EkonomikaSťažnosť opozičnej ľavicovej strany Die Linke, ktorou napadli kontroverznú...

Sťažnosť opozičnej ľavicovej strany Die Linke, ktorou napadli kontroverznú dohodu CETA medzi EÚ a Kanadou bola zrušená ústavným súdom

-

spot_img

Sťažnosť opozičnej ľavicovej strany Die Linke, ktorou napadli kontroverznú dohodu CETA medzi EÚ a Kanadou bola zrušená ústavným súdom

Karlsruhe 2. marca (TASR) – Snaha napadnúť kontroverznú obchodnú dohodu CETA medzi Európskou úniou (EÚ) a Kanadou pred nemeckým ústavným súdom bola neúspešná.

Sudcovia v Karlsruhe označili sťažnosť opozičnej ľavicovej strany Die Linke za „neprípustnú“, keďže nepreukázala, ako nemecký parlament porušil akékoľvek práva pri podpise paktu.

Strana Die Linke sa totiž sústredila skôr na nemecký parlamentný postup pri podpise dohody, ako na obsah samotnej dohody. Tú pritom čakajú ďalšie sťažnosti na súdoch, keďže podľa kritikov môže ohroziť ochranu životného prostredia, spotrebiteľov aj zamestnancov.

Opozičná strana Die Linke obvinila konzervatívny blok kancelárky Angely Merkelovej a jej sociálnodemokratických koaličných partnerov, že iba prijali pozičný dokument k dohode CETA a nie zákon.

Ne verdikt súdu však čakajú ďalšie sťažnosti, ktoré priamo spochybňujú dohodu, ako aj sťažnosť na nemeckú vládu, ktorú podala strana Die Linke.

Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA) medzi EÚ a Kanadou má za cieľ zefektívniť vývoz tovaru a služieb. Dohoda je už predbežne platná, ale na to, aby mohla nadobudnúť plnú účinnosť, ju musí ratifikovať všetkých 27 členských štátov bloku.

Ratifikácia dohody však nie je v žiadnom prípade zaručená a jej kritici nie sú len z Nemecka. Napríklad aj Cyprus blokuje CETA, pričom argumentuje nedostatočnou ochranou cyperského tovaru, napríklad syru halloumi.

Belgický frankofónny región Valónsko bol tiež hlasným odporcom dohody a takmer ju v roku 2016 „pochoval“, keďže odmietal podporiť vládu pri jej podpise.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás