TV VVTB o aktuálnej bezpečnostnej situácií po atentáte na premiéra...

TB o aktuálnej bezpečnostnej situácií po atentáte na premiéra Fica

-

spot_img

TB o aktuálnej bezpečnostnej situácií po atentáte na premiéra Fica

ŽILINKA: Nie je vylúčené, že útok na Fica bude prekvalifikovaný na terorizmus

BRATISLAVA 22. mája (SITA) – Nie je vylúčené, že útok na predsedu vlády Roberta Fica bude prekvalifikovaný na teroristický útok. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Stať sa tak však podľa neho môže jedine na základe striktne vykonaných dôkazov.

„Toto dokazovanie sa robí veľmi precízne. Veľmi precízne sa zabezpečujú aj úkony formou právnej pomoci, čo si nesporne vyžiada aj určitý časový horizont,“ povedal generálny prokurátor.

Vyšetrovatelia a prokurátori podľa Žilinku v tomto prípade pracujú so všetkými do úvahy prichádzajúcimi vyšetrovacími verziami. „Vôbec sa nesústreďujeme len na jednu alebo na dve,“ dodal generálny prokurátor.

Incident sa stal v stredu 15. mája po výjazdovom zasadnutí vlády v Handlovej, keď Juraj C. na Fica päťkrát vystrelil. Premiér následne absolvoval päťhodinovú operáciu v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Útočníka na mieste zadržali. Polícia následne obvinila Juraja C. z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu. V prípade dokázania viny mu hrozí trest 25 rokov väzenia až doživotie. Obvinený je stíhaný väzobne.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka k uniknutým informáciám zo zdravotnej dokumentácie premiéra Fica:


ŠUTAJ ĚŠTOK: Polícia rieši 48 prípadov schvaľovania atentátu alebo vyhrážok politikom

BRATISLAVA 22. mája (SITA) – Polícia v súčasnosti rieši 48 prípadov schvaľovania útoku na predsedu vlády Roberta Fica alebo vyhrážok voči koaličným aj opozičným politikom. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister vnútre Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Ako však doplnil, toto číslo sa môže aj zdvojnásobiť.

„Ide o šírenie nenávisti, schvaľovanie trestného činu alebo o vyhrážanie sa,“ povedal minister vnútra. Ako ďalej uviedol, viacerým politickým predstaviteľom bola poskytnutá ochrana. „Aj predstaviteľovi opozície, predsedovi jednej z parlamentných strán,“ informoval Šutaj Eštok.

Polícia chce podľa ministra vnútra distribuovať ohrozeným politikov takzvané „panic tlačítko“. „Ktoré im umožní v prípade akéhokoľvek rizika vyslať signál na Policajný zbor a bude im automaticky zabezpečená ochrana,“ vysvetli Šutaj Eštok.

Stupeň teroristického ohrozenia na Slovensku podľa ministra vnútra naďalej ostáva rovnaký, teda druhý stupeň zo štyroch. Štátne orgány zároveň podľa neho vo veľmi krátkom čase prídu so súborom opatrení týkajúcich sa bezpečnosti. „Pôjde o súbor legislatívnych opatrení ale aj technických opatrení, ktoré vieme aplikovať v krátkodobom horizonte, niektoré v strednodobom a niektoré možno v dlhodobom na to, aby sme zvýšili ochranu aj ústavných činiteľov ale aj ochranu štátu ako takého,“ dodal minister vnútra.

Zdroj: SMER – SSD

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás