TV VVTB premiéra R. Fica a ministra spravodlivosti B. Suska

TB premiéra R. Fica a ministra spravodlivosti B. Suska

-

spot_img

TB premiéra R. Fica a ministra spravodlivosti B. Suska

MS SR: Rezortu spravodlivosti sa darí plniť krátkodobé ciele

BRATISLAVA 4. apríla (SITA) – Z hľadiska krátkodobých cieľov sa Ministerstvu spravodlivosti (MS) SR podarilo za šesť mesiacov väčšinu vecí splniť. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) na tlačovej besede s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD). Minister uviedol, že sa posilnila dôveryhodnosť justície nielen z hľadiska komunikácie ale aj z hľadiska vyvodzovania zodpovednosti. Premiér ocenil prácu tímu rezortu spravodlivosti na novelizácii Trestného zákona a Trestného poriadku ako aj zákonov, ktoré viedli k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Fico pripomenul, že tým dosiahli významný cieľ, ktorý bol zadefinovaný v programovom vyhlásení vlády.

Premiér ministerstvo požiadal o profesionálny prístup v prípade rokovaní s predstaviteľmi Európskej komisie. „Naďalej prebieha veľmi čulý odborný dialóg medzi predstaviteľmi Európskej komisie a vládou SR. Avšak tento dialóg bude v krátkom čase determinovaný aj rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR v danej veci, na ktoré všetci netrpezlivo čakáme,“ vyhlásil Fico a vyzval ÚS SR, keďže tak rýchlo konal vo veci pozastavenia účinnosti Trestného zákona, aby teraz rozhodol čo najrýchlejšie aj v merite veci. Minister Susko sa s premiérom totiž zhodli, že pokiaľ ide o legislatívu, nateraz nemá význam pracovať na akejkoľvek novelizácii Trestného zákona, pokiaľ nebude známe stanovisko ústavného súdu.

Ministerstvo pracuje súčasne aj na ďalších zákonoch, akými je napríklad zákon o výkone trestu odňatia slobody či zákon o výkone väzby. Fico však upozornil, že prijímanie zákonov je jedna vec a dostatok aparátu a zdrojov na ich vykonanie je druhá vec. Spomenul napríklad nedostatok probačných úradníkov, ktorých je 80, no potrebných je okolo 300. Minister Susko potvrdil, že je potrebné podporiť finančné nároky na to, aby justičný systém mohol efektívne fungovať. Novelizácia Trestného zákona, ktorá kladie dôraz na alternatívne trestanie a restoratívnu justíciu, si vyžaduje podľa Suska službu probačných a mediačných úradníkov, ktorých je nedostatok.

Minister spravodlivosti ďalej informoval, že rezort po bývalom vedení prevzali v absolútnom rozklade. Pripomenul napríklad stav súdnych budov a zlé nastavenie rekonštrukcie a obstarania budov súdov vo vzťahu k Plánu obnovy a odolnosti. Podľa Susko sa to týka aj ďalších vecí, ktoré súvisia so zmenou súdnej mapy, ktorej cieľom bolo dosiahnuť efektívne a rýchle konanie, má však presne opačný efekt. „Konania sa predĺžili, jednotlivé súdy sú v katastrofálnom stave či už v materiálno-technickom alebo stave rozhodovania,“ uviedol Susko a dodal, že aktuálne prebieha aj analýza z jednotlivých súdov. Ako doplnil predseda vlády, administratívne pozície v justícii nie sú na Slovensku dobre platené, preto je problém získať ľudí. „Budeme musieť pristúpiť k zvýšeniu platu týchto ľudí. Nie sú to sumy, ktoré by ohrozovali naše plány, pokiaľ ide o konsolidáciu verejných financií,“ priblížil Fico.

Fico avizoval, že podobné kontrolné dni absolvuje vo všetkých rezortoch. Predseda vlády sa tak chce ubezpečiť, že rezorty využili prvých šesť mesiacov na to, aby sa etablovali, aby navrhli všetky potrebné legislatívne zmeny, ktoré potrebujú k svojmu životu a súčasne sa chcel ubezpečiť, že rezorty sú pripravené ponúknuť do konca roka 2024 dynamické plnenie programového vyhlásenia.

Alternatívne video:

FICO: Sudcov, ktorí pracovali na likvidácii opozície treba disciplinárne stíhať

BRATISLAVA 4. apríla (SITA) – Niektorí sudcovia v rokoch 2020 až 2023 evidentne pracovali na politických zákazkách na likvidáciu opozície. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda vnady Robert Fico. V prípade týchto sudcov je podľa neho potrebné začať s podávaním návrhov na disciplinárne konania.

Fico v tejto súvislosti spomenul jedného sudcu, voči ktorému bolo podľa neho vydaných šesť rozhodnutí ústavného súdu, ktoré konštatovali, že v trestných veciach konal ako nezákonný sudca. „Jednoducho nemôžte sa vyhovoriť, ak sa tvárite, že ste Matovičov človek, ak sa necháte Matovičom nanominovať do súdnej rady, ak ste Matovičov kandidát na generálneho prokurátora, ak sa pochvalne vyjadrujete na adresu Matoviča a potom sa šesťkrát po sebe v najexponovanejších prípadoch stanete nezákonným sudcom, tak asi ťažko môže niekto povedať, že – chybička se vloudila,“ povedal Fico s poukazom na sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta. „Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už možno dnes ale pravdepodobne pán Kliment si musí prejsť všetky demokratické procedúry, ktoré predpokladá náš právny poriadok,“ doplnil Fico.

Exministerka spravodlivosti a opozičná poslankyňa Mária Kolíková (SaS) označila Ficove vyjadrenia za šikanózne. „Z rezortu spravodlivosti sa stal rezort šikany proti nepohodlným sudcom,“ skonštatovala. Zároveň kritizovala, že sa tlačovej besedy na pôde rezortu spravodlivosti zúčastnili poslanec Tibor Gašpar a poradcovia premiéra David Lindtner a Marek Para. Všetci sú totiž trestne stíhaní. „Z rezortu spravodlivosti sa stal rezort obhajoby voči stíhaným osobám,“ dodala.

Zdroj: HNtelevízia, SMER – SSD

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás