DomáceSúčasná vláda ľuďom nepomohla a pasové oddelenia majú nápor....

Súčasná vláda ľuďom nepomohla a pasové oddelenia majú nápor. Fungujú ľudia z úspor za vlád SMERu

-

spot_img

Súčasná vláda ľuďom nepomohla a pasové oddelenia majú nápor. Fungujú ľudia z úspor za vlád SMERu

Bratislava 17. júna (TASR) – Pred letom a počas leta pravidelne zažívajú oddelenia dokladov okresných riaditeľstiev Policajného zboru nápor. Upozorňuje na to ministerstvo vnútra na sociálnej sieti s tým, že k zvýšenému záujmu o vydanie nových cestovných dokladov tento rok prispelo aj postupné uvoľnenie opatrení na hraniciach s možnosťou vycestovať do zahraničia. Počty žiadostí stúpali už počas apríla, a potom mája i júna tohto roka v tisíckach. 

      „Najčastejšie vybavovali nový doklad rodičia svojim deťom. Pri ceste do zahraničia musí mať totiž každý občan svoj vlastný cestovný doklad vrátane detí a pri deťoch je platnosť pasov kratšia v porovnaní s dospelými. U detí do šesť rokov platí pas dva roky a u detí do 16 rokov je platnosť obmedzená na päť rokov,“ spresnil rezort vnútra.


      Zaujímavosťou je, že 9. júna padol šesťročný rekord v počte žiadostí o expresné vydanie pasu do dvoch dní. V tento deň evidujú 750 žiadostí expresnou formou. Celkový počet žiadostí o vydanie pasu 9. júna dosiahol inak 5318, čo je najviac za posledný mesiac. „Kým v apríli bol počet žiadostí o cestovný pas 17.061, v máji už vyskočil na 39.927 a k polovici júna predstavuje 28.542 žiadostí,“ uviedlo ministerstvo. 

      Pandémia nového koronavírusu, prijaté opatrenia a s tým spojené obmedzené cestovanie sa podľa rezortu podpísali minulý rok o viac ako stopercentný prepad záujmu o vybavenie nového pasu. V rokoch 2017 až 2019 počty žiadostí každý rok výrazne presahovali 400.000. Minulý rok požiadalo o pas 192.314 ľudí. 

      Občania môžu cestovať do štátov EÚ a niektorých ďalších európskych krajín aj na občiansky preukaz. Ministerstvo upozorňuje, aby si verejnosť skontrolovala jeho platnosť. 

      Polícia zároveň odporúča verejnosti, aby si pred vycestovaním do zahraničia overila aktuálne epidemiologické podmienky v tranzitnej a cieľovej krajine, ako aj podmienky návratu domov. Potrebné informácie sú na webe korona.gov.sk či na webe ministerstva zahraničných vecí.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás