DomáceMatúš Šutaj Eštok: Debakel pre ,,Čurillovcov" (video)

Matúš Šutaj Eštok: Debakel pre ,,Čurillovcov“ (video)

-

spot_img

Matúš Šutaj Eštok: Debakel pre ,,Čurillovcov“ (video)

Výsledok je 8:0, súdy dali za pravdu rezortu. Od čurillovcov budeme chcieť vrátenie mzdy, tvrdí Šutaj Eštok

Video:

Video na YouTube:

Alternatívny zdroj:

Krajský súd neuznal žalobu čurillovcov, ktorí sa sťažovali na diskrimináciu v súvislosti s konaním ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. „Už vtedy som jasne komunikoval, že uvedené tvrdenie, že som porušil zákon, nie je pravdivé,“ povedal dnes Šutaj Eštok.

Skupina má označenie podľa Jána Čurillu, okrem neho sú obvinení vyšetrovatelia Pavol Ďurka, Štefan Mašin, Milan Sabota, Branislav Dunčko, Róbert Magula a bývalý dočasný šéf inšpekcie Peter Scholtz. Na súde ich zastupuje Peter Kubina.

Mestský súd Bratislava IV predtým v prípade jedného z policajtov, Štefana Mašina, ale aj Branka Kišša vydal neodkladné opatrenia, podľa ktorých môžu ďalej pôsobiť vo svojich funkciách.

Osem krajských súdov podľa ministra dalo však za pravdu Ministerstvu vnútra. „Vo všetkých prípadoch rozhodli jednomyseľne, pri každom jednom z týchto ôsmich rozhodnutí rozhodoval trojčlenný senát vždy jednomyseľne,“ povedal Šutaj Eštok. 

Mzdu chce späť

Mzda bola podľa neho vyplácaná policajtom nelegálne a rezort ju bude chcieť späť. Svoje rozhodnutie postaviť ich mimo službu obhajuje a tvrdí, že zákon nebol porušený. 

„Od tých vyšetrovateľov, ktorým boli vyplatené mzdové nároky neoprávnene pred vydaním konečných rozhodnutí krajského súdu, si bude Ministerstvo vnútra žiadať vrátiť tieto finančné prostriedky späť, rovnako upozorňujem, že ak tieto peniaze nevrátia, tak ich budeme v zmysle zákona súdne vymáhať,“ povedal.

Minister nemal podľa svojich slov pri postavení ôsmich policajtov mimo služby na výber. „Čurillovská mafia podala trestné oznámenie nie na svojho nadriadeného, ale už myslím, že na všetkých svätých,“ povedal ku konaniu policajtov.

Policajtom je počas postavenia mimo službu mzda krátená a pracovať nemôžu. Pre nich a ich rodiny vznikla zbierka, z ktorej si vynahradili ušlú časť mzdy. Ostatné financie pošlú na dobročinné účely. 

Táto zbierka bola propagovaná aj na opozočných protestoch v minulom roku, na ktorých vystúpila aj manželka jedného z policajtov. 

Odstavenie skupiny čurillovcov z pozícií vyšetrovateľov bol jeden z prvých krokov nové ministra za stranu Hlas, bol to aj jeden z dôvodov jeho vtedajšieho neúspešného odvolávania.

Krajský súd konštatoval, že Úrad na ochranu oznamovateľov dal čurillovcom vtedy ochranu oznamovateľov nezákonne a podľa ministra na ňu nárok nemali. „Chcem sa opýtať, že či nejde o nezákonný postup úradu, keď neberie do úvahy rozhodnutia súdov,“ pýta sa Šutaj Eštok.

Predsedníčka úradu Zuzana Dlugošová podľa neho konala bez oboznámenia sa s rozhodnutiami súdu a vyjadrila sa tak „ako opozičné média“. „Sme presvedčení o jej zaujatosti a som veľmi zvedavý, ako sa s tým jej úrad vysporiada,“ povedal. 

V minulosti sa vyjadril že ak by čurillovci nemali „ochrannú ruku Čaputovej a Ódora“, tak by podľa neho boli „dávno mimo služby“.

Odbory platia tisíce

Šéf rezortu kritizoval, že právne zastúpenie policajtov platia policajné odbory. „Na ich právne zastúpenie sa skladá 10-tisíc odborárov a za neúspešné právne pokusy pána Kubinu bolo z odborárskych peňazí vyplatených takmer 120-tisíc eur,“ tvrdí.

Šutaj Eštok kritizuje aj rozpustenie tímu Oblúk za bývalej vlády, ktorý podľa neho vyšetroval práve čurillovcov. „Mikulec vtedy rýchlo išiel riešiť to, aby tento vyšetrovací tím rozpustil. Títo smelí vyšetrovateľa sa báli ženy, pani Santusovej. Odvážni, hrdí, ktorí jej išli podpáliť auto. Neviem, ktorý z týchto hrdinov, či to bol pán Ďurka, ktorý jej chcel podpáliť auto alebo ju kopnúť do rozkroku,“ povedal. 

Rozkaz o zrušení tímu Oblúk podpísali vtedajší dočasný policajný prezident Štefan Hamran a Robert Miko, ktorý bol poverený vedením Úradu inšpekčnej služby. 

Dôvodom prijatého rozhodnutia bola podľa vtedajšieho vedenia rezortu absencia a nemožnosť vykonávania akejkoľvek kontroly služobnej činnosti vedúceho tímu a zástupcu vedúceho tímu či znemožnenie povinnosti nadriadených v súlade s príslušným nariadením riadiť, organizovať, kontrolovať a hodnotiť výkon štátnej služby vedúceho tímu.

Správa o zrušení tímu Oblúk prišla len pár dní potom, ako Generálna prokuratúra nevyhovela sťažnosti vyšetrovateľov kriminálnej agentúry.

Oprela sa pritom najmä o legálne nadobudnuté odposluchy. Tie mali naznačovať, že cieľom nezákonného konania policajnej elity bola kriminalizácia členov tímu Oblúk, ako aj snaha zmariť ich vyšetrovanie smerujúce k obvineniu príslušníkov agentúry.

Šef rezortu kritizoval opozíciu aj za svoje odvolávanie z roku 2023, kedy ho chceli zbaviť funkcie ministra iba dva dni po vyslovení dôvery vláde. „Na základe dvoch neprávoplatných rozhodnutí Mestského súdu Bratislava 4, ktorý dal za pravdu dvom trestne stíhaným vyšetrovateľom v rámci žiadosti o vydanie tzv. neodkladného opatrenia,“ povedal Šutaj Eštok.

Opozíciu aj médiá vyzval na vyvodenie zodpovednosti a ospravedlnenie sa jeho osobe. „Vtedy to bola nielen opozícia, ale aj veľká časť médií, ktoré vychádzali z bombastickými nadpismi, že minister porušil zákon,“ tvrdí.

Celý článok:

https://hnonline.sk/slovensko/96156717-vysledok-je-8-0-sudy-dali-za-pravdu-rezortu-od-curillovcov-budeme-chciet-vratenie-mzdy-tvrdi-sutaj-estok

Autor: PRUT

Zdroj: HNtelevízia, hnonline.sk

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás