KomentáreSputnik V odkrýva podstatu politiky na Slovensku

Sputnik V odkrýva podstatu politiky na Slovensku

-

spot_img

Sputnik V odkrýva podstatu politiky na Slovensku

Ilustračný obrázok – twitter

Dlhšiu dobu je v centre pozornosti slovenských médií i občianskej verejnosti ruská vakcína proti ochoreniu Covid – 19, Sputnik V. Je to téma, ktorá ďaleko presiahla odborné medicínske diskusie a stala sa témou politickou, až geopolitickou. Drvivá väčšina odborných kruhov ju hodnotí vysoko pozitívne a ako veľmi účinnú a bezpečnú. Som toho názoru, že je správne,  aby akákoľvek účinná a bezpečná vakcína,  bez ohľadu na pôvod krajiny, ktorá ju vyvinula a ktorá ju vyrába, bola k dispozícií aj občanom na Slovensku a aby mali občania možnosť výberu vakcíny akou sa v prípade rozhodnutia nechajú zaočkovať.  V prípade vakcíny Sputnik V sa v slovenských politických kruhoch okolo možnosti jej nákupu  spustila obrovská diskusia a polemika. Je úplne evidentné, že je to preto, lebo ide o vakcínu ruskú. A preto možno povedať, že jej nákup je v konečnom dôsledku  v rozpore s našou oficiálnou euroatlantickou orientáciou,  ktorú tak vehementne pretláča naša vláda a predovšetkým ministri zahraničných vecí Korčok, obrany Naď či podpredsedníčka vlády Remišová.  Celý tento kolotoč politických diskusií vo vláde, či vládnej koalícií,  kúpiť, či nekúpiť ruskú vakcínu pre Slovensku republiku  vyvrcholil nakoniec jej objednaním a dovozom prvej zásielky na košické letisko 1. marca 2021.

     Premiér Igor Matovič, ako je už jemu vlastné,  privítal dovoz prvých ruských vakcín pompézne, tlačovou besedou,  ktorú nechal zorganizovať priamo na košickom letisku. Práve tu, takmer slávnostne, oznámil dohodu s Ruskou federáciou o dovoze vakcíny na Slovensko a to v dohľadnej dobe v počte dva milióny kusov.  Priznám sa, že dovoz ruskej vakcíny na Slovensko hodnotím veľmi pozitívne a považujem to za prvú dobrú vec, ku ktorej sa premiér Matovič  za rok svojho vládnutia spolu s ministrom zdravotníctva Krajčím  odhodlali. Problematika okolo ruskej vakcíny Sputnik V,  má podľa mňa z politického, či politologického hľadiska hlbšie pozadie a mnoho naznačuje.

 1) Nedostatok vakcín pre Slovensko, ale aj ďalšie, predovšetkým krajiny bývalého východného bloku, ktoré má zabezpečovať Európska únia dokazuje zlyhávanie Európskej únie ako takej. Jednoznačne sa ukazuje, ktoré krajiny v EÚ  sú kolonizátormi a ktoré sú kolonizované a menej cenné. Maďarsko, Česko, Slovensko a už aj Rakúsko sa rozhodli zobrať záležitosť do svojich vlastných rúk a sú odkázané na to, aby si samé svojou vlastnou cestou zabezpečovali vakcíny napriek tomu, že nie sú registrované Európskou liekovou agentúrou. Európska únia aj v tomto totálne zlyhala.

  2) Vakcíny proti ochoreniu Covid – 19, ako všetko okolo tohto ochorenia, je obrovský biznis pre nadnárodné farmaceutické spoločnosti.

  3) Zabezpečenie, v tomto prípade ruskej vakcíny pre Slovensko zo strany hlavne premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, hodnotím bezpochyby za správny krok. Treba však dodať, že za touto horlivou iniciatívou je predovšetkým katastrofálna epidemiologická situácia na Slovensku a naše svetové prvenstvo v úmrtnosti. Myslím, že hlavným motívom objednať a zabezpečiť ruskú vakcínu nie je ani tak ochrana zdravia ľudí ako nezvládanie celej situácie a strach z politických dôsledkov pre celú vládnu koalíciu, ale hlavne pre samotného premiéra a jeho ministra zdravotníctva pod ktorým sa stolička už dlhšiu dobu trasie. Horlivý záujem o ruskú vakcínu zo strany Matoviča zároveň naznačuje na už spomenutú súvislosť, že EÚ nie je schopná včas zabezpečiť dostatok vakcín. Jednoducho konštatované, je to opäť Rusko ktoré zachraňuje. A nepriamo zachraňuje v tejto chvíli aj Igora Matoviča. Na adresu Igora Matoviča sa mi ešte žiada uviesť, že v tomto prípade je pre Slovákov šťastím,  že má nevypočítateľnú  povahu, že je samoľúby, so sklonmi k mecenášstvu a podľa toho sa aj riadi. Svoje mecenášstvo nadradil už spomínaným euroatlantickým zásadám a zrejme sa vychýlil zo scenára diktovaného Bruselom a Washingtonom.

 4) V celej tejto problematike potvrdili svoje politické profily mnohí politici. Napríklad  prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa netají kritikou Matoviča za dovoz ruskej vakcíny na Slovensko. Rovnako tak minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) mimochodom bývalý „smerácky“ štátny tajomník ministerstva zahraničných  vecí,  ktorý išiel od zlosti prasknúť,  keď sledoval Matovičovú piár  tlačovku na košickom letisku,  kde vítal dovoz Sputniku. Rovnako tak podpredsedníčka vlády SR  rusofóbna  Veronika Remišová (Za ľudí) dlhodobo nešetrí kritikou iniciatívy doviesť Sputnik na Slovensko a permanentne pred ňou straší ľudí. Všetci prozápadne orientovaní  politici argumentujú proti ruskej vakcíne tým, že nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou. Rovnako tak sa snažia veľmi zúfalo argumentovať, že všetky členské štáty EÚ by aj v prípade zabezpečovania vakcín mali postupovať jednotne. Opäť, ľudské zdravie je na vedľajšej koľaji. Bránia sa pripustiť a priznať kolaps EÚ aj v tejto oblasti.

 5) Okolo Sputniku nezostala bokom ani parlamentná opozícia. V snahe byť objektívny nemožno nespomenúť nedávne  vyjadrenia Róberta Fica, či Petra Pellegríniho na adresu Matoviča, keď avizoval dohodu s Ruskom  o dovoze dvoch miliónov kusov ruských vakcín na Slovensko. Opoziční lídri svorne  a s výsmechom hovorili o Matovičovom divadle a pokryteckej snahe doviesť tieto vakcíny. Dnes si aj oni prihrievajú svoju politickú polievočku keď tvrdia, že sú to práve oni, ktorí vytvorili silný politický tlak na predsedu vlády, ktorý podľa nich práve pod vplyvom tohto tlaku zabezpečil vakcínu ruskej výroby. Nedá sa nespomenúť   Andreja Danka, staronového šéfa neparlamentnej SNS, ktorý už v predstihu avizoval, že na Slovensko priletia lietadlá s vakcínou Sputnik V a to predovšetkým vďaka nemu.

     Na záver si dovolím opätovne konštatovať, že v situácií v ktorej sa Slovensko nachádza a to po stránke zdravotnej, ekonomickej i sociálnej je dobré, že občan bude mať k dispozícií aj vakcínu ruskej výroby. Podľa informácií pôjde o nemalý objem, ktorý umožní vakcináciu minimálne jednej pätiny našej populácie. Pozitívne možno hodnotiť, že sú to práve krajiny  z V4, ktoré sa odhodlali zobrať osud svojich občanov do vlastných rúk a konajú aj mimo nespoľahlivej EÚ. Neodpustím si štipľavú poznámku, že opäť Rusko z ktorého západní (ale aj viacerí naši) politickí  lídri robia démona,  zachraňuje Európanov pred novodobou pliagou. No a úplne na záver skonštatujem, že je veľmi zaujímavé, aj keď nelichotivé  sledovať a pozorne „čítať“ vyjadrenia a správanie našich politikov naprieč politickým spektrom. Všetci si varia svoju politickú polievočku a ruský Sputnik V to účinne pomáha demaskovať.

Jozef Hrdlička


Čítajte aj ďalšie na Dav Dva:

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. Sputnik V je síce zaregistrovaný a k plnej spokojnosti sa ňou očkuje v 38 štátoch sveta, ale na našom malom malebnom Slovensku to bude pre vakcínu z dôvodu, že je ruská, krížová cesta, pretože nič iné, iba jej p ô v o d spôsobil na slovenskom politickom poli zemetrasenie, a to bola iba pár minút na slovenskej pôde. Riaditeľka a generálna tajomníčka Štátneho ústavu pre kontrolu liečív PharmDr. Zuzana Baťová PhD., potvrdila, že ŠUKL bol požiadaný o stanovisko k bezpečnosti, účinnosti a kvalite vakcíny Sputnik V, avšak nemôže vydať individuálne registračné rozhodnutie pre vakcínu na Slovensku. Vakcínu je možné použiť iba po schválení Ministerstvom zdravotníctva SR ako terapeutické použitie neregistrovaného lieku / tak ako to urobilo Maďarsko /. Avšak zároveň potvrdila, že ŠUKL je síce oficiálne laboratóriom na kontrolu liekov, ale „jeho laboratórne vybavenie má už nejakú desiatku rokov a momentálne nevieme zabezpečiť a urobiť skúšky sterility, čo je základná vec a vedia to urobiť iba pomocou zahraničia a ako členský štát sa máme spoľahnúť na medzinárodnú spoluprácu najlepších odborníkov z celej Európskej únie. Úloha ŠUKL pri posúdení vakcíny Sputnik V bude nasledovná: V prvom rade ŠUKL uvádza: O registráciu cez ELA môže požiadať akýkoľvek výrobca z celého sveta. Výrobca vakcíny Sputnik V o registráciu zatiaľ nepožiadal. ŠUKL bude od výrobcu požadovať rovnaké informácie, aké sú potrebné pre riadnu registráciu vakcíny: údaje z predklinických skúšaní, z výroby /vrátane údajov o výrobe liečiva, finálneho produktu, stabilite vakcíny, skladovaní a expirácii / a klinických skúšaní, čo zahŕňa najmä dáta o bezpečnosti a účinnosti. Ako sa ďalej uvádza v dokumente ŠUKL: Keďže ide o výrobcu z krajiny mimo EÚ, je potrebné vykonať aj inšpekciu správnej výrobnej praxe. Vzhľadom na okolnosti sa zároveň ŠÚKL na rokovaní s EMA a partnerskými agentúrami informoval o možnostiach vytvorenia európskeho inšpekčného tímu. Inšpekcia správnej výrobnej praxe vakcíny bude vykonaná medzinárodným tímom na úrovni EÚ a ŠÚKL požiadal o účasť v tomto tíme. V uvedenej listine sa zároveň pripomína, že sieť expertov je vybudovaná na úrovni EU a EMA, takže riaditeľka ŠÚKL považuje za najvhodnejší spôsob využiť tento štandardne nastavený a funkčný systém registrácie vakcín. Skutočná dĺžka procesu bude závisieť od rýchlosti, kvality, transparentnosti a rozsahu údajov dodaných od výrobcu. vedecky je možné vakcínu posúdiť iba vtedy, ak výrobca sprístupní všetky požadované údaje a dokumenty, či už ŠÚKL alebo EMA. Riaditeľka a generálna tajomníčka ŠÚKL sa vyjadrila, že Sputnikom V by sa zaočkovať nedala. Takže Sputnik V, vitaj na Slovensku, slováci zomierajú, ale Teba k nim nebudú chcieť pustiť. Marek Krajči položil svoju hlavu na oltár vlasti, modlime sa, aby mu ju nezoťali.

    • Ešte by ma zaujímalo, na čo nám je taký ŠUKL, ktorý nedokáže skontrolovať ani sterilitu liečiva? Asi by bolo načase „vysterilizovať“ ŠUKL! ;-7

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás