fbpx
DomáceSÚDY: Žilinský okresný súd nezačal prejednávať kauzu Fatima, sudkyňa...

SÚDY: Žilinský okresný súd nezačal prejednávať kauzu Fatima, sudkyňa pojednávanie odročila na 2. novembra

-

SÚDY: Žilinský okresný súd nezačal prejednávať kauzu Fatima, sudkyňa pojednávanie odročila na 2. novembra

ŽILINA 28. septembra (SITA) – Okresný súd Žilina mal dnes začať prejednávať kauzu Fatima, kde obžalobe čelí aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika J.. Tá na súd do Žiliny neprišla, ale súhlasila s pojednávaním v jej neprítomnosti. Pojednávanie však sudkyňa nakoniec bola nútená odročiť, keďže obžalovaný Peter V. na poslednú chvíľu zmenil advokáta. Tomu by v prípade otvorenia pojednávania nebola zabezpečená dostatočná časová lehota na prípravu. Najbližší termín pojednávania je vytýčený na 2. novembra. Okrem Moniky J. a jej svata Petra V. je v kauze Fatima obžalovaný aj bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry Róbert K. Ten jediný dnes na súd do Žiliny prišiel.

Peter V. deň pred pojednávaním svoju účasť prostredníctvom svojho advokáta ospravedlnil, avšak podľa sudkyne Okresného súdu v Žiline nedostatočne. Z vyjadrenia ošetrujúceho lekára totiž nie je zrejmé, či mu zdravotný stav neumožňuje účasť na hlavnom pojednávaní bez ohrozenia života alebo závažného zhoršenia zdravotného stavu. Sudkyňa preto uložila Petrovi V. poriadkovú pokutu 800 eur.

„Dôvodom odročenia bolo ospravedlnenie obžalovaného, ktoré si súd nevedel preveriť do dátumu začatia hlavného pojednávania a taktiež skutočnosť, že mal zvoleného nového obhajcu, čo súd, samozrejme, prijal,“ skonštatovala po odročení pojednávania sudkyňa Michaela Glembová.

Kauza Fatima sa týka vydierania svedka Michala Vidu. Ten pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky J., Petra V. a ďalších ľudí. V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. Dôvodom podľa neho bolo, že Monika J. a Peter V. sa mu vyhrážali dlhoročným väzením.

Kauzu Fatima začal vlani pojednávať Okresný súd v Trnave, ktorý vo veci na niekoľkých pojednávaniach vykonával aj dokazovanie. Monika J. uspela so svojou ústavnou sťažnosťou, keď Ústavný súd SR v marci tohto roku skonštatoval, že Najvyšší súd SR pri rozhodnutí o presunutí trestnej veci z Okresného súdu v Trenčíne na Okresný súd v Trnave porušil jej práva. Na základe nového rozhodnutia Najvyššieho súdu SR bola vec pridelená žilinskému súdu a dokazovanie tak bude musieť byť vykonané odznovu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás