fbpx
DomáceŠTS: M. Para: Voči Marianovi Kočnerovi smerujú len nepriame...

ŠTS: M. Para: Voči Marianovi Kočnerovi smerujú len nepriame dôkazy

-

ŠTS: M. Para: Voči Marianovi Kočnerovi smerujú len nepriame dôkazy

Pezinok 12. mája (TASR) – Voči obžalovanému Marianovi K. smerujú len nepriame dôkazy. Obhajca obžalovaného Marek Para to uviedol pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v rámci prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a kauzy prípravy vrážd prokurátorov.

- reklama -

„Predpoklad obžaloby, vzťahujúci sa na motív, ako aj na skutočnosť, že objednávateľom všetkých skutkov je jedna a tá istá osoba, je založený na nepriamom dôkaze,“ zdôraznil Para s tým, že ide o výpoveď Zoltána A. V záverečnej reči opakovane spochybnil jeho vierohodnosť.

Tvrdil, že dokazovanie vylúčilo motív Mariana K. objednať si vraždy prokurátorov. Dodal, že v prípade súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica nebola preukázaná ani len existencia objednávky alebo prípravy vraždy.

Nie je podľa neho preukázané ani to, že by Alena Zs. komunikovala s Marianom K. v šifrách. „Správy v aplikácii Threema nemôžu byť hodnotené izolovane, ale treba ich hodnotiť aj z pohľadu iných zabezpečených dôkazov,“ podotkol v záverečnej reči, ktorá sa skladala zo 103 bodov.

„Úlohou obhajoby nie je preukázať, kto je páchateľom skutku,“ zdôraznil. Obhajoba má podľa neho poukazovať na všetky racionálne pochybnosti, ktoré musia byť súdmi hodnotené v prospech obžalovaných.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Ten následne spojil do jedného konania aj kauzu prípravy vraždy prokurátorov. Pojednáva sa od apríla 2022.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian K., Alena Zs., Dušan K. a Darko D. Tomáš Sz. bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana K. podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás