovedať,“ vyhlásil Fico. Dolinková doplnila, že najväčšiu poisťovňu na trhu už kontroluje Najvyšší kontrolný úrad SR. Výsledky jeho zistení by mohli byť k dispozícii na prelome júna a júla tohto roku. Do mesiaca by mal byť hotový aj medializovaný audit doplatkov a poplatkov v zdravotníctve.

Predseda vlády v rámci kontrolného dňa zdôraznil potrebu sociálneho zmieru v celom sektore zdravotníctva. „Jediná cesta, ako udržať slovenské zdravotníctvo pohromade, je cesta náročného trpezlivého sociálneho dialógu,“ zdôraznil. Podľa neho ministerka nesmie podceniť rozhovory so zástupcami celého sektora, v prípade akéhokoľvek konfliktu by totiž na konci dňa bol jeho obeťou iba pacient.

Fico sa vyjadril aj k nutnosti zvýšiť počet absolventov lekárskych fakúlt. Podľa neho ide dokonca o premiérsku tému, ktorej sa chce venovať. Ocenil, že rezort zdravotníctva po nástupe novej vlády zrušil približne 500 dohodárskych zmlúv. „Musíme v tom pokračovať, tá prezamestnanosť je naozaj veľká,“ uviedol.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás