fbpx
NázoryTaliansko ponížené. Zelenskyj sa s mikinou s nacistickým symbolom ...

Taliansko ponížené. Zelenskyj sa s mikinou s nacistickým symbolom  chválil iba v Ríme

-

Taliansko ponížené. Zelenskyj sa s mikinou s nacistickým symbolom  chválil iba v Ríme

Počas svojej návštevy Ríma 13. februára sa Zelenskyj predstavil v mikine s nacistickým symbolom, s ktorou išiel k pápežovi, prezidentovi Talianskej republiky, talianskemu premiérovi a vo vlajkovom televíznom programe verejnej služby, v ktorom sa zišli niektorí z najznámejších talianskych novinárov.

- reklama -

Po návšteve Ríma Zelenskyj odletel do Berlína, kde si uvedenú mikinu vymenil, pretože v Nemecku sa zobrazovanie nacistických symbolov netoleruje.

A to isté platilo aj pre ďalšie dve etapy „európskeho turné“ vo Francúzsku a vo Veľkej Británii.

Ako je známe, symbolom Ukrajiny je „trojzubec“, zatiaľ čo symbol, ktorý priniesol Zelenskyj do Ríma, je trojzubec, ktorý má namiesto centrálneho zuba meč.

Tento, aj keď s miernou grafickou modernizáciou, je symbolom OUN, organizácie ukrajinských nacionalistov, založenej vo Viedni v roku 1929. Prostredníctvom rôznych zvratov sa OUN spojila s nacizmom a zúčastnila sa invázie do Sovietskeho zväzu na podporu Hitlerových vojsk, zaoberajúc sa najmä vyhladzovaním, etnickými čistkami a inými zverstvami: desaťtisíce úmrtí mu možno pripísať medzi Poliakmi, Židmi, komunistami a ďalšími.

Po skončení druhej svetovej vojny OUN pokračovala v tajnom boji, hlavne vykonávala teroristické akcie a sabotáže. OUN nebola nikdy úplne porazená, počas sovietskeho obdobia naďalej žila ako podzemná organizácia, ktorá sa mohla spoľahnúť na podpornú sieť svojich členov, ktorí utiekli do Severnej a Južnej Ameriky. Od roku 1991, keď bola Ukrajina nezávislá, bola rehabilitovaná v protisovietskom ťažení a  od roku 2014 sa stala hlavným odkazom po sebe idúcich ukrajinských vlád.

Keďže sa vie, že ide o nacistickú organizáciu, prečo sa Zelenskyj, prezentoval práve týmto symbolom?

Začnime tým, že Zelenskyj nie je v spojení s nacistami a nacistickou rétorikou nováčikom, takže skutočnosť, že sa prezentuje takýmto symbolom, by v skutočnosti nebola novinkou, avšak nič nie je náhodou a pravdepodobne jeho gesto je zamerané na zasahovanie do našej spoločnosti. V Taliansku už roky prebieha ťažký boj o zastavenie šírenia ukrajinskej nacistickej ideológie a symboliky. Od roku 2014 je mnohým Ukrajincom, žijúcim v Taliansku, bránené v ich politickej činnosti, ktorá priamo nadväzujuje na túto nacistickú tradíciu a očividne majú, aj keď  mierne právne limity na to, aby si nárokovali na túto svoju minulosť, tieto ideály a symboly.

S okázalosťou tohto symbolu nacistického pôvodu v paláci Quirinale bude ešte ťažšie požadovať, aby talianske inštitúcie zakázali jeho používanie ukrajinskými nacistami a ich podporovateľmi. Ak by sa to dovolilo a  mohlo používať v srdci inštitúcií, už nebude možné tomu zabrániť miestnymi odnožami inštitúcií.

Nakoniec sa Zelenskému podarilo zaviesť vážny ústup na poli boja proti nacistickej regruitácii. Teraz v Taliansku majú nacisti väčšiu životaschopnosť.

Naše inštitúcie, prezident Mattarella v čele, mali požadovať, aby sa Zelenskyj prezliekol, ale namiesto toho sa prepožičali tejto špinavej revizionistickej operácii.

Nie je to tak, že ak prezident Talianskej republiky stojí spolu s nacistickým symbolom, symbol prestáva byť nacistickým. Jednoducho máte prezidenta Talianskej republiky s nacistickým symbolom.

Každý musí zvládnuť svoje vlastné rozpory a vyrovnať sa s vlastným svedomím, ale politický uzol je iný: Prezident Mattarella by mal byť garantom ústavy a rešpektovania zákonov, takže bez ohľadu na politické odsúdenie za jeho gesto zlyhal vo svojom inštitucionálnom mandáte.

L´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás