fbpx
DomáceStratila sa kontrola na silovými zložkami štátu? Fico a...

Stratila sa kontrola na silovými zložkami štátu? Fico a Pellegrini reagujú

-

Stratila sa kontrola na silovými zložkami štátu? Fico a Pellegrini reagujú

Bratislava 3. júna (TASR) – Premiér Eduard Heger odmieta v prípade zadržania riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa akékoľvek konšpirácie či zastrašovanie zo strany opozície. Deklaruje, že orgány činné v trestnom konaní (OČTK) majú voľné ruky a je potrebné ich nechať pracovať.


      „Zastrašujú ľudia, ktorí majú strach. Otázne je prečo. Videli sme však, čo tu roky robili,“ povedal predseda vlády. Odvolávania v Národnej rade SR sa neobáva. Tvrdí, že jeho úlohou je zabezpečiť, aby všetky zložky štátu pracovali v zmysle zákona a svojich kompetencií.


      Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok zadržala riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa. Dôvodom sú obvinenia z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie.

      Na prípad reagovala aj opozícia. Predseda Smeru-SD Robert Fico navrhne predsedníctvu strany zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Fico hovorí v súvislosti so zadržaním Szabóa o snahe umlčať inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá vyšetruje podozrenia vyplývajúce zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS). Vidí v ňom postupy organizovaného zločinu proti opozícii a ľuďom.


      Nezaradený poslanec a líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini vyzval ministra vnútra, aby okamžite podal demisiu. Zároveň sú poslanci pôsobiaci v Hlase podľa neho pripravení na odvolávanie premiéra Hegera v parlamente. Pellegrini tvrdí, že vláda stratila kontrolu nad vedením silových zložiek.

R. Mikulec po potvrdení závažných skutočností dá návrh na odvolanie A. Szabóa

Bratislava 3. júna (TASR) – Ak špeciálny prokurátor potvrdí informácie, ktoré budú závažného charakteru, minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) predloží vláde návrh na odvolanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa. Minister to uviedol v stanovisku k štvrtkovému zadržaniu Szabóa.


      „V prípade, že sa vláda s návrhom stotožní, postúpi ho výboru pre obranu a bezpečnosť na posúdenie. Ak návrh prejde výborom, ktorý odporučí jeho odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá,“ spresnil Mikulec.


      Dodal, že požiada špeciálneho prokurátora o informácie, ktoré budú dostatočné na rozhodnutie o spracovaní a predložení návrhu na odvolanie vláde.

      Szabóa zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok. Dôvodom sú obvinenia z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.


      Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne vo výške 20.000 eur.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás