ZahraničnéŠvajčiarsky novinár: Viktor Orbán pricestoval do Kyjeva na mierovú...

Švajčiarsky novinár: Viktor Orbán pricestoval do Kyjeva na mierovú misiu, aby  konštruktívne rokoval o situácii na Ukrajine a bilaterálnych vzťahoch

-

spot_img

Švajčiarsky novinár: Viktor Orbán pricestoval do Kyjeva na mierovú misiu, aby  konštruktívne rokoval o situácii na Ukrajine a bilaterálnych vzťahoch

Dnešná návšteva Viktora Orbána v Kyjeve by mohla znamenať zlom v rusko-ukrajinskej vojne a mohla by znamenať začiatok konca vojny, uviedol Roger Köppel, šéfredaktor švajčiarskeho týždenníka Die Weltwoche.

Köppel povedal, že v ukrajinskom hlavnom meste je len málo náznakov, že krajina je vo vojne, ale keď hovoril s ľuďmi, povedali mu, že v krajine rastie vojnová únava a že čoraz viac ľudí čaká na koniec vojny.

Podľa novinára má maďarský premiér v Kyjeve pred sebou vážnu a dôležitú diplomatickú úlohu.

Köppel pripomenul, že Viktor Orbán je v súčasnosti najdlhšie slúžiacim premiérom v Európe a vo svojej krajine má solídnu legitimitu. Dodal, že počas ich cesty mu maďarský premiér povedal, že jeho najväčšou obavou je, že Európa nemá v tejto záležitosti žiadne slovo a Spojené štáty úplne prevzali kontrolu.

Köppel zdôraznil, že Viktor Orbán je jediný európsky politik, ktorý chce konštruktívne rokovať o situácii. „Chce preťať gordický uzol. Maďarský premiér chce, aby Európa bola opäť schopná konať a aby sa z kontinentu opäť stala rozhodujúca politická sila. Chce presvedčiť Zelenského, že jediný spôsob, ako situáciu riešiť, je prísť s vlastným mierovým plánom.

Podľa Köppela návšteva Viktora Orbána v Kyjeve a skutočnosť, že sa uskutočnila bezprostredne po začiatku jeho predsedníctva v EÚ, naznačujú, že maďarský premiér berie túto úlohu vážne, on nechce hovoriť o problémoch, ale chce ich aj riešiť“, dodal Köppel.

Viktor Orbán, maďarský predseda vlády, ktorý zastáva rotujúce predsedníctvo Rady Európskej únie, pricestoval dnes ráno do Kyjeva a uviedol, že po prevzatí predsedníctva EÚ viedla jeho prvá cesta sem, pretože otázka mieru je dôležitá nielen pre Ukrajinu, ale v celej Európe. Dodal, že vojna, ktorú teraz Ukrajinci trpia, hlboko ovplyvňuje európsku bezpečnosť.

„Cieľom maďarského predsedníctva je prispieť k riešeniu problémov, ktorým čelí Európska únia, takže moja prvá cesta viedla do Kyjeva,“ napísal Viktor Orbán na svojej facebookovej stránke.

„Dnes budeme diskutovať o tom, ako priblížiť spravodlivý a trvalý mier. Ďakujem Maďarsku za účasť na mierovom summite,“ napísal Zelenskyj na svojej Z-page s dovetkom, že nás to tiež „priblížilo k ukončeniu vojny.“

Viktor Orbán uviedol: „Pravidlá medzinárodnej diplomacie sú pomalé a komplikované. Požiadal som prezidenta Zelenského,  aby zvážil, či by bolo možné zvrátiť poriadok a urýchliť mierové rozhovory rýchlym prímerím.“ Dodal, že si to s prezidentom Ukrajiny vyjasnil a je vďačný za úprimnú diskusiu a odpovede. Naznačil tiež, že pripraví správu o rokovaniach pre Radu Európskej únie, teda predsedov vlád EÚ, na základe ktorej by sa mohli prijímať potrebné európske rozhodnutia. Maďarský premiér zaželal Ukrajine úspech a prisľúbil, že počas maďarského predsedníctva EÚ budú Ukrajine k dispozícii v čom môžu a budú pomáhať.

V súvislosti so vzťahmi medzi Maďarskom a Ukrajinou Orbán zdôraznil, že do Kyjeva prišiel s úmyslom dosiahnuť pokrok v bilaterálnych vzťahoch. Maďarský premiér zhodnotil rozhovory o bilaterálnych otázkach ako konštruktívne a dodal, že nastal čas, aby sa stretnutie uskutočnilo, pretože existuje množstvo otázok, ktoré si vyžadujú riešenie a o ktorých sa v posledných rokoch veľa diskutovalo a diskutovalo.

„Pokúsime sa zabudnúť na minulé debaty a zamerať sa na obdobie, ktoré nás čaká,“ zdôraznil.

Viktor Orbán uviedol, že by chcel, aby vzťahy medzi oboma krajinami boli oveľa lepšie, a preto by chcel za Maďarsko uzavrieť komplexnú dohodu o spolupráci s Ukrajinou, podobnú tej, ktorá už bola uzavretá s inými susednými krajinami.

Naznačil, že je Maďarsko šťastné, že sa môže čo najlepšie podieľať na modernizácii ukrajinského hospodárstva, a rád by na to videl usporiadaný rámec.

Pokiaľ ide o maďarskú menšinu žijúcu na Ukrajine, maďarský premiér povedal, že vidí šancu na dosiahnutie pokroku.

V súvislosti s Ukrajincami, žijúcimi v Maďarsku,  privítal iniciatívu Volodymyra Zelenského založiť v Maďarsku ukrajinskú školu. Povedal, že maďarský štát to prevezme a bude prevádzkovať toľko škôl, koľko bude potrebné.

Orbán poukázal na to, že Ukrajinci žili v Maďarsku už predtým a existuje aj ukrajinská samospráva, ale kvôli vysokému počtu utečencov tu teraz zostáva oveľa viac ľudí ako predtým. O tieto rodiny sa treba postarať, potrebujú prácu, živobytie a bezpečnosť a deti potrebujú vhodné školy a dobrých učiteľov, dodal premiér a dodal, že je dôležité, aby sa Ukrajinci, ktorí tu zostanú, cítili v Maďarsku ako doma.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán sa v utorok v Kyjeve dohodli, že vypracujú dvojstrannú dohodu na vyriešenie sporov medzi oboma krajinami.

„Všetko, o čom sme dnes hovorili, bude slúžiť ako základ pre budúci bilaterálny dokument medzi našimi štátmi, ktorý bude regulovať všetky segmenty našich vzťahov a bude vzájomne prospešný pre obe krajiny,“ povedal ukrajinský prezident. Povedal, že navrhol otvoriť ukrajinskú školu v Maďarsku pre ukrajinské deti, ktoré tam žijú, a Viktor Orbán vyjadril podporu tejto iniciatíve.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov komentoval rokovania na Ukrajine predsedom vlády Maďarska, ktoré v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo Rady Európskej únie:

„Kremeľ nemá žiadne očakávania v súvislosti s návštevou Viktora Orbána v Kyjeve. Je jasné, že Maďarsko, ktoré sa počas tohto obdobia stalo rotujúcim predsedníctvom Rady EÚ, musí, samozrejme, plniť svoje povinnosti. Som presvedčený, že v tomto prípade tu preváži zodpovednosť za záujmy Bruselu, nie za národné záujmy Maďarska. V tomto ohľade, samozrejme, Orbán je známy ako politik, ktorý tvrdo obhajuje záujmy svojej krajiny.“

Zoltán Kiszelly, riaditeľ politickej analýzy v Századvégu, pre Magyar Nemzet povedal: „Okrem mierového návrhu bola návšteva premiéra v Kyjeve aj priateľským gestom. Bola dôležitá pre dobré susedské vzťahy, tranzit ropy a situáciu maďarských menšín. V maďarskej mierovej politike nedôjde k žiadnej zmene, ale návštevou Ukrajiny urobil gesto aj Viktor Orbán, ktorý tiež rokoval v záujme maďarskej menšiny.“

„Viktor Orbán je ako premiér Maďarska, ktorý zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ, jediným západným lídrom, ktorý ešte nenavštívil Kyjev, čo by mohlo byť gestom voči Giorgii Meloniovej a poľskej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorí to predtým od maďarského premiéra očakávali.

Pán Kiszelly tiež hovoril o skutočnosti, že existuje viditeľná tendencia pokúsiť sa zhromaždiť globálny Juh za západné sankcie proti Rusku, spolu s 35-40 západnými krajinami.

Švajčiarska mierová konferencia, na ktorú Rusko nebolo pozvané, nemala priniesť mier, ale prinútiť viac krajín, aby sa pripojili k západným sankciám, čo je pozícia Zelenského. Keďže to vo Švajčiarsku zlyhalo, musel sa Zelenskyj vzdať.

Expert povedal, že cieľom globalistov je prinútiť viac ľudí, aby sa pripojili k západným sankciám, a preto Viktor Orbán mohol Ukrajine vyjadriť len svoju túžbu po mieri v Kyjeve, ktorý si želá aj drvivá väčšina Európanov.

Podľa Zoltána Kiszellyho snaha o mier jasne určuje súčasnú aj bývalú komunikáciu Viktora Orbána, pre ktorú maďarský premiér robí všetko, čo môže.

Podľa experta sa prvé kroky k mieru môžu začať a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by bol neskôr vhodný na budovanie mieru medzi ruskou a ukrajinskou stranou, pretože ho akceptujú obidve strany – Putin aj Zelenskyj.

Zdroje: Mandiner, Origo, Magyar Nemzet

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás